En etkili seferberlik

İşbirliğinin sonucu
Türkiye'nin ciddi sorunlarından eğitimdeki seferberlik havası sonuç vermeye başladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu'nun (UNICEF) birlikte yürüttüğü 'Haydi Kızlar Okula' kampanyası ilk sonucunu verdi: İki yıl içinde 150 bin kız çocuğu okula kazandırıldı.
Hedef: 600 bin
MEB ve UNICEF'in 2003 yılında, okullaşma oranının en düşük olduğu 10 ilde başlattığı kampanyada, sivil toplum örgütleriyle diğer kurumların da destekleri alınarak iki yılda 53 il kapsama dahil edildi. Kampanyanın hedefi gelecek iki yıl içinde 600 bin kız çocuğunu okullu yapabilmek.
Altyapı güçlenecek
Geçen yıl 111 kızın okula kazandırıldığı Erzurum'da dün değerlendirme toplantısı yapan Milli Eğitim ve UNICEF yetkilileri, 27 Ekim'de buluşarak gelecek yılların hedefleri hakkında kararlar alacak. UNICEF Türkiye yetkilileri, "Altyapı çalışmalarının güçlendirilmesi ön planda olacak" dedi.
Kampanyalar ses getiriyor
Türkiye'de özel kuruluşlarla sivil toplum kurumlarının eğitime katkısı artıyor. Milliyet gazetesinin 23 Nisan 2005'te başlattığı 'Baba Beni Okula Gönder' kampanyası çerçevesinde 17 yurt yapıldı, 4 bin 12 kıza burs verildi, 20 milyon YTL bağış toplandı. Beş yıldır Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Turkcell'in yürüttüğü 'Kardelenler' projesiyle de 41 ilde 10 bin kıza burs imkânları sağlandı.

İSTANBUL/ERZURUM - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve UNICEF'in birlikte yürüttüğü 'Haydi Kızlar Okula' kampanyası ile iki yıl içerisinde 150 bin kız çocuğu okula kazandırıldı. 600 bin kızı okullu yapmayı hedefleyen kampanya aralıksız sürecek.
Türkiye'de 1 milyon kız çocuğu okula gidemiyor. Bu rakamı azaltmak için son yıllarda MEB başta olmak üzere sivil toplum örgütleri ve çeşitli kurumlar el ele kızları destekliyor. MEB ve UNICEF'in iki yıldır yürüttüğü 'Haydi Kızlar Okula' kampanyası ile 150 bin kız okul sıralarıyla buluştu. Beş yıldır Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Turkcell'in yürüttüğü Kardelenler projesiyle de 41 ilde 10 bin kıza burs verildi. Milliyet gazetesinin başlattığı 'Baba Beni Okula Gönder' kampanyası ile beş ay içinde 20 milyon YTL'lik bağış toplandı, 4 bin 12 kıza burs verildi.
Değerlendirme toplantısı
MEB ve UNICEF 2003 yılında Türkiye'deki en önemli sorunlardan biri olan 'kız çocuklarının okullaşma oranının düşüklüğü' için birlikte yola çıktı. İki yılda okula kazandırılan kız öğrenci sayısında büyük değişiklikler oldu. 2003'te okullaşma oranının en düşük olduğu 10 ilde proje başladı. Sonraki her yılda kampanyaya eklenen il sayısı katlanarak arttı. Bugün 53 ilde yürütülen kampanya için il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri, sivil toplum örgütleri, okul müdürleri ve öğretmenler koordineli bir şekilde okula gitmeyen kız çocuklarını tespit ederek, okul sıralarıyla buluşturuyor.
Geçen yıl 111 kızın okula kazandırıldığı Erzurum'da dün kampanya ile ilgili bir değerlendirme toplantısı yapıldı. UNICEF'ın Türkiye Saha Sorumlusu Ertan Karabıyık, "Kampanyada öngörülen hedef 600 bin kız öğrenci. Şimdiye kadar 150 bin kız çocuğu okula kazandırıldı" dedi. Proje 2007 yılında da devam edecek. 27 Ekim'de MEB ve UNICEF yapacağı toplantıda gelecek senelerdeki hedefler ve çalışmalar ile ilgili kararlar alacak. UNICEF Türkiye yetkilileri toplantıda altyapı çalışmalarının kuvvetlendirilmesiyle ilgili kararlar alınacağını söyledi.
Öte yandan sivil toplum örgütleri ve çeşitli kurumlar, yürüttükleri kampanyalarla kız çocuklarının okula gitmesini güçleştiren şartları değiştirmeye çalışıyor. Çocuklara burslar sağlanarak ve yurtlar yapılarak okula devamları sağlanıyor. Bu projelerden biri de ÇYDD ve Turkcell'in projesi. Beş yıl önce 'Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları' diyerek yola çıkan ÇYDD ve Turkcell'in projesi 2004'ten bu yana 'Kardelenler' adıyla devam ediyor. Türkiye genelinde 41 ilde yürütülen projede bugüne kadar 10 bin kıza ulaşıldı. 4 bin 400 öğrenci liseden mezun oldu. Bu kızlardan 560'ı üniversiteyi kazandı. Üniversiteye kazanan öğrencilere burs verilmeye devam edilirken, Siirt, Şanlıurfa, Van, Batman ve Bolu'dan sınavlarla seçilen 26 başarılı Kardelen, İstanbul TED Koleji'nde üç yıldır eğitim alıyor. 2006'da projenin tüm illere yayılması hedefleniyor.
'Baba Beni Okula Gönder'
Milliyet gazetesinin 23 Nisan'da başlattığı 'Baba Beni Okula Gönder' kampanyası ise birkaç ay içerisinde ilgili kurumları harekete geçirdi. 17 ilde eğitim seferberliği başlatan kampanyada bugüne kadar 17 yurt yapıldı, 4 bin 12 kıza burs verildi, 20 milyon YTL bağış toplandı. (Radikal, aa)
ÇYDD'de proje çok
ÇYDD'nin çeşitli kuruluşlar ile yürüttüğü diğer eğitim projelerinden bazıları şöyle:
Çağdaş Yatılı Liseli Kızlar Projesi: Kendi bölgelerinde yatılı kız lisesi bulunmayan 82 kız öğrenci, ÇYDD tarafından Kandilli, Çamlıca, Üsküdar ve Behçet Kemal Çağlar liselerine yerleştirildi. Kızlara Schneider Electric tarafından burs verildi.
Anadolu'da Bir Kızım Var, Öğretmen Olacak Projesi: Uluslararası taşımacılık firması Sertrans, Ege Kimya ve Turkish Education 479 öğrenciye burs sağlıyor.
Her Kızımız Bir Yıldız Projesi: Mercedes-Benz Türk ile birlikte yürütülen proje geçen yıl 200 kız öğrenciyle başladı. Öncelikle teknik meslek lisesi öğrencilerine burs veriliyor, staj olanakları sağlanıyor. Schneider Electric ise meslek liselerinin elektrik ve elektronik bölümünde okuyan 50 kız öğrenciye burs ve staj desteği sağlıyor.
Bilgi Toplumu Kızları Projesi: Ericsson ile birlikte yürütülen proje kapsamında 60 kız öğrenciye eğitim olanağı sağlanıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7599777599770

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.