En şanssızı çocuklardı

Resmi beyanlar
Güneydoğu Asya'yı yıkan 9.0 büyüklüğündeki deprem ve tsunamilerde can verenlerin büyük çoğunluğu çocuklar. Yardım kuruluşları ve resmi görevlilerin açıklamaları, ölenlerin üçte birinin, 5 ile 12 yaş arasında olduğunu gösteriyor. BM'ye bağlı UNICEF'in tanımı: Asya'nın bir nesli yok oldu.
Binlercesi kayıp
Tanıklar, dev dalgaların çocukları anne babalarının elinden, kucağından söküp aldığını anlatıyor. Tek başına olanlarınsa hemen hemen hiç şansı kalmamış. Öldüğü saptananların yanı sıra binlerce çocuk da kayıp. UNICEF çok kaygılı: "Kurtulanlar da açlık, susuzluk ve salgınlara kurban olabilir."
Büyük çaresizlik
Endonezya'da, Banda Aceh'te 11 çocuğunu kaybeden Absah adlı kadın, "Çocuklarım nerede? Niye benim başıma geldi? Her şeyimi kaybettim" diye ağıtlar yakıyor. Malezyalı baba Rosita Van çaresizliğine lanet yağdırıyor: "Benden yardım isteyen yüzünü izlemekten başka bir şey yapamadım."

COLOMBO - Endonezyalı Absah, gözyaşları içinde durmadan soruyor. "Çocuklarım nerede?" Absah'ın 11 çocuğunun 11'i de pazar gününden beri kayıp... Absah, Sumatra açıklarında meydana gelen 9.0 büyüklüğündeki depreme en yakın yerleşim birimlerinden Banda Aceh'te yaşıyor. Güney Asya'yı ve Batı Afrika kıyılarını yıkan 9.0 büyüklüğündeki deprem ve tsunamilerde en önemli kurbanlar, çocuklar. Kayıp sayısı her dakika artarken yardım kurumları ve resmi görevlilerin açıklamalarına göre ölenlerin yaklaşık üçte biri 5-12 yaşları arasındaki çocuklar. Morglar sahipsiz çocuk cesetleriyle dolu. Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) durumu, 'Asya'nın bir nesli yok oldu' şeklinde nitelendiriyor. Hindistan gibi kalabalık nüfuslu ailelerin yaşadığı yerlerde hâlâ binlerce çocuk kayıp.
Acılı aileler gün boyu kıyıya vuran cesetlerin içinde kendi çocuklarını ararken, felaketten sağ kurtulan çocuklar da sahildeki balıkları toplayıp yiyecek stoku oluşturmaya çalışıyor. UNICEF yetkililerine göre hayatını kaybeden çocuklara yenileri de eklenecek çünkü açlık, susuzluk ve salgın hastalıklar gibi yakında baş gösterecek tehlikelere karşı en savunmasız kesim yine çocuklar.
Toprağın isyanı...
Malezya'dan Rosita Van adlı acılı baba ise dev dalgaların beş yaşındaki çocuğunu yutmasını, "Yüzüyordum. Arkamda çığlık attığını duydum. Döndüğümde çok geçti. Benden yardım isteyen yüzünü çaresizce izlemekten başka bir şey yapamadım" diye ağlıyor. Hindu geleneklerine göre ise çocukların cesetleri yetişkinlerinki gibi yakılmıyor, bunun yerine gömülüyor. Ancak yakınlardan geçen buldozer ya da ordu araçlarının yumuşamış toprağı kaydırmasıyla defnedilen çocuk cesetlerinin bir kısmı, yeniden ortaya çıkıyor.
Ve bir mucize
Felaketin açtığı yara yürekleri dağlarken 'dalga duvarları'ndan sağ çıkan bebekler acıları bir nebze olsun hafifletiyor. Tıpkı Malezya'daki Tulasi ailesinin 20 günlük kızları gibi. Evlerine giren dev dalga, annesiyle babasını dışarı fırlattığında kaybolan bebek, 'kayık' vazifesi gören beşiğinin içinde sağ salim bulundu.
