@idrisemen

En son baba duydu: Oğlunuz Kaide'de

En son baba duydu: Oğlunuz Kaide'de
En son baba duydu: Oğlunuz Kaide'de

Fotoğraf: SERKAN OCAK

Nizipli baba, kayıp oğlunun Suriye'de savaştığını emniyete gidince öğrendi. Baba, oğluna kavuşmak için polisten yardım beklerken bir de gözaltına alındı.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Adıyaman, Bingöl, Batman, Urfa, Diyarbakır, Gaziantep ve Bitlis’ten gençlerin Suriye’ye savaşmaya götürülmesine sivil toplum kuruluşlarından tepki yağarken, yaklaşık 18 ay önce oğlu El-Kaide’ye katılan Cemal Kılıçparlar da isyanda: “Oğlum Mehmet Yılmaz El-Kaide’ye katıldıktan sonra üç kez Türkiye ’ye giriş çıkış yapmış. Ancak emniyet oğlumu yakalamak için hiçbir girişimde bulunmadı. Sesimi duyurmak için Ankara Güven Park’ta açlık grevine girdim. Emniyet oğlumu bulacağına beni gözaltına aldı. Açıkçası oğlumdan umudumu kestim. Ama başka gençlerin de kandırılıp götürülmemesi için devlet harekete geçsin.”
Türk gençleri Suriye’deki iç savaşta cepheye sürülürken ailelerinin yaşadığı dramı dün Radikal ‘Çocuklarımızı kurtarın’ başlığıyla duyurmuştu. Sadece Adıyaman’dan 200 genç Suriye’de hem radikal İslamcılar hem de Esad için savaşıyordu. Aileler çaresiz kalırken, çocuklarını almaya giden babalar ise tehditle karşılaşıyordu. Radikal, çocuğu Suriye’de savaşan bir babanın daha dramına tanık oldu.

Adıyaman - Suriye cihat hattı


‘Neden uyarmadınız?’

Gaziantep Nizipli Cemal Kılıç-parlar’ın oğlu Mehmet Yılmaz’ın Suriye macerası iki yıl önce başlamış:
“İki yıl önce oğlum buradaki bir derneğe sık sık gitmeye başladı. Bir ara bilmediğim bir sebepten dolayı Ankara’ya gidip 20 gün kaldı. Daha sonra Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine katılmak için Gaziantep’e gitti. Bir daha kendisinden haber alamayınca emniyete başvurdum. Emniyet bana oğlumun gittiği derneğin El-Kaide ile bağlantılı olduğunu söyledi. Ben de kendilerine neden bu konuda beni uyarmadıklarını sorduğumda bana, ‘Antep bölgesinden 170 kişinin Suriye’ye gittiğini tespit ettik. Ancak bu çocuklar kendi isteğiyle gittiği için hiçbir şey yapamayız. Bu tarz şeylerden aileleri uzak tutmaya çalışıyoruz’ dediler. Bunu duyunca kendimi damdan düşmüş gibi hissettim. Nasıl olur da oğlum El-Kaide bağlantılı bir derneğe giderken emniyet bana haber vermiyor?”

Orhan Kemal Cengiz yazdı. "Elif Yavuz, Adıyamanlı babalar ve El Kaide"


‘Birçok kez gelip gitmiş’

Cemal Kılıçparlar, El-Kaide’ye katıldıktan sonra oğlunun birçok kez Türkiye’ye giriş çıkış yaptığını, ancak oğlunun tutuklanması için emniyetin bir girişimde bulunmadığını öğrenmiş:
“Bir gün oğlum arayıp Suriye’de olduğunu söyledi. Halep kentindeymiş. Geri gelmesini istediğimde, ‘Artık çok geç. Ben buraya kendi isteğimle geldim. Bir daha geri dönmeyeceğim’ dedi. Ben de savcılığa başvuruda bulundum. Savcılık bana oğlumun üç kez Türkiye’ye giriş çıkış yaptığını ve bir kez de kolundan yaralandığını söyledi. Türkiye’ye giriş çıkış yapan oğlumu neden tutuklayamadıklarını sorduğumda bana bir cevap vermediler. Sesimizi duyurmak için annesiyle Ankara Güven Park’ta açlık grevi yaptık. Ama biz grevin 38. saatinde emniyet tarafından gözaltına alınarak Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldük. İfademiz alındıktan sonra serbest bırakıldık. Şu anda perişan haldeyiz. Sesimizi duyurmaya çalıştık ama kimse duymadı. Benim oğlum uçuruma gitti. Açıkçası ben artık oğlumdan umudumu kestim ancak başka çocukların kandırılıp Suriye’ye götürülmemesi için yetkililerin bir an önce üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi lazım.”

CHP ’den soru önergesi

Adıyaman, Bingöl, Batman, Urfa, Bitlis, Gaziantep ve Diyarbakır gibi illerde gençleri örgütleyerek Suriye’ye götüren gruplarla ilgili Meclis’e soru önergesi vereceklerini söyleyen CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise şöyle dedi:
“Türkiye’de faaliyet gösteren bazı derneklerin gençleri Suriye’ye götürdüğüne yönelik değişik sivil toplum kuruluşlarından bilgi aldık. Bu yönde bize bizzat başvuran iki aile var. Bu gençlerin kimin tarafından ne şekilde Suriye’ye götürüldüğünü öğrenmek için bir soru önergesi hazırladık. Bu konuyla ilgili hükümet üzerine düşen görevi bir an önce yerine getirmeli.”

