@omererbil

Emsal artışı şehri bitirir

Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

ANALİZ - Başbakan Erdoğan ’ın imar planlarında emsallerin yükseltilmesini eleştirmesi ile birlikte başlayan tartışmada gözler İstanbul ’a çevrildi. Birçok ilçede imar planlarında emsallerin ikiye, üçe katlandığı görülüyor. Bakırköy, Beşiktaş , Zeytinburnu, Kadıköy, Esenyurt, Bahçeşehir emsal değerlerin artış gösterdiği ilçelerin başında geliyor. Peki emsal nedir? Emsal değerlerin artması şehircilik açısından ne tür olumsuz sonuçlar doğuruyor?

KAKS ve TAKS nedir?
İmar planlarında KAKS (kat alanı katsayısı) olarak bilinen ‘emsal’, bir arsanın üzerine yapılacak toplam inşaat alanını belirler.
1000 metrekarelik arazide örneğin ‘2’ emsal değeri, 2 bin metrekare toplam inşaat alanı anlamı taşıyor.
‘Emsal’ inşaat yapılabilir metrekare üzerinden hesaplandığı gibi, kadastral parsel üzerinden de hesaplama yapılabiliyor. Bu durum başka bir çelişkiyi ve haksızlığı da beraberinde getiriyor. Adam kayırmalar, rüşvet çarkları bu noktada devreye giriyor. Çatı katı, asma kat, bodrum katı, kapalı otopark, yangın merdiveni ve asansör gibi bir bina için çok önemli olan alanlar ise emsale, yani KAKS’a dahil edilmiyor.
‘Taban alanı katsayısı’ olarak açılan TAKS, arsa üzerine yapılacak inşaatın taban oturum alanının arsaya oranıdır. Bu oran da imar durum belgelerinde genelde iki değer arası olarak gösterilir. TAKS: 0.20 – 0.40 gibi… Bu durum örneğin 1000 metrekarelik bir arsa için minimum 1000 x 0.20 = 200 metrekare, maksimum ise 1000 x 0.40 = 400 metrekare taban oturumlu bir bina yapılabileceği anlamına geliyor. Binanın taban alanının büyük tutulması, kat sayısının azalacağı anlamına gelir. TAKS’ın düşük belirlenmesi arsa sahibi ve inşaatçının lehinedir, çünkü kat sayısı artar.

Emsal nüfusu arttırır
Emsalin arttırılması demek toplam inşaat alanını arttırmak demektir. Emsali 2 olan bir arsada emsali 3’e çıkarmak, inşaat alanını yarı yarıya artırır. Yani 800 merekare inşaat hakkı, 1200 metrekareye çıkar. Ancak emsal, inşaattaki konut sayısını arttırdığından sosyal donatı yetersizliği, ulaşım, altyapı gibi pek çok sorunu beraberinde getirir. İmar planı yapılırken göz önünde bulundurulan bu ihtiyaçların tamamı yerle bir olur. Emsal artışı nüfusu da beraberinde arttırdığından İstanbul gibi doymuş şehirlerde altyapı sorunlarını doğurur.

Yeşil alan kalmadı
İstanbul’da 3 milyona yakın konut stokunun 2 milyonunun yıkılıp yeniden yapılması gerektiğine dikkat çekiliyor. Muhtemel İstanbul depreminde 80 bin binanın yıkılacağı, 500 bin binanın hasar alacağı, kentte 300 bin çadıra ihtiyaç duyulacağı biliniyor ancak emsal artışları ve yeşil alan olarak ayrılan yerlerin birer birer konut alanına çevrilmesiyle kentte çadır kuracak alan bile kalmadı.
İstanbul’da arsa fiyatları ve maliyetleri diğer kentlere oranla çok daha yüksek. Arsa sahibi ile mevcut imar planı üzerinden yaptıkları pazarlıktan sonra emsal artışına giderek kârlarına yeni kârlar ekleyen müteahhitler belediyelerin ısrar ettiği imar planlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yoluyla delmeye başladı. İBB İmar Komisyonu’nda plan değişikliğini yapamayan müteahhit soluğu bakanlıkta alıyor. 648 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin gücü ile plan değiştirme yetkisi bulunan bakanlık plan notları ile emsalleri ve kat yüksekliklerini değiştirebiliyor. Son yıllarda Kadıköy’de emsal değerleri 2’den 4,5’e, Kartal’da 2’den 3’e, Zeytinburnu’nda 2’den 4’e, Esenyurt’ta ise 2,5’ten 7-8’e, Başakşehir’de 2’den 5’e, Bakırköy’de 2’den 3’e, Beşiktaş ve Şişli’de yine 2’den 5’e kadar çıktı.


