En güzel OKS'ydi, şükür geçti!

OKS'de sıra tercihlerde

824 bin 551 ilköğretim öğrencisinin girdiği Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) dün yapıldı. Uzmanlara göre en çok fen bilgisi soruları zorladı. Sonuçlar 10 Temmuz'da açıklanacak. Tercihler 11-20 Temmuz arasında yapılacak.

ANKARA/İSTANBUL - 824 bin 551 ilköğretim son sınıf öğrencisinin girdiği Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) dün yapıldı. Öğrenciler sınav stresini attı ancak sırada tercih maratonu var.
Fen, Anadolu ve sosyal bilimler liseleri, Polis Koleji ve özel okullarda okumak isteyen öğrencilerin katıldığı OKS'de toplam 100 soru soruldu.
Sonuçlar 10 Temmuz'da açıklanacak. Tercihler 2 Temmuz'da yayımlanacak kılavuza göre yapılacak. Okul tercihleri 11-20 Temmuz'da. Bu yıl ilk defa bir seferde 20 tercih alınacak ve ikinci bir tercih işlemi yapılmayacak. 27 Temmuz'da 1. yerleştirme sonuçları açıklanacak ve 30 Temmuz-6 Ağustos'ta 1. kayıt dönemi başlayacak. 8 Ağustos'ta ise 1. yerleştirmeye göre boş kontenjanlar duyurulacak. İkinci yerleştirme talepleri 9-14 Ağustos'ta alınacak.
20 Ağustos'ta 2. yerleştirmelerin açıklanmasının ardından 2. kayıt dönemi başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk, OKS 2007'nin şimdiye kadar gerçekleştirilen en sakin, en güzel sınav olduğunu, sınavın ardından merkeze ilk kez bu kadar az telefon geldiğini söyledi. Uzmanlarsa 2007 OKS'yi 2005 ve 2006'da yapılan sınavlardan daha zor buldu. Final Dershanesi Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz, "Sınavın zor olması bir şey değiştirmez. Çünkü bu bir sıralama sınavı" dedi. Final Dershanesi öğretmenleriyse testleri şöyle değerlendirdi: "En zoru fen bilgisi soruları. Matematiğe dayalı işlem gerektiren fen bilgisi sorusu sayısı fazlaydı. Türkçe seçeneklerde çeldiricileri kuvvetli sorular bulunuyordu. Matematik sorularınde pek değişiklik yok. Sosyal bilgiler soruları ise 2004'e göre daha kolaydı."
OKS, 2008 yılında son kez yapılacak, daha sonra tarih olacak.