En fazla 36 yıl yatacaklar

En fazla 36 yıl yatacaklar
En fazla 36 yıl yatacaklar
Sanıklara verilen cezanın onaylanması halinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Veli Küçük, Tuncay Özkan gibi isimler 36 yıl cezaevinde kalacak. Müebbet cezası alan İlker Başbuğ, Hurşit Tolon, Hasan Iğsız gibi sanıklar da 30 yıl cezaevinda kalmak durumda. Balbay da en fazla 25 yıl cezaevinde kalacak.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ergenekon davasında mahkeme kararını açıkladı. Sanıklara verilen cezanın onaylanması halinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Veli Küçük, Gazeteci Tuncay Özkan gibi isimler 36 yıl cezaevinde kalacak. Müebbet cezası alan Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli Orgeneral Hasan Iğsız gibi isimler ise 30 yıl cezaevinda kalmak durumda. İnfaz Kanunu’na göre, 34 yıl hapis cezası alan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da en fazla 25 yıl cezaevinde kalacak.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon davasına ilişkin tarihi kararında sanıklara ceza yağdırdı. Yerel mahkeme gerekçeli kararını tamamladıktan sonra dava dosyası temyiz incelemesi için Yargıtay’a gönderilecek. Önce Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, dava dosyasına ilişkin tebliğnamesini hazırlayacak. Balyoz davasına ilişkin temyiz incelemesi sürecinde Başavcılık 3 kişilik bir özel ekip kurarak, dosya üzerinde incelemesini tamamlayarak, tebliğnamesini hazırlamıştı. Başsavcılığın, kamuoyunun yakından ilgilendiği dava olması nedeniyle, hızlı bir şekilde inceleme yapabilmek adına benzer bir uygulamayı Ergenekon davası için de yapması bekleniliyor.

GÖZLER YARGITAY'DA

Başsavcılığı’nın tebliğnamesini tamamlamasının ardından dava dosyası temyiz incelemesi için Yargıtay 9. Ceza Dairesine gönderilecek. Daire sanık avukatlarının talebini olması halinde dosyayı, Balyoz davasında olduğu gibi duruşmalı olarak yapabilecek. Dosya üzerindeki incelemesini tamamladıktan sonra kararını açıklayacak.

Ergenekon rekortmenleri: Alpaslan Aslan, Veli Küçük, Muzaffer Tekin


KARAR BOZULURSA

Eğer, Yargıtay yerel mahkemenin kararını onarsa sanıklar cezalarını çekmek üzere cezaevine gönderilecek. Ancak Yargıtay yerel mahkemenin kararını bozması halinde, dava dosyası tekrar yerel mahkemeye gönderilecek ve yargılama yeniden yapılacak. 

İlker Başbuğ'un itirazı Kuran'dan: Kin adaletten ayırmasın


KİM NE KADAR YATACAK?

Ergenekon davası sanıkların aldıkları mevcut cezaların Yargıtay’da olduğu gibi onanması halinde, cezaevinde yatacakları süre “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun Hükümlerine” göre hesaplanacak. İnfaz kanuna göre, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan sanıklar 36 yıl cezaevinde kalmak zorunda. Müebbet hapis cezası alan sanıklar ise 30 yıl cezaevinde kalacak.
İnfaz Kanuna göre, ağırlaştırılmış müebbet veya müebbet hapis cezası almayan diğer sanıklar ise kendilerine verilen cezanın 4’te 3’ünü yatacaklar. Buna göre bazı Ergenekon davası sanıklarının haklarında verilen kararın onaylanması halinde cezaevinde kalacakları süreler şöyle:
*İşçi Partisi eski Genel Başkanı Doğu Perinçek’e ağırlaştırılmış müebbet ve ayrıca 34 yıl 4 ay hapis cezası: En fazla 40 yıl cezaevinde kalacak.
*Danıştay baskınını yapan Alparslan Aslan iki kez ağırlaştırılmış müebbet ayrıca 90 yıl 3 ay hapis cezası: En fazla 40 yıl yatacak.
*Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ müebbet: 30 yıl cezaevinde kalacak. 
*Gazeteci Mustafa Balbay 34 yıl 8 ay: 25 yıl 6 ay
*Sendikacı, eski Türk Metal Başkanı Mustafa Özbek müebbet: 30 yıl yatacak.
*Emekli Orgeneral Şener Eruygur ağırlaştırılmış müebbet: 36 yıl yatacak.
*Gazeteci Tuncay Özkan ağırlaştırılmış müebbet: 36 yıl yatacak.
*Emekli Orgeneral Hurşit Tolon müebbet: 30 yıl yatacak.
*Emekli Orgeneral Hasan Iğsız müebbet: 30 yıl yatacak.
*Emekli Orgeneral Nusret Taşdeler müebbet: 30 yıl yatacak.

