En güvenli yer Türkiye

Nesillerini devam ettirebilmek için üreme kumsallarına son derece bağımlı canlılar olan Caretta Caretta deniz kaplumbağaları için en güvenli ortamın Türkiye sahilleri olduğu belirtildi.

MERSİN - Nesillerini devam ettirebilmek için üreme kumsallarına son derece bağımlı canlılar olan Caretta Caretta deniz kaplumbağaları için en güvenli ortamın Türkiye sahilleri olduğu belirtildi. Akdeniz ülkeleri arasında çoğunlukla Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs sahillerine yumurta bırakan deniz kaplumbağaları, bu sezon, yoğun olarak Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Alata Bahçe Bitkileri Araştırma Enstitüsü'nün 3.5 kilometrelik sahil bandını seçti.
Kumsalın 60 santimetre derinliğinde bulunan yumurtalardan çıkan ve 5 ile 20 metre arasında değişen yorucu bir yolculukla denize ulaşan kaplumbağaları görmek için binlerce meraklı çevrede nöbet tutuyor. Enstitü Müdürü Şekip Keser, "Turizm amaçlı faaliyetler ve kum alımı gibi birçok etkenden dolayı yıllardır tehlike altında olan deniz kaplumbağaları için ülkemizde güven ortamı artık sağlanmıştır" dedi.