En acı doğum günü

Doğu Karadeniz'de yedi kişinin ölümüne yol açan sel ve heyelanlardan geriye, kalın bir çamur tabakası ve acı öyküler kaldı. Trabzon'da hayatını yitiren Elmas Yıldız'ın oğlu Ercan'ı kurtarmaya çalışırken öldüğü anlaşıldı.

TRABZON/RİZE/GAZİANTEP - Doğu Karadeniz'de yedi kişinin ölümüne yol açan sel ve heyelanlardan geriye, kalın bir çamur tabakası ve acı öyküler kaldı. Trabzon'da hayatını yitiren Elmas Yıldız'ın oğlu Ercan'ı kurtarmaya çalışırken öldüğü anlaşıldı.
32 yaşındaki anneyle 14 yaşındaki oğlu, çay bahçesinden dönerken selin sürüklediği ağaçların dere yatağında oluşturduğu set yıkılınca azgın sulara kapıldı. Oğlunu son anda kıyıya iten genç anne, sularda sürüklenerek kayboldu. "Benim doğum günümdü. Eve gidince doğum günümü kutlayacaktık. Annem, kendi hayatını hiçe sayarak beni ölümden kurtardı ve bana doğum günümde çok değerli bir hediye verdi" diye konuşan Ercan'ın kardeşleri 11 yaşındaki Nurcan ve 10 yaşındaki Özcan'ı teselli etmesi, yürekleri sızlattı. Adapazarı'nda çalışan ve felaketi duyar duymaz köye gelen İsmail Yıldız ise "15 yıldır çayı başkalarına toplatıyorduk. İlk defa bu yıl biz topladık. Amacım eşim ve çocuklarımın köyde tatil yapmalarını da sağlamaktı. Ama bu felaketimiz oldu" diye konuştu.
Doğu Karadeniz'i önceki sabah etkisi altına alan sel ve heyelanlarda ölen yedi kişinin kimlikleri şöyle: Trabzon'da Of ilçesine bağlı Keler Köyü'nden 32 yaşındaki Elmas Yıldız, Nuray Şimşek ve Sevim Sert; Çaykara'nın Ulucami Köyü'nden 25 yaşındaki Filiz Kargar ile oğulları 9 yaşındaki Hasan ve 1.5 yaşındaki Ümit; Rize'de İkizdere ilçesi'nin Şimşirli Köyü'nden 60 yaşındaki Emine Taşçı. Kayıp sayısı ise üç. Heyelandan kapanan Of- Hayrat ve Of-Çaykara yolları dün kontrollü olarak ulaşıma açıldı.
Ameliyata sel engeli
Sağanak nedeniyle zemin katını su basan Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde, 8 Ağustos'a kadar poliklinik hizmeti verilemeyeceği açıklandı. Hastanedeki ameliyatlar da ertelendi. (dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7537807537800

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.