En acı SBS sonucu: Anneye kurşun

11 yaşındaki Rabia, 'Beni okula yollamıyordu. SBS'ye girmeme izin vermedi' dediği annesini öldürdü. Polisi arayıp teslim olan kız, cinayetten dört buçuk saat sonra psikolog eşliğinde SBS'ye girdi. Kızın tarikata sokulmak istendiği öne sürüldü...
Haber: FATİH KARAÇALI / Arşivi

ADANA - İlköğretim okulu yedinci sınıfı öğrencisi Rabia A., ‘kendisini okula göndermek istemediğini ve dünkü SBS’ye girmesine izin vermediğini’ ileri sürdüğü annesini, uyurken başına ateş ederek öldürdü. Rabia’nın psikolojik sorunları olduğu ve okul yönetiminin aileyi uyardığı ortaya çıktı. Rabia, cinayetten sonra psikolog eşliğinde SBS’ye girdi.
Adana’da dün sabah saat 05.30’da Emniyet Müdürlüğü’nü ankesörlü telefondan arayan küçük bir kız, ağlayarak “Alo, ben annemi vurdum” dedi. Küçük kızı telefon kulübesi önünden alan polis, gittikleri üç katlı evin en üst katındaki yatak odasında başından vurulan 39 yaşındaki anne Songül A.’yı kanlar içinde, evin diğer çocuklarını da şoke halde buldu. 
Şakirpaşa Polis Merkezi Amirliği’ne götürülen, nüfüs cüzdanına göre 11 yaşındaki ve gerçek yaşının 13 olduğu belirtilen R.A., Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerine bilgi verirken, annesinin kendisini okula göndermek istemediğini ileri sürdü. Annesinin kendisini sürekli dövdüğünü iddia eden Rabia A., “Bu sabah da SBS’ye girecektim. Akşam, sınava göndermeyeceğini söyledi. Tartıştık, sabaha kadar uyumadım. Sabah ezanı okunurken,  babamın dolapta tuttuğu tabancayı alıp  odaya girdim. Başına tek el ateş ettim” dedi.
Olay sırasında Devlet Demiryolları hemzemin geçitte görev yapan babası Ali A.’nın  evde olmadığını belirten kızın sırt çantasını inceleyen polis, cinayette kullanılan bulundurma ruhsatlı silah, ders kitapları ile SBS’ye giriş belgesini buldu. Psikologlarla görüştürülen küçük kızın, sınava girmesine karar verildi. Psikolog ve polis eşliğinde okula götürülen Rabia, cinayetten dört buçuk saat sonra SBS’ye girdi. Ceza ehliyet yaşı 12’den başladığı için Rabia A. çocuk yurduna yerleştirildi.
 Adana İl Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat, öğrencinin psikolojik sorunları olduğu yönünde zaman zaman okul yönetimi tarafından aileye bilgi verildiğini söyledi:
“Çocuk kendine zarar veriyormuş. Anne ve babasıyla anlaşamadığı rehberlik öğretmeni tarafından belirlenmiş. Son olarak 10 gün önce SBS belgesini almak üzere okula geldiğinde konuşulmuş. Çocuğun bir uzmana götürülmesi konusunda uyarılmış. Kendisine ve ailesine zarar verebileceği ikaz edilmiş.”
Okul yöneticileri de ailenin 1.5 ay önce kızlarını okula göndermek istemediğini kendilerine ilettiğini söyledi. Komşuları ağabeylerinden birinin zaman zaman cüppe ve sarıkla gezdiğini söyledi. Rabia A.’nın da okuldan alınıp ‘tarikata sokulacağı’ bu nedenle bunalıma girdiği iddiası ortaya atıldı.