En acar muhabirler

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Haber Ajansı (MİHA) 8 yıllık geçmişine 15'i birincilik olmak üzere 50 ödül...
Haber: SUNA AKTAŞ / Arşivi

İSTANBUL - Marmara Üniversitesi İletişim
Fakültesi Haber Ajansı (MİHA) 8 yıllık geçmişine 15'i birincilik olmak üzere 50 ödül, 12 sergi, ulusal yayınlarda yayımlanmış toplam 570 röportaj ve iki kitapla iletişim fakülteleri arasında en gözde haber ajansı. Genel yayın yönetmenliğini öğretim üyesi Kayıhan Güven'in üstlendiği MİHA'da çalışan öğrenciler imkânsızlıklarla boğuşsa da yeni projeler üretmeye devam ediyor.
MİHA, yılda bir kez çıkardığı 'Mihaber' dergisiyle, Aydın Doğan Vakfı'nın düzenlediği
13. Genç İletişimciler' yarışmasında üç birincilik, bir ikincilik ve bir üçüncülük
alarak ödüllerini daha da zenginleştirdi.
'Her ölüm erkendir'
En İyi Araştırma İnceleme dalında Güler Emektar, Gökçe Çiçek Çetin ve Özgür Çilek 'Her Ölüm Erkendir' başlığını ta-
şıyan çalışmalarıyla birincilik ödülünü kazandı. Haberde 19 Aralık'ta cezaevlerine yönelik düzenlenen operasyonlar, F tipi cezaevleri, ardından yoğunluk kazanan ölüm oruçları, aydınların, medyanın, meslek odalarının konuya ilişkin bakış
açılarının ne olduğu anlatılıyor.
Eşekli kütüphaneci
En İyi Röportaj dalında 'Eşekli Kütüphaneci' adlı çalışmasıyla birincilik ödülü alan gazetecilik bölümü öğrencilerinden Ayşegül Utku Günaydın çok mutlu.
Röportajına konu olan Mustafa Güzelgöz'le tanışmasının hayatında bir dönüm noktası olduğunu belirten Kayıhan Günaydın, Kapadokya gezisinden dönen bir yakınının Güzelgöz'ü anlatmasıyla bu haberi yapmaya karar veriyor. Günaydın, haber konusunu söyle anlatıyor:
"Güzelgöz köylüler de kitap okusun diye eşek, at ve katır sırtında, Âşık Garip'ten Balzac'a binlerce kitabı köylülere taşımış, uluslararası ödüllerin sahibi bir aydın. Amerikalıların bir cip ve Ford marka otomobil armağan etmelerinin ardından eşeğin yerini bu arabalar almış. Birçok köylünün okuma yazma öğrenmesinde emeği olan Güzelgöz 1972'de emekli olunca Fakir Baykurt 'Eşekli Kütüphaneci' adıyla onun romanını yazmış."
***
Dışadönük fotoğrafçı
Yarışmada fotoğraf dalında '15'lik Dansöz' fotoğrafıyla birincilik ödülünü alan Nadide Burcu Göknar, üniversitenin halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü öğrencilerinden. İspanyol gitarı almak üzere kendisine gönderilen harçlık ve öğrenci kredilerini biriktiren Göknar, fotoğrafa gönül vermesinin ardından bir anda karar değiştirip bir Canon EOS 3 fotoğraf makinesi aldığını anlatıyor. Göknar, fotoğraf sanatına başlamasının ardından içe kapanık yapısından kurtulup, hayatı ve yeni hayatları tanıma fırsatı bulduğunu belirtiyor. Göknar'a göre, MİHA'da aldığı dersler sayesinde dünyaca ünlü fotoğrafçıların fotoğraflarını ve bunların altında yatan felsefeyi tanıma olanağı buldu.
***
'Gazetecilik yapıyoruz'
MİHA Genel Yayın Yönetmeni öğretim üyesi Kayıhan Güven, öğrencilerin her türlü sorunuyla da ilgileniyor. Üniversite bünyesinde üç kez 'en başarılı öğretim üyesi' ödülünü alan Güven öğrencilerinin ödül kazanmasından gurur duyduğunu belirtiyor. Güven, "MİHA'nın kendine özgü pratiğe yönelik bir eğitim planı var. Biz haber veren yazı türlerini akademik olarak ele alıyoruz. Sekiz kuşak yetişti bu
ajanstan. Son kitabımızın hazırlıkları bitti daha önce öğrencilerin röportajlarının yer aldığı iki kitabımız yayımlandı. Biz burada gazetecilik oynamıyoruz gazetecilik yapıyoruz" diye konuşuyor.
Kısıtlı imkânlarla da olsa kafalarındaki yeni projeleri hayata geçireceklerini söyleyen 'iletişimli' öğrenciler 17 Ağustos depremi dolayısıyla yerlerini Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı'na kaptırsa da, şimdi Beyoğlu'nda bir ileşitim derneğinin ofisini kullanarak çalışmalarına devam ediyor.