Ünlü isimler 'Ergenekon Kararları' için ne dedi?


Arif Doğan çığlık attı


  http://www.radikal.com.tr/1144982114498210

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hak hukuk - yusuf bal

  Şiddete bulaşmamışların fikirlerinden dolayı ceza alması ilkel toplumlarda olur.Daha katedecek çok yolumuz var.

  Yapılmamış darbe - bayramalin

  Yapılmamış darbe için verildiğini düşünüyorsanız yapılanlara sayarsınız. Genelkurmay başkanının mahpusluğu sizi rahatsız ediyorsa başbakanın asıldığını hatırlar rahatlarsınız.

  1 yıl - emregümüşdoğan

  Bir yıl yatacaklar. Sonra birisi çıkıp, "Apo'yu da, Ergenekon davasınn, Balyoz davasından yatanları da, PKK'lıları da ülkede siyasi barış açılımıyla, genel afla affedecek.

  en fazla 36 yıl yatacaklar hk. - runekson

  bu yargılamalarla adalet tecelli etmemiştir,vicdanlar rahatsızdır,toplum bozulan adalet terazisinin yeniden tesisi ve haksızlığa uğrayan TSK komutanlarına sahip çıkmayı kendisine bir namus görevi olarak addedip ayağa kalkması lazım,sessiz kalmak bu haksızlığı uyumaya bırakmak Türk halkının içine düşürüldüğü bu durumdan yine bu milleti çıkaracak milletin azim ve kararı olacaktır.toplum bulabildiği her türlü araç ve gereçle işi gücü bir tarafa bırakarak organize olup bu işin müssebbislerini başta başbakan olmak üzere hedef tahtasına koyup ellerinden geleni yapması gerektiğini düşünüyoruz.

  sıradan magdurlar - mohikan123

  14 yaşındaki kız çoçuklarına tecavüz eden asker ,polis ögretmenleri serbest bırakan,yüksek ovada suç üstü yakalanan bombacı iyi çoçukları serbest bırakan hakimleri , licede bir karakoldan atılan havan mermisi ile öldürülen 7 yaşındaki ceylanın öldürüldüğü bölgeye 2 gün sonra giden savcıları ve hukuku eleştirmeyen kaymak tabakası, şimdi kendilerine hukuksuzluk yapılınca kendilerini yırtıyorlar.bu ülkede bugün yaşananları hukuksuzluk olarak nitelemek ve daha önce yapılmış hukuksuzluğu görmemek ikiyüzlülüktür.

  Gazetecilik Meslegi ve Adalet - zargaron

  Gazeteci meslektaslarinin ve diger insanlarin hukuk ayaklar altina alinarak hapse atilmasina sadece "Kim ne kadar yatacak" diye yaklasmakla yetinen sevgili gazeteci arkadaslar, umarim gun gelip de gercek adalete siz muhtac oldugunuz zaman donup yardim bekleyebileceginiz insanlar bulabilirsiniz. Insallah

  Adalete tecavüz... - Diyogen

  Yapilmamis darbeye, islenmemis suca ceza vermek mantik olarak mümkün degil. Yapilmislari orada dururken. Bunun ne anlama geldigini herkes biliyor ama, bu gün milad, bundan sonra kimse oturdugu koltukta rahat oturamayacak. Cünkü el bombasinin pimini kendi elleriyle cektiler ve bekliyorlar caresizce... Yarinlar büyük olaylara gebe...