Şimdi de mayın belası
Tsunamiye en fazla kayıp veren Sri Lanka ise felaket yetmiyormuş gibi bir de iç savaş döneminden kalma mayın tehlikesi ile karşı karşıya. BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), tsunaminin topraktan çıkararak etrafa dağıttığı mayınların büyük tehlike yarattığını söyleyerek halktan gördükleri mayınları yetkililere bildirmelerini istedi. Yabancı ülkelerden yardımların yağmaya başladığı 20 milyon nüfuslu Sri Lanka'da dün itibarıyla ölü sayısı 13 bin olarak açıklanırken sayının 25 bine çıkabileceği belirtiliyor.
Ölüme giden tren
Başkent Colombo ile Galle arasında 1500 yolcusuyla sular altında kalan bir yolcu treninden de kurtulan olmadı. Galle'de yetkililer hoparlörlerden halka, sayım ve kimlik tespiti için cesetleri yolların üzerinde bırakmaları çağrısında bulunuyor. Ancak birçok kişi elleriyle toprağı kazıp cesetleri defnediyor.
Karl: Neredeyim ben?
Tayland'ın dünyaca ünlü Phuket Adası'nda tatil yapan İsveçli çiftin yedi yaşındaki oğlu Karl Nilsson da Asyalı binlerce yaşıtıyla aynı kaderi paylaşıyor. Yalnızlık ve çaresizlik... Karl pazar sabahı odada iki kardeşiyle birlikte annesi ve babasının kahvaltıdan gelmesini bekliyormuş. Birden odanın tamamen suyla dolduğunu anlatıyor. Dehşet dakikalarını, "Suyun içindeydim. Nefes alamadım ve gözlerimi kapadım. Suyun yüzeyine çıktığımda kendimi başka bir şehirde sandım" diye aktaran Karl, yerli halkın yardımıyla yüksekteki bir Budist tapınağına götürülerek kurtarılmış. Geceleri uyuyamayan Karl, her otomobil sesinde dalga geldiğini sanarak korkuyor. Ve ailesinin onu bulmasını bekliyor. (Dış Haberler)
Okyanusta hayalet ada
HİNDİSTAN: Kıyılara vuran yüzlerce ceset toplanmaya devam ediyor. Andaman ve Nicobar takımadalarındaki Chowra Adası'nda ise durum çok vahim. 1500 sakininden 1000'i ölen Chowra, hayalet ada görünümünde.
ENDONEZYA: 15 bini Sumatra Adası'nda 28 bin kişi öldü. Yaralı sayısı da 100 bini aştı. Adanın bazı yerlerine hâlâ ulaşılamadığı için ölü sayısının iki katına çıkabileceği hesaplanıyor. Banda Aceh'te çürümekte olan cesetler toplu mezara gömüldü. Mulaboh'ta yağmalamanın başladığını anlatan bir Kızılhaç yetkilisi, birkaç güne kadar gıda malzemesi gelmezse toplu ölümlerin başlayabileceğini söylüyor.
TAYLAND: Turizmin gözdesi olan ülkede bir köyde cephanelik yıkıldı, sokaklar füze ve roketle doldu. Ülkede üç gün yas ilan edildi.
MALDİVLER: 1192 mercan adadan oluşan Maldivler'de cuma günkü parlamento seçimi süresiz ertelendi. Hükümet: İletişim kesik, binlerce kişi tahliye edildi.
AFRİKA: Felaketten etkilenen ülkeler dörde çıktı. Somali'de 100 kişi hâlâ kayıp. Kenya'da bir balıkçı öldü. Tanzanya'da tsunami geldiğinde yüzen 10 çocuğun cesetleri bulundu. Madagaskar'da binden fazla kişi evsiz kaldı.