‘İstihbaratın bilgisi dahilinde’


İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Güneydoğu Bölgesi’ndeki gençlerin Suriye’ye götürülmesinin istihbaratın bilgisi dahilinde olduğunu öne sürüyor:
“Yasadışı radikal İslamcı örgütlerin gençleri din adına örgütleyip Suriye’ye götürdüğü yönünde elimizde birtakım başvurular var. Bazı grupların Suriye’deki iç savaş için açık bir şekilde asker topladığı ortadayken emniyet ve istihbaratın bu grupların faaliyetlerine göz yumması bizi şaşırtıyor. Bize başvuran aileler emniyete ve savcılığa başvurmalarına rağmen gerekli işlemler yapılmamıştır. Türkiye kökenli örgütler bu kadar rahat çalışamazken nasıl oluyor da Suriye kaynaklı bu örgütler bu kadar rahat çalışabiliyor? Bu noktada bölgede ciddi bir güvenlik zafiyeti olduğu kanaatindeyiz. Türkiye’den Suriye’ye asker toplayan örgütlerin çökertilmesi ve giden çocukların geri getirilmesi için olayı parlamentoya taşıyacağız.”
Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal da Suriye’ye savaşmaya götürülen gençlerin bir an önce geri getirilmesi için yetkililere çağrıda bulundu.


  http://www.radikal.com.tr/1153128115312810

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  /// - Al Capone

  Açilim paketi kutlu olsun, buna karsilik Sunni kurtler El kaide el ele savasiyorlar - AKP ye göz kirpmaya devam edin

  kendi isteği - sakar47

  çok aşağılık bir kelime EL kaide terör örgütü mü değil mi evvela devlet bunu söylesin yoksa Devletin Resmi bir örgütü müdür Jitem gibi

  en az 3 çocuk... - cenkay

  Ben boşbakanın "en az 3 çocuk yapın" derken globalizme ucuz işçi üretme emri verdiğini düşünüyordum. Oysa ki AKP A.Ş.'nin patronu bir taşla iki kuş vurma çabasındaymış. Hem ucuz işçi hem de ucuz fedai ha? seni uyanık tüccar seni. Bu arada roboski konusu ne oldu? Demokrasi paketinle birlikte roboski katliamının emrini hangi boşbakanın verdiğini de açıklayacak mısın? Bak halen unutmadık bekliyoruz.

  Suriye'de savaşan gençler - Turkuvaz

  Sözde idealleri için gençlere kıydı Bşbakan. başkanlık sistemini getireceğim ve sonuna kadar hükmedeceğim hırsı hem çocuklarımızın hem de Vatanımızın yok olmasına neden oluyor. Bir yorumcu giden ler Türk değil, Kürt demiş. Ne zamandan beri kardeş ve birlikte yaşayan insanlar bu şekilde categorize ediliyor. Oraya gidipte ölecek olan insan değil mi ? gereği varmı ? En önemlisi Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Ermeni asıllı, yahudi (hepsi Türk Vatandaşı) hangi anne hangi baba çocuğuna kıyar ? Hangi aile çocuğunun heder olmasına katlanabilir ? başbakan'ın oğlu gemi alıp duracağına kendi gitse ya, aile bireylerini gönderse ya bu savaşa. başkalarına gelince atıp tutmak kolay oluyor. Yukarıda Allah var ve sopasını nezaman vuracağı da belli olmuyor. Başbakan hep bu dünya ona kalacak sanıyor. Bilimle ilişkisi olsa daha ne dünyalar olduğunu kavrayacak ama o da yok.

  bu ne yaman çelişki anne - grgry

  kendi isteğiyle pkk ye katılan gençlere karşı şahinleşen emniyet el kendi isteğiyle el kaideye katılan gençler söz konusu olunca güvercine dönüşüyor. bilmiyorlar mı ki bu el kaide 10 yıl önce istanbulda 2 bombalı eylem gerçekleştirdi.ve bilmiyorlar mı ki bu el kaide önümüzdeki yıllarda türkiyenin başına bela olacak..

  Sorum Var - rumet62

  Yapılan haberlere bakıldığında emniyetin El Kaide'ye zemin hazırladığı ortaya çıkıyor.Hatta yardım ediyor bunlara.Oğlu El Kaide'ye katılan babaya verilen cevaba bakar mısınız,tam bir açık destek cevabı:''Oğlunuz reşit yapacak bir şey yok'' Emniyet peki sana bir soru bu cevap PKK gibi örgütlere katılmak isteyip de yakalanan ve hapse girenler için de geçerli mi?Eğer akıl emniyetinizi de sağlıyorsanız cezaevinde yatan onca sempatizanı yaşı reşit diye bırakabilir misiniz?

  Kürdü kürde kırdırmanın bir başka versiyonu - qommagene

  haberde bariz bir çarpıtma var. Neden gönderilen gençler Kürtlerin yoğun olduğu yerlerden neden Karadeniz içanadolu Ege,Marmara bölgelerinden Türk gençleri yokta Kürt halkının yoğun olduğu bölgeler. Oysaki Karadeniz de Milliyetçilik ümmetçilik duyguları daha yüksek değil mi? gönderilenler Rojavadaki yoksul Kürt halkına karşı savaştırılıyorlar Esad'a karşı değil. Duydunuz mu ki Rojavadaki Kürtlerin herhangi bir etnik dinsel kimliğe saldırı yaptığını tersine Çerkez,Arap,Türkmen,gayri Müslüm bütün renkleri sahiplenip koruyan bir davranış içine giriyorlar.