En büyük gulet suya indi

Marmaris'in Söğüt Köyü'nde yaptırılan 44 metrelik devasa gulet, Söğütlülerin meraklı bakışları arasında suya indirildi.

MUĞLA - Marmaris'in Söğüt Köyü'nde yaptırılan 44 metrelik devasa gulet, Söğütlülerin meraklı bakışları arasında suya indirildi. 'Bahriyeli C' guletinin Türkiye'de gulet tipinde en büyük ahşap tekne olduğu belirtildi. Teknenin denize indirilmesi nedeniyle düzenlenen törene Marmaris Liman Başkanı Erol Kayalı ve Deniz Ticaret Odası Başkanı Hasan Mengili de katıldı.
'Bahriyeli C' guleti, Halil Bağlı'ya ait tersanede yapıldı. Gulet, Bahriyeli Yat Şirketi'nin 'Bahriyeli A' ve 'Bahriyeli B' serisinin devamı niteliğinde üretildi. Tekne Ege koylarında mavi turlarda kullanılacak.
12 kabinli, üç direkli
22 ayda yapılan tekne için 800 metreküp maun ve tik ağacı kullanıldı. 250 ton ağırlığında, 12 kabinli 'yüzen köşk' saatte 13 mil hız yapıyor. Teknede 2 adet 600 beygirlik Volvo motor ve genişliği 8.50 metre olan üç direk bulunuyor. Tekne 1 ay içinde Ege koyları ve Yunan adalarında mavi turlara başlayacak.
Teknenin bittiği gün şanssızlık eseri direkten düşerek elini kesen Bahriyeli Yat Şirketi'nin sahibi 43 yaşındaki Halil Bağlı, "Bu tekneyi kendi tersanemizde Türkiye standartlarına ve Avrupa Birliği normlarına uygun, su geçirmez perdeli olarak yaptık" dedi.