Emre Uslu hakkında yakalama kararı

Emre Uslu hakkında yakalama kararı
Emre Uslu hakkında yakalama kararı
Taraf gazetesi yazarı Emre Uslu hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

RADİKAL – Taraf Gazetesi yazarı Emre Uslu, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım'a karşı "basın yayın yoluyla iftira" suçunu işlediği iddiasıyla yargılandığı davanın bugünkü duruşmasına da katılmayınca hakkında yakalama kararı çıkarıldı.


‘İFADESİNİ BAKANLIK ALINSIN’

Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanık Emre Uslu ile müşteki Bülent Yıldırım katılmadı.

Duruşmada söz alan Uslu'nun avukatı, müvekkilinin ABD ’deki bir üniversitede çalıştığını belirterek, bakanlık aracılığıyla ifadesinin alınmasını talep etti.

Bülent Yıldırım'ın avukatı Mehmet Talha Güvençer ise Uslu hakkında yakalama kararı çıkarılmasını istedi.

Hakim Hüseyin Kılıç, ‘tüm aramalara rağmen bulunamadığı’ ve ‘açık adresi belirlenemediği’ gerekçesiyle Uslu hakkında yakalama kararı çıkarılmasına hükmederek, duruşmayı erteledi.


İHH'YA SİLAH KAÇAKÇISI SUÇLAMASI
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Uslu’nun, Taraf gazetesinin 15 Ocak 2014 tarihli nüshasında yazdığı "El Kaide, İHH, tır vs..." başlıklı yazıda İHH'yı "silah kaçakçılığı" ile itham ettiği, "İHH'nın Suriye 'de yaşanan iç savaş nedeniyle insani yardım adı altında bu ülkede faaliyet gösteren yasa dışı El-Kaide örgütüne yardım götürdüğü” ve böylelikle "basın yayın yoluyla iftira" suçunu işlediği öne sürülüyor.

Dava kapsamında Emre Uslu hakkında 7 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.