En başarılı genç ekonomist

ABD'nin saygın kurumla-rından MIT'de görevli Türk ekonomi profesörü Daron Acemoğlu, 'Nobel habercisi' olarak da bilinen John Bates Clark Madalyası'nı kazandı.
Haber: RUHİ SANYER / Arşivi

NEW YORK - ABD'deki Massachussetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) görevli Türk ekonomi profesörü Daron Acemoğlu, Amerikan Ekonomi Birliği'nin iki yılda bir verdiği John Bates Clark madalyasına layık görüldü. Akademik çevrelere göre, bu ödül, Nobel işaretçisi. 1947'den bu yana bu ödüle layık görülen 29 ekonomistten 11'i, sonraki yıllarda Nobel Ödülü de aldı (Paul Samuelson, Kenneth J. Arrow, Milton Freedman, Lawrence R. Klein, James Tobin, Robert M. Solow, Garry S.Becker, Daniel McFadden, James J.Heckman, Joseph E. Stiglitz, A.Michael Spence).
Acemoğlu, ödül kazandıran 'büyüme faktörü' teorisinde, bir ülkenin ekonomik kaderini o ülkenin coğrafi konumunun değil siyasi ve sosyal kurumlarının belirlediğini savunuyor. Prof. Acemoğlu 2002'de Radikal'de yayımlanan bir röportajında benzer görüşleri ileri sürmüş ve Türkiye'nin hızlı ve sürdürülebilir şekilde büyüyebilmesi için gerekenleri, şöyle özetlemişti: "Siyasal ve makroekonomik istikrarın sağlanması, yolsuzlukların önlenmesi, büyük şirketlere dönük antitröst yasalarının oluşturulması ve bankaların kaynaklarını grup kredilerine yönlendirmesinin halledilmesi gerekiyor."
'Türkiye iyi gidiyor'
38 yaşındaki Acemoğlu, dünkü telefon görüşmesinde de görüşlerini tekrarlarken, Türkiye'nin durumunun ara sıra krizler olsa bile genel olarak iyiye gittiğini belirterek, "Bu döneme Avrupa Birliği konusundaki reformlar damgasını vuruyor" dedi. Ekonomik alandaki reformların Kemal Derviş ile başlaldığını ve şimdiki hükümetle sürdüğünü dile getiren Acemoğlu, şöyle devam etti: "Para politikasıyla ilgili uygulamalarda iyiler, ancak vergi cephesinde zayıf olduklarını görüyorum. Türkiye'de gerektiği kadar vergi toplanmıyor ve bu konuda da ciddi bir çalışma olduğunu söylemek güç. Vergi toplamadığınız zaman da, KDV gibi yoksulları da vuran vergilere yüklenirsiz. Halbuki gelir vergisini doğru düzgün toplayabilseniz, kazanandan, zenginden para alacaksınız."
1967 doğumlu Daron Acemoğlu, Türkiye'de Galatasaray Lisesi'ni, 1986 yılında da İngiltere'de University of Europe'u bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını London School of Economics'te tamamladı. 1993 yılından bu yana MIT'de ders veren Acemoğlu'nun 'Türkiye-Verimlilik ve Büyüme' konulu çalışması yankı uyandırmıştı. Acemoğlu, Avrupa Ekonomik Kuruluşu'nun 2001'de hazırladığı dünyanın en önemli bin ekonomisti listesinde 12. sıradaydı.
Onun adayı Orhan Pamuk
John Bates Clark madalyasını alan ekonomistlerin büyük bölümünün daha sonraki yıllarda Nobel Ödülü aldığının hatırlatılması üzerine ise Acemoğlu, "Türkiye'de buna en layık kişi değerli yazarımız Orhan Pamuk'tur. Tüm dünya gibi, ben de eserlerini zevkle okuyorum" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/8478158478150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.