En büyük hintkeneviri operasyonu

En büyük hintkeneviri operasyonu
En büyük hintkeneviri operasyonu

Jandarma ve yöre köylüleri binlerce dönüm araziye yayılan hintkenevirlerini beş günde sökebildi. Sökülen bitkiler toplandıkları yerde yakıldı. FOTOĞRAF: ZAFER TAYFUR / AA

Van Başkale'de binlerce dönüm araziye ekili '2 milyar' kök hintkeneviri söküldü. 'Tarla'nın sahibi aranıyor
Haber: OSMAN BEKLEYEN / Arşivi

VAN - Van’ın Başkale ilçesinde İlçe Jandarma Komutanlığı timleri, binlerce dönüm arazi üzerine ekili 2 milyar 20 bin kök dişi hintkeneviri ele geçirdi! Yerleri tespit edilen hintkenevirlerinin söküm işlemi çok sayıda asker ve köylü tarafından beş günde bitirilebildi. Sökülen hintkenevirleri yerinde yakılarak imha edildi. Yetkililer, bu miktarda hintkenevirinden 48 ton esrarın elde edileceğini söyledi.
Aynı operasyon kapsamında, ot yığınlarının altına gizlenmiş halde 1.5 ton da esrar ele geçirildi. Jandarma şimdi 2 milyar 20 bin kök hintkeneviri ile 1.5 ton kubar esrarın kime ait olduğunu araştırıyor.
Son yılların en büyük esrar operasyonu, bir ihbar üzerine başladı. Harekete geçen jandarma ekipleri, Van’ın Başkale ilçesine bağlı Hasanbey köyü Yunus Emre mezrasındaki tarlalara operasyon düzenledi. Binlerce dönüm araziye ‘kimler tarafından dikildiği belirlenemeyen’ hintkenevirleri yüzlerce asker ve köylü tarafından beş gün boyunca söküldü. 2 milyar 20 bin kök dişi hintkeneviri tek tek toplandıktan sonra toplandıkları yerlerde yakılarak imha edildi. 

48 ton esrar yok edildi
Aynı operasyon kapsamında, Hasanbey köyünde jandarma ekiplerinin yaptığı aramada, ot yığınları altında 1.5 ton esrar da ele geçirildi. Askeri yetkililer daha önce hiç bu kadar çok sayıda hintkeneviri ekiminin yapılmadığını, operasyonun çok büyük olduğunu söyledi. Jandarma operasyonuyla ele geçirilmemesi halinde 48 ton esrar elde edilecek olan hintkenevirleriyle ilgili jandarma geniş çaplı soruşturma başlattı.