En şirin bayram

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta kutlandı. Stat törenlerinin yanı sıra özel kuruluşların düzenlediği etkinliklere de katılım yüksekti.
TBMM'nin açılışının 84. yıldönümü için düzenlenen toplantıya devletin zirvesi katıldı. Meclis Başkanı Arınç, konuşmasında AB'ye vurgu yaptı.

ANKARA - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, okullarda, stadyumlarda törenlerle kutlandı. Soğuk ve yağış çocukların neşesini gölgeleyemedi.
Başkentte ilk tören Meclis'teki Atatürk Anıtı önünde, ikinci tören Anıtkabir'de yapıldı. Törene TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, çeşitli parti başkanları ve protokol üyeleri katıldı. 19 Mayıs Stadyumu'ndaki gösterilerde 96 okuldan 6 bin 663 öğrenci yer aldı.
Ankaragücü ve Gençlerbirliği futbol kulüpleri, 19 Mayıs Stadyumu'ndaki töreni naklen yayımlama hakkına sahip olan TRT'den stat kirası olarak KDV hariç 19 milyar lira para aldı.
'Kalbim tik tak...'
TBMM'de bestekâr milletvekillerinin eserleri bir konserle sunuldu. Genel Kurul katı Alman sanatçı Mike Kuhlmann'ın çocuk fotoğraflarıyla donatıldı. İktidar kulisine giden, 'Düşünce Koridoru' adı verilen koridordaki panolar da mesajla doldu. Mesajlardan bazıları şöyle: "Mehmet Akif'ime benziyorsun! Sevgi tohum gibidir, içinde cihan taşıyor." (Bülent Arınç), "Seviyorum your eyes/ Çünkü onlar very nise/Kalbim tik tak for you/Çünkü I love you" (isimsiz), "Batman'dan tüm Türkiye için sevgi, saygı ve barış getirdim." (Veysi Yalçın), "Kıbrıs'ı bizim atalarımız savaşarak aldı. Sizin gibi gâvurların ataları savaşmadı." (Vatandaş), "BARIŞ İSTİYORUZ!" (Düşünce Koridoru).
'Beş tane park istiyoruz'
İstanbul'da Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın koltuğuna oturan 11 yaşındaki Gencer Boran, her ilçeye beşer çocuk parkı yapılmasını, engelli Özkan Yurdakul da engelliler için düzenlemeler istedi.
İzmir'de Cumhuriyet Meydanı'ndaki kutlamalara, Vali Yusuf Ziya Göksu, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina ve çocuk vekilleri katıldı.
Şanlıurfa'da öğrenciler Yunanca ve Arapça şarkılarla dans ederken Tunceli'de CHP dışında hiçbir siyasi parti Atatürk anıtına çelenk koymadı. KKTC'de 23 Nisan, hava muhalefeti nedeniyle gösterilerin ertelendiği Lefkoşa dışında her yerde kutlandı. Berlin, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan'da da tören düzenlendi.
(Radikal, dha)