'En az 3 çocuk' derken 5 çocuk

'En az 3 çocuk' derken 5 çocuk
'En az 3 çocuk' derken 5 çocuk
Başbakan'ın '3 çocuk' öğüdüne uyan çift, üçüz sahibi oldu. Üçüzlere Emine, Recep Tayyip ve Erdoğan adını koyan çift, geçim sıkıntısı çekiyor.

Ankara ’nın Sincan ilçesinde bir fabrikada asgari ücretle çalışan 40 yaşındaki Taner Kılıç ile eşi 36 yaşındaki Tülay Kılıç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın ‘en az üç çocuk’ tavsiyesine uyup 3’üncü çocuğu yapmak isterken 3’üz sahibi oldu. İki kız çocuğu sahibiyken 5 çocuk sahibi olan çift, oğullarına Recep Tayyip ile Erdoğan; kızlarına da Emine adını koydu. Tülay- Taner Kılıç çifti geçim zorluğu çektiklerini belirterek, Başbakan’ın kendilerine yardımcı olmasını istedi.
Lise 2’nci sınıfta okuyan 15 yaşındaki Tuğçe ve ilkokul 2’nci sınıf öğrencisi 8 yaşındaki Tuğba adındaki kızlarına 3 kardeş daha gelmesi Kılıç çiftini hem sevindirdi hem de kara kara düşündürmeye başladı.
4 yıl önce İzmir’de çalıştığı işyerinin iflas etmesi üzerine Ankara Sincan’a taşınan baba Kılıç, Ostim’de bir poşet fabrikasında asgari ücretle işe girdi. İlkokul mezunu eşi Tülay Kılıç da özel bir firmada temizlik görevlisi olarak çalışıyordu. Kapıcı dairesinden bozma bodrum katta sobalı bir dairede oturan Tülay Kılıç doğum sonrası işten çıktı. 830 TL asgari ücretle geçinmek zorunda kaldıklarını belirten baba Tuncer Kılıç, 4 yıl önce bankadan 40 bin lira kredi çekerek oturdukları evi satın aldıklarını ve aylık 400 TL kredi taksiti ödediğini söyledi.

Süt ve bez yetişmiyor

Kaymakamlık ve belediyenin kömür yardımı ve komşu desteğiyle ayakta durduklarını kaydeden anne Tülay Kılıç “Sütüm yetmiyor. Mamalarını, bezlerini de komşuların yardımıyla ve borçla almaya çalışıyoruz. Eşimin aldığı maaştan elimize kalan 200 lira. Başbakanımızın, sesimizi duyup yardımcı olmasını istiyoruz” dedi.