@ismailsaymaz

En büyük ödül Tarsus'un

Tarsus, ikinci kez 'tarihi' bir maratona ev sahipliği yaptı. 38'i yabancı 1084 atlet koşu boyunca yalnızca ter dökmedi, aynı zamanda tarihi bir gezintiye çıktı: Roma Yolu, Ulu Cami, Kleopatra Kapısı, Şelale, Saint Paul Kuyusu...
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

MERSİN - Tarsus, ikinci kez 'tarihi' bir maratona ev sahipliği yaptı. 38'i yabancı 1084 atlet koşu boyunca yalnızca ter dökmedi, aynı zamanda tarihi bir gezintiye çıktı: Roma Yolu, Ulu Cami, Kleopatra Kapısı, Şelale, Saint Paul Kuyusu... İlk 10'a giren atletler para ödülünü alırken, 'büyük ödül' tarihini tanıtma olanağı bulan Tarsusluların oldu.
Bu yıl, Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu'nun ikinci yılı. İlçe belediyesi ve ünlü kumaş üreticisi Berdan Tekstil el ele vermiş, kenti ikinci kez boydan boya koşu pistine dönüştürmüştü. Şortunu giyen yüzlerce Tarsuslu, her koşunun galibi olan Afrikalılara ödül kaptırmamak için bir kenarda ısınıyordu.
Maratonun ilk etabı, Ulu Cami'ydi. Tarsuslular, 'solunum yetmezliğinden' ötürü geride kalırken, Ulu Cami'yi ilk geçenler, geçen yılın birincisi Etiyopyalı John Mutai Kıpyator ve ve Faslı Rıda Youssef oldu. Afrikalılar yalnızca rakiplerini değil, eski çağlara ait bir tapınağın üzerine kurulan Ulu Cami'yi de geride bırakmıştı. Tapınak, 1597 yılında Ramazanoğlu Beyi Piri Paşa'nın oğlu İbrahim Bey tarafından camiye dönüştürülmüştü. İnanışa göre, caminin içindeki üç türbenin ikisi Şit ve Lokman peygamberlere aitti. Bunu yalnızca, geride kalan Tarsuslular biliyordu.
Kleopatra Kapısı'na girilirken, birinciliği Moldovalı Iarislav Mushinskii almıştı. Antikçağda kentin suru olarak bilinen kapı, Bizans döneminde, tahminen milattan sonra 6. yüzyılda inşa edilmişti. İlçe belediyesi, 1994 yılında surun her iki cephesini kireç taşı bloklarla kaplarken, maratonu hesaba katmamıştı. Hesaba katılmayanlardan biri de Türk atlet Ahmet Yavuz'un ikinciliğe yerleşmesiydi. 21 kilometrelik pistin yarısı koşulurken, Saint Paul Kilisesi, Saint Paul Kuyusu, Tarsus Amerikan Lisesi ve Roma Hamamı da çevresinden dolanılan tarihi mekânlar oldu.
İlk üç sıra; Mushinskii, Yavuz ve yine bir Türk atlet Selahattin Selçuk'tan oluşuyordu. Selçuk'un arkasından da Satılmış Atmaca geliyordu. Bundan sonrası, usulca akan Berdan Irmağı'nı geçiş ve yarışın son bulacağı kent merkezine dönüştü. İlk üç aynı hızla varış noktasına geldi. Burada toplanan Tarsuslar, en çok da ikinci, üçüncü ve dördüncü olan olan Türk atletler Yavuz, Ceylan ve Atmaca'yı, veteran atletleri, hemşerilerini ve kadınlar dalında ikinci olan Rus atlet Elena Burykino'yı alkışladı.
Birinciliği erkeklerde Mushinskii, kadınlar kategorisinde ise Etiyopyalı atlet Adanech Zekiros Adane kazandı.


    http://www.radikal.com.tr/7429657429650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.