En 'ateşli' eylemciler yakalandı!

En 'ateşli' eylemciler yakalandı!
En 'ateşli' eylemciler yakalandı!

6-7 Ekim?de İstanbul, IMF zirvesine ev sahipliği yaptı. Protestolar sırasında bir grup eylemci, tepelerindeki helikoptere havai fişek fırlattı. Olayla ilgili sekiz kişi gözaltına alındı. FOTOĞRAF: SALİH ZEKİ FAZLIOGLU / AA

IMF protestosunda helikoptere havai fişek fırlattığı iddia edilen kişiler TV kaydı ve dövme sayesinde yakalandı

İSTANBUL - Ekim ayında yapılan IMF toplantıları süresince gerçekleştirilen protesto gösterilerinde polis helikopterine havai fişek attığı öne sürülen sekiz kişi yakalandı. Polis zanlılara televizyon kameralarının çektiği görüntüleri inceleyerek ulaştı.
İstanbul’da 6-7 Ekim tarihlerinde düzenlenen IMF ve Dünya Bankası toplantıları yoğun protesto gösterilerine sahne olmuştu. Gösterilerden birinde eylemciler, polis helikopterine havai fişek fırlatmış, eylem anı da te-levizyon kameraları tarafından görüntülenmişti. Soruşturmayı sürdüren Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri eylemcileri belirlemek için harekete geçti. Televizyon kameraları tarafından çekilen görüntüler detaylı olarak incelendi. Bir göstericinin kolunda dövme ve elinde bileklik olduğu belirlendi. Ancak bu ipuçlarından sonuç alınamadı.
Havai fişeği fırlatan kişiye arkadaşının ‘Haydar’ diye seslendiği saptanınca polis bu kez de poliste kaydı bulunan ‘Haydar’ları tek tek inceledi. Havai fişeği fırlatan kişinin Ali Haydar B., olduğu anlaşıldı. Korsan gösteri ve molotof atmaktan poliste kaydı bulunan Ali Haydar B., gözaltına alındı. Operasyonu sürdüren polis Şişli, Gaziosmanpaşa ve Kağıthane’de tespit edilen adreslere düzenlenen baskınlarda iki kadın beş kişiyi daha gözaltına aldı. Baskın sırasında evlerde yapılan aramalarda bir tabanca, bol miktarda dijital malzeme, örgütsel doküman ve yayınlar ele geçirildi. Bu kişilerin yasadışı bir sol örgütle bağlantısı olduğu öne sürüldü.
Emniyette yapılan sorgulamada şüphelilerin  6 ile 7 Ekim günleri IMF toplantılarını protesto etmek için polis araçlarına, işyerlerine, bankalara taşlı, sopalı, misketli ve molotoflu, polis helikopterine de havai fişekli saldırı olaylarına karıştığı öne sürüldü. Şüphelilerin 30 Nisan 2008 günü de Beyoğlu, Örnektepe Mahallesi, Yeniyol Sokak üzerinde molotofkokteyli hazırlarken yakalandıkları ortaya çıktı. Olaylara karışan iki şüpheliden birinin Sakarya Akyazı’da askerlik yaptığı buradan adliyeye getirileceği belirtildi. Diğer şüphelinin ise Ardahan’da askerlik görevini yaptığı ve Erzurum’da hakim karşısına çıkartılacağı söylendi. 

1 Mayıs’ta da tutuklama
Taksim’de 1 Mayıs kutlamalarında olay çıkardıkları öne sürülen biri araştırma görevlisi, diğeri ki üniversite öğrencisi üç kişi  de yine televizyon kanallarında yayınlanan görüntülerin incelenmesi sonucu olaydan aylar sonra iki hafta önce yakalanmış ve tutuklanmıştı. (Radikal, dha)