En büyük çadır bile yetmedi

Türkiye'nin en büyük iftar çadırına sahip Küçükçekmece'de ramazan ayı yoksullar için bir kurtuluş gibi. 1600 metrekarelik 17 metre yüksekliğindeki çadırda aynı anda 3 bin kişiye yemek veriliyor.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'nin en büyük iftar çadırına sahip Küçükçekmece'de ramazan ayı yoksullar için bir kurtuluş gibi. 1600 metrekarelik 17 metre yüksekliğindeki çadırda aynı anda 3 bin kişiye yemek veriliyor. 750 bin avro (1.4 trilyon TL) değerindeki çadırda yemekler de ISO 9001 kalitesinde.
Alanda, vatandaşın çayını içeceği, nargilesini tüttüreceği yerler, pamuk şekerci, mısırcı, macuncu ve alışveriş yapılabilecek yerler de bulunuyor.
Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, bu çadırın dahi yetersiz kaldığını söyledi. Yeniay, "İlçemizin bir milyon nüfusu var. Bu çadır ancak yürüme mesafesindeki 350 bin kişiye yeterli oluyor. Küçükçekmece'nin asıl fakir olan bölgesi kuzey kesimlerdeki insanlarımız buraya gelemiyor. Bu nedenle ramazan boyunca 12 bin vatandaşa erzak dağıtıyoruz" dedi.
Neşe ve hüzün iç içe
Önceki akşam İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da çadırın misafiriydi. Belediye Başkanı Yeniay'ın Aksu'ya anlattığı fıkrayla masada gülüşmeler yükselirken, bir başka masada oturan 77 yaşındaki Gazi Keleş'in gözlerinde hüzün vardı. Keleş, her gün iftar çadırına geliyor. Evde sadece 70 yaşındaki eşi var. Anacak o da yüksek tansiyon nedeniyle yatıyor ve oruç tutmuyor.
Tüm yük Gazi dedenin omuzlarında. Eşinin yemeğini de o yapmaya çalışıyor. Gazi dede, Bağ-Kur'dan aldığı 300 milyon maaşla geçimini sağlıyor.
Çadırda aranan umut
İftar çadırları 24 yaşındaki engelli İsmail Hakkı Gül için ise işsizlikten kurtulmak için bir 'umut'. Gül Gaziosmanpaşa'da oturuyor. Yüzde 80 iş göremez durumda. Bir buçuk yıl önce üç kardeşiyle İstanbul'a gelmiş. Anne ve babası memleketi Kastamonu'da.
Engelli Gül, ramazanla birlikte iftar çadırlarını dolaşmaya başlamış. Tek isteği iftar çadırlarında kendine yardımcı olacak birilerini bulabilmek...