En güzel 'kaynaştırma'

Milli Eğitim Vakfı (MEV) Ankara'da serebral palsi (SP) hastası çocuklar için okul yaptırdı. 2.3 milyon YTL'ye mal olan 24 derslikli okul, Türkiye'de bir ilk oldu.

ANKARA - Milli Eğitim Vakfı (MEV) Ankara'da serebral palsi (SP) hastası çocuklar için okul yaptırdı. 2.3 milyon YTL'ye mal olan 24 derslikli okul, Türkiye'de bir ilk oldu. Okulun iç donanımını ise Serebral Palsili'li Çocuklar Derneği sağladı.
Ankara Çayyolu'nda inşa edilen Serebral Palsililer İlköğretim Okulu'nda her sınıfa iki SP hastası çocuk yerleştirilerek kaynaştırma eğitimi yapılması hedefleniyor. 480 öğrenci kapasiteli okul, bu ay Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilecek.
Okulda, 24 derslik, 10 fizyoterapi dersliği, bir su terapisi ünitesi, 15 bireysel eğitim odası, iki laboratuvar, üç işlik, iki doktor odası, bir oyun odası bulunuyor. İki katlı okulda, dersliklerin tamamı birinci katta olacak. MEV Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Turhan, "Kaynaştırma eğitimi gelecekte Türkiye'nin eğitim gündeminde daha ağırlıklı yer alacak. Biz buna öncülük ettik ve çok gururluyuz. 10 ay gibi kısa bir zamanda bu okulu en iyi şekilde inşa ettik" diye konuştu.
Serebral palsi, gelişmekte olan beynin çeşitli nelenlerle hasar görmesiyle oluşan bir 'hastalık grubu'. Hareket ve postür bozukluğuna yol açan hastalığın nedenlerinden biri erken doğum.


    http://www.radikal.com.tr/7654987654980

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.