En derine Türk treni inecek!

Marmaray tüpleri batırılıyor

Dünyanın en derin tüp tüneli Marmaray'da ilk parça yerleştiriliyor. İlk olarak 11 No'lu tünel, hava durumuna göre 10 gün içinde batırılacak. Dipteki kanala, boyları 98,5-135 metre arasında değişen 11 tünel konulacak. Son aşamanın ihalesine gelecek ay çıkılarak 440 çekici ve vagon alınacak.

İSTANBUL - Şu anda Büyükada açıklarında bekleyen '11 No'lu tünel' akıntı ve rüzgâra göre 10 gün içinde Boğaz'a getirilecek. Denizin 60 metre altında açılan hendeğe ağır ağır indirilecek ve Üsküdar tarafında
'köstebek' adı verilen dev delme makinelerinin açtığı tünelle birleşecek.
İstanbul, 'dünyanın en derin tüp tüneli'nde ilk parçayı yerine koymak için gün sayıyor. Asya'yla Avrupa'yı deniz altından birleştirecek Marmaray inşaatıyla ilgili bilgi veren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "İlk tüpün yerleştirilmesi, TBN makinelerinin (köstebek) deniz altında tünel açmasından sonraki en önemli aşama" dedi.
Yıldırım, ABD'nin San Francisco kentinde, 41 metre derinlikteki Bart Tüneli'nin halen 'en derin tüp tünel' olarak bilindiğini, Marmaray tüp tünellerininse 60 metreye konulacağını vurguladı. Marmaray tamamlandığında İstanbullular Avrupa-Asya arasında gidip gelirken yaklaşık 1.4 kilometreyi denizin altında kat edecek.
Dünyanın gözü tünellerde
Avrupa yakasında Halkalı'yla Anadolu yakasında Gebze'ye raylarla birbirine bağlayacak olan toplam 76.3 kilometrelik Marmaray projesi, üçü yeraltında toplam 40 istasyondan oluşan bir bütün. Ama hem İstanbulluların hem de tüm dünyanın en çok ilgisini çeken kısmı, hem konulacakları yerin derinliği hem de Boğaz'ın çift yönlü akıntısı nedeniyle 'batırma' tüneller.
Uzunlukları 98.5 ile 135 metre arasında değişen 11 tünel birleştirildiğinde Marmaray'ın denizaltındaki geçişini sağlayacak. Tünellerin genişliği 15.3, yüksekliğiyse 8.5 metre olacak. Tünellerin içinde ve yenilenmiş banliyö hatlarında çalışacak olan 440 çekici ve vagonun alımı için gelecek ay ihaleye çıkılacak. Saatte 100 kilometreye kadar hız yapabilecek araçlar, saatte tek yöne doğru 75 bin kişiyi taşıyacak.
60 metre derine batırıldıktan sonra, dev 'köstebek'lerin açtığı 'delme' tünellerle birleşecek olan 'batırma tünel'ler için denizin dibinde açılan hendekten, 1 milyon 200 bin metreküp kum çıkarıldı. Bakan Yıldırım deprem riskine karşı dipte 460 metrelik mesafede 2 bin 770 noktaya kazık çakılarak beton enjekte edildiğini söyledi.
Halkalı'dan bin, Kars'ta in
10 gün içinde Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü makine ikmal tesislerinde imal edilen tüp tünellerden ilki, 11 No'lu olanı, 'yüzyılın projesi'ndeki yerini alacak. Hazırlık için altı, batırma işlemi için iki, yani toplam sekiz saat Boğaz gemi trafiğine kapanacak. Ardından her bir buçuk 5-iki ayda bir, yeni bir tünel için aynı işlem tekrarlanacak.
Marmaray'ı 'yüzyılın projesi' olarak nitelendiren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın hedefleri 'büyük': "Marmaray projesiyle bütünlük sağlayacak Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi de hayata geçtiğinde saatte 250 kilometre hız yapan trenlerle Halkalı'dan Kars'a gidilebilecek."