  http://www.radikal.com.tr/1128499112849910

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İstanbul'a göç başka şehirlere yönelmeli - İtaatsiz

  Samsun ve Mersin'e 4. bölge teşviki verilsin. İstanbul'daki üniversiteler Edirne ve İzmit'e taşınsın. Ayrıca bir İstanbul vergisi gelsin. Vergi metro inşası için kullanılsın.

  sözüm İstanbullulara... - lastikordek

  size az bile. şimdi sizler sorumlu olarak ergenekoncuları görürsünüz. belediye seçimlerinde koşa koşa gider akp yi seçersiniz. onlarda nefes alacağınız her yere gökdelen dikerler. şikayet edersiniz, protesto edersiniz, seçim zamanı gider aynı haltı yersiniz. sonrada seçecek başkası yok ki dersiniz. size müstahak değil de bana mı müstahak. kendi yandaşlarına rant alanı açarken birazda vatandaşını düşünmeyenleri baş tacı edenlerin sonuçlarına katlanmaları kadar doğal bir şey olabilir mi? gördüğü her yeşilliğe cami kondurup vatandaşın dini duygularını istismar edenleri ben seçmiyorum herhalde.

  Özal'ın eserleri - Jean-Luc Picard

  Bakırköy gibi altyapısı sağlam, binaların çoğunun iskanlı olduğu bir yerde emsalin 2'den 3'e çıkması bir sorun değil. Sorun, sadece belediye otobüslerinde adını gördüğüm, yerini bilmediğim ve birkaç sene öncesine kadar mevcut olmayan altyapısız mahallelerdeki emsal değerleri. Ama bunun ötesinde İ;stanbul'un ruhuna fatiha diyeli çok oldu. Gece konduları legalize etmek rahmetli Özal'ın İstanbul'a ve Türkiye'ye yaptığı en büyük kötülüktü. Hem şehir mahvoldu, hem de Boğaza karşı gecekondusu olanlar birden Boğaza karşı lüks konut(lar) sahibi oldular. Sosyal yapı bozuldu. Aslında İstanbul zaten ayvayı yemiş ve biz cenazede edecek doğru duayı arıyoruz. Ne farkeder?

  ahhahhhh - leyuze

  İstanbul ne çektin sen be şu Türklerin elinden.

  13 Nisan'da Taksim Gezi Parkı'nda dayanışmaya çağrıdır! - draguerilla_

  taksim meydan projesi ve gezi parkının topçu kışlasına dönüştürülmesi kente açılmış savaş niteliğinde bir harekettir. üstüne bir de bölgedeki rezidans ve otel furyası mahalleliği hiç etmektedir. şişli belediyesi apartmanların avlu olarak kullandıları arka bahçelerindeki açıklık/bahçelik alanlara bile inşaat izni veriyor, hatta bu ne perhiz dediğiniz yerde şikayetlerinizin karşılığında tokat gibi 'ruhsatlıdır' ibareli yanıtları adreslerinize postalıyor. beyoğlu, üç aşağı beş yukarı farklı bir medeniyet anlayışıyla 100 yılı aşkın süredir birçoğumuzun hayatına bir yön vermiş, dünya görüşü kazandırmış, güzide bir semt iken bugün alışveriş furyasına, ranta peşkeş çekilerek değerlerinden arındırılmaktadır. bu nedenle gezi parkında, 13 nisan cumartesi günü yapılacak 1. taksim gezi festivali, beyoğlu'na emek sineması, demirören binası, tarlabaşı projesi gibi biçilen kötü kadere bir dur demek için çok önemlidir. herkes katılmalı! kenti hiçe sayan kentsel dönüşüme 'dur' denmeli.

  AKP belediyeleri bunu hep yapıyor - mhkavas

  AKP belediyeleri genelde yeşil alanları yok ederek binaların dikilmesine olanak sağlamışlardır.Alt yapı ve trafiği de felç ederek İstanbul'u dünyanın en kötü şehirlerinden biri haline getirmeyi başarmışlarıdr.Başbakanın sözleri ise sadece öylesine söylenmiş uygulanmayacak sözlerdir.Elbette AKP'li belediyelerin bu anlayışı kim bilir kimleri zengin etmektedir.

  ... - r11

  İstanbul'u, gözüdoymaz,vahşi inşaat firmalarına peşkeş çeken iktidar'ı tarih afetmeyecek!