En büyük yayla affı yola çıktı

Yaylalarda yükselen villalar için en kapsamlı affın eli kulağında. Mera Kanunu'nda AKP'lilerin önerisiyle yapılacak değişiklik, yaz sıcağından bunalan Çukurovalıların kendini attığı Tekir Yaylası'nda heyecan yarattı.

ADANA - Yaylalarda yükselen villalar için en kapsamlı affın eli kulağında. Mera Kanunu'nda AKP'lilerin önerisiyle yapılacak değişiklik, yaz sıcağından bunalan Çukurovalıların kendini attığı Tekir Yaylası'nda heyecan yarattı. Değişiklik gerçekleştiğinde Adana'nın Akçatekir beldesindeki yaylada yaklaşık 17 bin 800 yayla evi yasal hale gelecek.
Tekir Yaylası'ndaki yapılaşma çıkmazı, 1993 yılında, kadastro çalışması sırasında patlak vermişti. Yasaya göre 'kamunun ortak malı' sayılan yayla, kadastro sırasında şahıslar adına tapuya geçirildi. Daha sonra bu alanlar Adana, Mersin ve Tarsuslulara, çoğu villa niteliğinde olmak üzere yayla evi yapılmak üzere satıldı. Milli Emlak Genel Müdürlüğü'yse buraların yaylak olduğunu söyleyerek dava üstüne dava açıp kazanmaya başlayınca kaos ortaya çıktı. Milli Emlak'ın açtığı dava sayısı 17 bin 800'ü bulurken, davaların 400'ünde özel tapu verilen alanın gerçekte orman olduğu da tespit edildi.
Önceki gün TBMM Tarım Komisyonu'ndan geçen yasa teklifiyse bu durumu değiştirecek. Komisyon Başkanı ve AKP Adana Milletvekili Vahit Kirişçi, en kısa sürede genel kurula sunacaklarını teklif yasalaştığında, binlerce yayla evi sahibine açılan tapu iptal davalarının düşeceğini söyledi.
Bu durumda ev sahipleri, söz konusu arazilerin harca esas değeriyle rayiç değerinin toplamının yarısı tutarını Milli Emlak'a ödeyerek aftan yararlanabilecek.
CHP Osmaniye Milletvekili Necati Uzdil'se "Yazlık evinin bulunduğu arazinin gerçekten yaylak olmadığını kanıtlayan tapu sahipleri zaten açılan davaları kazanıyordu. Yani gerçek hak sahiplerinin özel bir yasa çıkartılmasına ihtiyaçları yoktu" dedi.