En acı seçim: Meryem öldü, Ebrar yaşıyor

En acı seçim: Meryem öldü, Ebrar yaşıyor
En acı seçim: Meryem öldü, Ebrar yaşıyor

Ebrar bebek sağlık durumu daha iyi olduğu için doktorlar tarafından seçilerek Van?a gönderildi. Muş?ta kalan Meryem bebek ise dün sabah yaşamını yitirdi. FOTOĞRAFLAR: OSMAN BEKLEYEN / DHA

Meryem ve Ebrar Muş'ta 6.5 aylık doğdu. Kuvöze konulmaları gerekiyordu. Saatler süren aramadan sonra Van'da sadece biri için kuvöz bulundu. Acı seçimi doktorlar yaptı
Haber: OSMAN BEKLEYEN / Arşivi
MEHMET AYDIN / Arşivi

MUŞ/VAN-  William Styron’un romanı ‘Sophie’nin Seçimi’ni hatırlatan bir olay Muş’ta yaşandı. Kitapta İkinci Dünya Savaşı’nda bir kadın iki çocuğundan birini fırınlarda yakılmak üzere Nazilere vermeye zorlanır. Yoksa ikisi de ölecektir. Anne birinin ölüm diğer çocuğunun yaşam kararını verir...
Muş’ta ise iki çocuk sezaryenle 6.5 aylıkken dünyaya geldi. Uzun uğraşlar sonunda Van’da bir tek bebek için kuvöz bulundu. Doktorlar zor seçimi yaptı. Meryem öldü, Ebrar yaşadı. 
Muş’un Yeşilyurt Mahallesi’nde oturan 23 yaşındaki ev kadını Sinem Apak ile Hürriyet Mahallesi’nde fırıncılık yapan 30 yaşındaki Sinan Apak’ı, evliliklerinin ilk yılında ikiz bebek heyecanı sardı. Her ay düzenli olarak kontrole giden Sinem Apak, 18 Temmuz günü erken doğum tanısıyla acil olarak Muş Kadın Doğum Hastanesi’ne kaldırıldı. Sinem Apak, saat 20.20’de ilk bebeğini, saat 20.26’da da ikinci bebeğini sezaryenle dünyaya getirdi. Sezaryeni yapan Kadın Doğum Hastanesi doktorlarından Mustafa Çelik, kız bebeklerdan ilk doğanın 1040, altı dakika sonra dünyaya gelenin ise 1020 gram olduğunu, ancak solunum yetmezlikleri bulunduğunu söyledi.

Boş kuvöz arayışı
Doktorlar, solunum yetmezliği olan ikizler için çevre illerdeki hastanelerde solunum cihazlı boş iki kuvöz aradı. Sadece Van’da Özel Medikal Park Hastanesi ‘Tek kuvözümüz var’ dedi. Bebeklerin ikisinin birden gönderilmesi ve tek kuvöze sırayla girmeleri görüşü Van’daki hastaneye iletildi. Ancak, doktorlar ‘risk’ almayarak tek bebeğin gönderilmesini istedi. Bunun üzerine doktorlar sağlık durumu ikizine göre daha iyi olan Ebrar bebeği Van’a gönderdi.
Ambulansla 223 kilometrelik yolculuğa çıkan Ebrar bebek, Van’da bulunan Özel Medikal Park Hastanesi’nde hemen kuvöze konularak yoğun bakıma alındı. Solunum yetmezliği ortadan kalkan Ebrar’ın kullandığı kuvözün diğer bebek için de kullanılabileceği belirtilerek onun da Van’a gönderilmesini istendi. Ancak, diğer bebek Meryem, daha fazla oksijensizliğe dayanamayarak 19 Temmuz günü hayatını kaybetti.
İkizlerinden birinin ölmesine çok üzülen baba Sinan Apak, bebekleri arasında tercih yapmadıklarını belirtti. Muşlu Sinan Apak, şunları söyledi:
“Doktorlar, ikisini birden göndermeyi teklif ettiler. Ancak, Van’daki hastane risk almak istemedi. Bunun üzerine 2.5 saatlik ambulans yolculuğunu kaldıracak olan Ebrar gönderildi. Meryem için de gece yarısı ambulansla Elazığ’dan ilaç getirttiler. Ama Meryem, ertesi sabah öldü. Ancak, bölgedeki çoğu hastanede solunum cihazı sayısının yetersiz oluşu çok acıdır. Doğum Van’a olsaydı, belki bugün iki bebeğim de yaşıyor olacaktı.”
Medikal Park Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Doktoru Tülay Akça, “Sadece bir bebeği kabul edebileceğimizi belirttik. Seçim olayını onlara bıraktık. Biz bu bebeği gördükten sonra diğer bebeğe yer bulunmadığını öğrenince onu da istedik. Çünkü bu bebek için kullandığımız kuvözü diğeri için de kullanabilirdik. Ancak gelemeden öldü. Yer sıkıntısı sürekli yaşadığımız bir durum” diye konuştu.

Dram sonrası destek
Muş Kadın Doğum Hastanesi doktorlarından Mustafa Çelik ise saatlerce boş kuvöz aradıklarını belirterek şunları söyledi: “İkizler arasında sağlık durumu daha iyi olan bebeği ambulansla Van’a gönderdik. Diğer ise saat 08.00’de hayatını kaybetti. Bu bebek ağır yolculuğu kaldıramayacak durumdaydı. Zaten Van’da yer de yoktu.”
Sağlık Bakanlığı, Muş’ta yaşanan dramın ardından sıkıntıyı gidermek için Doğum Hastanesi Başhekimliği’ne iki solunum cihazı (mekanik ventilatör) gönderdi. Hastaneyle getirilen solunum cihazları, 25 hasta kapasiteli yoğun bakım ünitesine kurma çalışmalarına başlandı.