En ağır okulda ilk ders

Ege Üniversitesi Hastanesi Obezite Okulu'nda 2004-2005 öğretim yılı başladı. Bu yıl kontenjanını aylar öncesinden dolduran sınıfta, kiloları 90-130 arasında değişen biri erkek 55 öğrenci var.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Ege Üniversitesi Hastanesi Obezite Okulu'nda 2004-2005 öğretim yılı başladı. Bu yıl kontenjanını aylar öncesinden dolduran sınıfta, kiloları 90-130 arasında değişen biri erkek 55 öğrenci var. İlk dersi veren uzman Dr. Erdal Duman, konuşmasına, "En ağır okul bu okul. Öğrencilerimizin toplam kilosu neredeyse 5.5 ton" esprisiyle başladı. Duman, şu bilgileri verdi:
"1999'da dünyada 200 milyon obez vardı. 2003'te bu sayı 300 milyon oldu. Dünyada 6 milyar insandan 1.7 milyarı normalin üzerinde ağırlığa sahip. ABD'de yılda 300 bin kişi obeziteden yaşamını kaybediyor, ölüm nedenlerinde ilk sırayı obezite alıyor. Bizim yetişkin nüfusumuz da hızla obezleşiyor. Böyle giderse yakında obezitede ABD'lilerle yarışır hale geleceğiz. Okulumuzda öğrencilere doğru beslenme alışkanlığı, sağlıklı beslenme ve bol egzersizin yerleştiği yeni bir yaşam biçimi kazandırmayı amaçlıyoruz. İhtiyacımızdan fazla yiyeceğimiz her lokma, birikerek ileride istenmeyen kilolar, obezite ve şeker, tansiyon, kalp hastalıkları olarak karşımıza çıkıyor."
Mezunlar başardı!
İlk günde 24-62 yaş arasında değişen öğrencilerden Feride Çam, Nuray Yüce, Süheyla Coşan, Zeliha Seçilmiş, Esenler Özdemir ve tek erkek öğrenci Mustafa Kemal Çetin ağırlıklarından eğitimle kurtulacaklarının sözünü verdi. Diyetisyen Canan Değirmenci de geçen yıllarda okulun öğrencisi olan çok sayıda insanın hem kilolarından kurtulduğunu, hem de yeniden kilo almama başarısını gösterdiklerini söyledi.
Okulda bir dönem sekiz hafta sürüyor. Dersler her hafta cuma günleri 13.30-15.30 saatleri arasında yapılıyor. Dönem ücreti olarak 25 milyon lira alınıyor. 2005 ders yılı sonuna kadar kontenjan doldu.