En eski tapınağın hayvanları sergileniyor

Göbekli Tepe kalıntılarındaki 12 bin yıllık hayvan figürleri Şanlıurfa’da bir fotoğraf sergisinde tanıtılıyor. Dünyanın en eski tapınağı olarak bilinen, M.Ö. 10 bin yıllarından kalma Göbekli Tepe’de 1995’ten beri devam eden kazılarda çok sayıda hayvan figürüne rastlandı. Figürler Doğuş Grubu’nun ana sponsorluğunda düzenlenen bir fotoğraf sergisiyle Şanlıurfa’da tanıtıldı. Sergide tilki, yılan, yabandomuzu, turna, ördek ve aslan gibi hayvan figürlerinin seramiklere basılan, fotoğrafçı Zekai Demir’in çektiği 25 fotoğraf yer alıyor.

Piramitlerden 7 bin yıl eski


UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan ve dünya basınında büyük yankı uyandıran Göbekli Tepe, bugüne kadar çok az bir bölümü kazılmış olmasına rağmen şimdiden ‘medeniyetin doğduğu yer’ olarak tanımlanıyor. Göbekli Tepe’nin Mısır piramitlerinden 7500 sene, İngiltere’deki Stonehenge’den ise 8 bin yıl önce inşa edildiği biliniyor.
Dün gerçekleştirilen açılışa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ve Belediye Başkanı Eşref Fakıbaba katıldı. Ece Vahapoğlu’nun koordinatörlüğünde gerçekleştirilen proje kapsamında Şanlıurfa Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılan seramik baskı sergisi 30 Kasım’a kadar ücretsiz görülebilecek. Sergi, 2014 Şubat’ta İstanbul ’a gelecek.

‘Buluntular yetkin bir taş işçiliğini yansıtıyor’-


Avcı-toplayıcıların yerleşik hayata, çiftçi-üretici düzene geçerken inşa ettikleri bu anıtlar, yetkin bir taş işçiliğini yansıtıyor. Taş üzerinde kabartma tekniğiyle yapılan heykellerin zenginliği, insanların Neolitik dönemde sanıldığının aksine son derece karmaşık bir düşünsel düzeye ulaştığını gösteriyor. 1995’ten beri kazı başkanlığını yürüten Klaus Schmidt’in anlatımına göre heykellerde saldırgan hayvan figürleri çoğunlukta. Bu figürlerin kötülükler ve tehlikelerden korunmak amacıyla yapıldığı tahmin ediliyor. Kazılarda bulunan sütunların bir kısmı henüz açılmayan Urfa Müzesi’nde muhafaza ediliyor. İSTANBUL / RADİKAL