En büyük Arap derneği kapatıldı

En büyük Arap derneği kapatıldı
En büyük Arap derneği kapatıldı
Türkiye'nin ilk Arap platformu olarak kurulan ve ardından dernekleşen Anadolu Arap Birliği Hareketi Derneği kapatıldı. Midyat Kaymakamlığı tüzüğünde "Eş başkanlık, kadınlar, gençler, engelliler, çocuklar, ekoloji, yoksullukla mücadele, sağlık hak savunuculuğu" gibi maddelerin yer alması gerekçeleriyle suç duyurusunda bulunmuştu.

RADİKAL - Midyat 2. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2015/25 Esas No’lu 31.03.2015 tarihinde  görülen dernek davasında Yargıtay temyiz yolu açık olmak üzere  derneğin feshine karar verildi. Gerekçeli kararın önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Midyat kaymakamlığı tarafından dernek tüzüğünde "Eş başkanlık, kadınlar, gençler, engelliler, çocuklar, ekoloji, yoksullukla mücadele, sağlık hak savunuculuğu, yerleşim birimlerinin eski isimlerinin kullanılması" gibi maddelerin yer alması gerekçeleriyle hakkında suç duyurusunda bulunulan Anadolu Arap Birliği Hareketi Derneği kapatıldı.

haberdiyarbakir.com'un haberine göre, Arap ve Mıhallemi halkı ile sivil toplum örgütleri karara tepkili. Anadolu Arap Birliği Hareketi Derneği başkanı ve aynı zamanda HDP Mardin Milletvekili aday adayı Mehmet Ali Aslan, yazılı bir  basın açıklamasında tepkisini şöyle dile getirdi:

" Türkiye Cumhuriyeti'nde ilk defa bir Arap derneği kapatılıyor. Arapların örgütlenme hakkının önü kesiliyor. Kapatılan derneğimiz 2008‘de Türkiyenin ilk Arap Platformu olarak Mardin'de kurulmuştu. Derneğimizin en büyük özelliği Hatay, Urfa , Mardin, Batman, Siirt, Antep, Adana, Mersin, Muş ve Bitlis gibi Arapların yerli halk olarak yaşadıkları illerden Arapların beraber kurduğu ve içinde Müslüman, Hristiyan, Alevi, Sünni Arapların yer almasıydı. Bizler yılmayacağız, derneğimiz kapandı Sınır Tanımayan Araplar adında yeni bir dernek kurduk. Kapatılan derneğimiz için de Yargıtaya olmadı Aihm’e başvuracağız."

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN DESTEK

Basın açıklamasına şu sivil toplum örgütleri de destek verdi: Sınır Tanımayan Araplar Derneği, Mercimekli Dayanışma Derneği , Mardin Mıhallemi Derneği, Anadolu Arap Birliği Derneği, Batman Mezopotamya Arapları Derneği, Batman Mıhallemi Derneği, Hatay Arap Ahlemi Derneği, Mardin Anadolu Arap Hareketi Derneği, Lübnan Beyrut Mardinliler Derneği, İsveç Göteborg Mıhallemi Derneği, Lübnan  Mıhallemi Derneği, Hollanda Mıhallemiler Platformu, Suriye Mıhallemi Kanaat Önderleri, Musul Mıhallemi Kanaat Önderleri, Arap Mıhallemi Gençlik Hareketi, Arap Mıhallemi Kadın Hareketi, Beyt-Nahreyn Arap Arami Birliği, Mıhallemi Genç Demokratlar Derneği.