En pahalı dere!

Batman'da Botaş'a ait petrol boru hattını delen uyanık hırsızlar petrolü vanayla kullanılmayan bir içme suyu şebekesine bağladı. Hırsızlık aylarca sürdü.
Botaş, olayı petrolün borulardan sızıp arazileri siyaha boyamasıyla anlayabildi. Tonlarca petrolün çalındığı, bir o kadarının da toprağa aktığı belirtildi.
Haber: ARİF ARSLAN / Arşivi

BATMAN - Batman'da Şelmo Sahası'ndan Botaş'a ham petrol taşıyan boru hattı, hırsızlarca delinip vana takılarak Binatlı Köyü'nün kullanılmayan içme suyu şebekesine bağlandı. Batman-Silvan karayolu altından geçen boru hattından ham petrol sızınca, durum anlaşıldı. Uzun süre boyunca fark edilemeyen hırsızlık nedeniyle tonlarca ham petrol çalındı, tonlarcası da toprağa aktı.
Batman Botaş ve Tüpraş yetkilileri, bütün önlemlere rağmen petrol boru hattından ham petrol çalınmasına engel olamıyor. Geçen hafta kentin Bayındır Mahallesi'nden geçen Botaş'a ait boru hattından petrol çalındığının anlaşılmasının ardından, bu kez de hırsızlık olayı Binatlı Köyü yakınlarında meydana geldi.
Batman Botaş'a Şelmo Sahası'ndan ham petrol taşıyan boru hattını Batman-Silvan karayolu üzerinde bulunan Binatlı Köyü yakınlarında delen hırsızlar, bir vana aracılığıyla kullanılmayan eski şu şebekesine bağlantı sağladı. Aylarca süren hırsızlık, toprağa akan ham petrolün karayolu yakınlarında toprak üzerine çıkmasıyla ortaya çıktı. Vatandaşlar sızıntıyı Botaş'a bildirince, ekipler harekete geçti.
Botaş tim kurdu
Karayolunda yapılan kazıda, hırsızların petrol boru hattını, Binatlı Köyü'nün kullanılmayan içme suyu şebekesi plastik boru hattına bağladığı saptandı. İçme suyu şebekesinin plastik borularından sızan ham petrol, köy arazilerini siyaha boyadı. Botaş yetkilileri, Şelmo boru hattından 34 gravitede yaklaşık 500 milyar liralık ham petrol çalındığını belirtirken, onlarca ton ham petrol de toprağa aktı.
Botaş yetkilileri, alınan önlemlerin hırsızlıkları önleyemediğini belirterek, "Son aylarda hırsızların sayısı arttı. Boru hattının geçtiği güzergâhı termal kamerayla gözetlediğimiz halde baş edemiyoruz. Güzergâhın geçtiği hattı takip ediyoruz, bu kez başka bir yerden boru deliniyor. Garzan ve Şelmo'dan gelen petrolün pompalandığı boru hatları için özel bir tim kurduk. Bu tim, gece gündüz boru hattında görevde olacak" dedi.