En iyi üniversite listesinde beş TürkBoğaziçi ve ODTÜ yok

Newsweek, dünyanın en prestijli 500 üniversitesini sıraladı. Listeye İstanbul, Sabancı, İTÜ, Bilkent ve Çukurova girerken ODTÜ ve Boğaziçi dışarıda kaldı.

İSTANBUL - Amerikan Newsweek dergisi son sayısında yükseköğretimdeki global yarışı kapak yaptı. ABD'den THES (Times Higher Education Supplement) ve Çin'den Shangai Jiao Tony University'nin yaptığı sıralamalara uzmanlardan alınan görüşlerin eklenmesiyle dünyanın en prestijli ve kaliteli 500 üniversitesi belirlendi. 'Dünya üniversiteleri' başlığıyla yayımlanan makalede eğitim kalitesi ve prestijleri ele alındı.
Dünya sıralamasında 500 içinde beş Türk üniversitesi bulunuyor: İstanbul, Sabancı, İstanbul Teknik (İTÜ), Bilkent ve Çukurova üniversiteleri. Bu üniversitelerden beşi de THES listesine girerken Çin listesinde sadece İstanbul Üniversitesi var.
İlk sırada Harvard var
Türkiye'nin en köklü ve kaliteli yükseköğretim kurumlarından ODTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelerin yer almadığı listenin ilk sırasında Harvard Üniversitesi bulunuyor. Türkiye'den bu listeye girmeyi başaran üniversiteler mutlu. Çoğunun ortak fikri başarılarının altında araştırmaya verdikleri önemden kaynaklanıyor.
İTÜ: Araştırmaya önem veriyoruz
İTÜ Rektörü Prof. Dr. Faruk Karadoğan, İTÜ'nün 234 yıldır eğitime, araştırmaya önem veren bir kurum olduğunu belirterek, başarılarının nedenlerini şöyle anlatıyor:
"Başkaları tarafından da takdir edilmek önemli. Altyapı yatırımlarına önem veriyoruz. Araştırmalara ivme kazandırmak için 60 bin yaşayan mezunumuzdan fon oluşturmaya başladık. Sadece devletin kaynaklarını yeterli görmüyoruz. İnsana yapılan yatırım miktarı giderek artıyor. Araştırma görevlilerini yılda bir kez yurtdışına gönderiyoruz. Geçen yıl araştırma görevlilerin sadece yurtdışındaki sunumları için 600 milyar bütçe ayırdık. Yakında çok büyük bir kütüphane devreye girecek. Yurtdışındaki ortak çalışma yaptığımız üniversite sayısı 100'ü aşmış durumda."
Bilkent: Bu başarı doğal
Bilkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemal Yalabık ise bu başarılarını doğal karşılıyor. Türkiye'de başka iyi üniversiteler olduğunu da vurgulayan Yalabık, "Daha önceden de bu sıralamalarda yer aldık. Önemli olan bu ligde yer alabilmek. Araştırma ve eğitime yeterli özen gösterilirse iyi bir çizgiyi yakalamak mümkün. Bu başırıyı doğal karışılıyoruz" diyor.
Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhami Yeğingil, "Öğrenciler, öğretim görevlileri, üniversiteyi en iyi duruma getirmeye çalışıyoruz. Bunlar da bunun bir sonucu" diyor.
Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu ise "Bizim için bu tip sıralamalardan çok mezunlarımızın başarıları önemli. O listede ilk 10'da yer alan Harvard, Oxford, MIT, Stanford gibi üniversitelere çok sayıda mezunumuz burslu olarak doktoraya kabul edildi. Bundan büyük bir gurur duyuyoruz" dedi.