En engelsiz dersane!

Büyükşehir Belediyesi İstanbul Özürlüler Merkezi (İSÖM) ve Uğur Dershanesi tarafından 'bedensel ve görme özürlüler' için 'ücretsiz' Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) hazırlık kursu açıldı.

İSTANBUL - Büyükşehir Belediyesi İstanbul Özürlüler Merkezi (İSÖM) ve Uğur Dershanesi tarafından 'bedensel ve görme özürlüler' için 'ücretsiz' Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) hazırlık kursu açıldı.
'Özür durumuna' göre hazırlanmış iki ayrı sınıfta 20'şer bedensel ve görme özürlü eğitim görecek.
1994 yılında kurulan İSÖM, bünyesinde topladığı özürlülerin isteği üzerine, ÖSS'ye hazırlanan özürlülerin dershane olanaklarından yararlanabilmesi için geçtiğimiz yıl hazırlıklara başladı. İSÖM Müdürü Cengiz Patçı, pilot projenin uygulanabilmesi için Uğur Dershanesi'yle anlaştı. Proje, 'Bu yarışta biz de varız' sloganı ile hayata geçirildi.
Proje kapsamında 20'şer bedensel ve görme özürlü, ÖSS hazırlık derslerinden
'ücretsiz' yararlanacak. Bedensel engelliler Uğur Dershanesi'nin Aksaray Şubesi'nin birinci katında oluşturulan sınıfta ve tam donanımlı kütüphanede
eğitim alacak. Görme özürlüler ise dershanenin Bakırköy Şubesi'nde, derslerine devam edecek.
Patçı, kursun 'kurumsal ve sürekli' olacağını kaydederek, gelecek yıldan itibaren 150 özürlü gence bu olanağı tanıyacaklarını ifade etti. Kursta cumartesi ve pazar günleri altışar, toplam 165 saat ders verilecek. Kurs, 13 Haziran'da son bulucak. İrtibat için; 0212 252 42 00
Hepsinin ideali var
Gaziosmapaşa Belediyesi'nde memur olarak çalışan 32 yaşındaki bedensel özürlü Remziye Kaya, tedavileri yüzünden ilkokuldan sonra devam edemediği ortaokul ve liseyi tam 20 yıl sonra, dışarıdan dersler vererek tamamlamış. Hukuk eğitimi almak isteyen Kaya, "Eşit koşullarla özürlülerin de başarılı olduğu görülecek" diyor.
Yine hukuk eğitimi almak isteyen yürüme engelli 32 yaşındaki Selma Gürbey de okulların mimari yapısı nedeniyle eğitimine ara veermek zorunda kalmış. Lise son sınıf öğrencisi olan 20 yaşındaki spastik özürlü Fatih Şirin'in ideali ise gazeteci olmak.