En hakiki Türk kuşu bulundu: Sakarmeke

Ne adı türkülere geçen turnalar ne de 'yeşil başlı gövel ördek'. Türkiye'deki göklerin tek hâkimi var: Sakarmeke. 'Dünya Kuş Gözlem Günü'nde en çok gözlenen kuş sakarmekeydi. Onu angıt ve sığırcık izledi.

İZMİR - Ne adı türkülere geçen turnalar ne de 'yeşil başlı gövel ördek'. Türkiye'deki göklerin tek hâkimi var: Sakarmeke. 'Dünya Kuş Gözlem Günü'nde en çok gözlenen kuş sakarmekeydi. Onu angıt ve sığırcık izledi.
Britanya merkezli 'Bird-life International' öncülüğünde her yıl tekrarlanan kuş gözlemlerinin Türkiye ayağı, 7-8 Ekim 2006 tarihleri arasında gerçekleştirildi.
Çalışmanın Türkiye koordinatörü 'Doğa Derneği', gözlemlerin adresleriyse, Ankara, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kars, Osmaniye, Samsun ve Şanlıurfa'daki Özel Koruma Alanları (ÖKA) oldu.
339 gözlemci, iki günde 136 türde 31 bin 361 kuş kaydetti. En çok sayılan, 17 bin 449 adetle sakarmekeydi (fulica atra). Boyu 38 santime ulaşan sakarmeke, her tür sulak alanda bolca görülüyor. Ayaklarında perde yoksa da geniş parmakları sayesinde kolayca yüzüyor, bu bitkileri ve böceklerle besleniyor. Sakarmekeyi 4 bin 8 adetle angıt ya da angut da denilen (tadorna ferruginea) ve 3 bin 542 adetle sığırcık (sturnus vulgaris) izledi.
En fazla kuş sayımıysa Kars'ın Kuyşucak Gölü'nde yapıldı. Kuş bolluğu açısından Kuyşucak Gölü'nün ardından Ankara Nallıhan-Sarıyar Barajı, Bursa Uluabat Gölü üçüncü ve İzmir Gediz Deltası dördüncü oldu.
Gözlem sonuçları değerlendirilmek üzere Uluslararası Kuşları Koruma Kurumu İtalya Temsilciliği'ne gönderildi. Bu arada Türkiye kuş varlığının belirlenmesi için her yıl düzenli yapılan kış ortası kuş sayımı da tamamlandı. Sonuçların gelecek hafta yayımlanması bekleniyor. (aa, Radikal)