En stresli LYS

En stresli LYS
En stresli LYS

Üniversite adaylarını gelecek hafta yapılacak oturumlarda da LYS 2 Fen Bilimleri LYS 3 Edebiyat Coğrafya testleri bekliyor.

Üniversite adaylarının sınav stresine Gezi müdahalesi ve miting gerginliği eklendi. Sınavda iki matematik sorusu için 'hatalı' iddiası var.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Üniversiteye girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS-1), devam eden Gezi olaylarının arasında yapıldı. Polisin önceki gün Taksim Gezi Parkı’na girmesi ve sabaha kadar süren müdahalelerden, sınava girecek öğrencilerden bazıları da etkilendi. Gece sosyal medyada sınavın iptal edilmesi gerektiğini savunanlar oldu. Gezi müdahalesi nedeniyle sabah saatlerinde kapalı yollar sıkıntılı anlar yaşattı. Ancak sınava girişlerde bir sorun yaşanmadı. Matematik testinde iki sorunun hatalı olduğu ve cevaplarının şıklarda yer almadığı iddia edildi.
LYS’nin Sosyal Bilimler testinden oluşan ilk oturumu LYS-4, önceki gün yapılmıştı. LYS’nin dünkü maratonunda matematik ile yabancı dil sınavı vardı. 135 dakika süren ilk oturumda matematik testinde 50 soru için 75 dakika, geometri testinde ise 30 soru için 60 dakika süre verildi. İstanbul ’da adayların çoğunluğu, hem devam eden olaylar hem de AKP ’nin mitingi nedeniyle yolların tıkanabileceği endişesiyle sabah çok erken saatlerde sınav yerlerine gitti. Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet görevlileri tarafından elle ve dedektörle arandı. Öğleden sonra ise yabancı dil sınavı (LYS-5) yapıldı. Bu sınava da 53 bin 308 aday katıldı. 

‘Bekleselerdi’
 
Küçükçekmece Prof. Sabahattin Zaim Anadolu Lisesi’nde sınava giren öğrencilerden bazıları müdahaleler ve sonrasında yaşanan tepkiler nedeniyle uyumadığı için olumsuz etkilendiğini söyledi. Velilerden de tepki gösteren oldu. Veli İsmail Ertop, polisin Gezi müdahalesini eleştirerek “Bu müdahaleye tepki oldu ve binlerce insan sokağa döküldü gece. Polis beklese belki olaylar daha fazla ateşlenmezdi. Sınavların ertelenmesi gerekir miydi diye tartışıyorduk ama ertelense çocuklarımızın motivasyonu bozulabilirdi” dedi.
Başka bir veli Kemal Benli ise “Küçükçekmece’de oturuyorum. Oğlum sınav gecesi saat 24.00’e kadar uyuyamadı. Bu önemli sınav öncesi eylemcilere müdahale edilmesi yanlış. Öğrencilerimiz dört yıl sınava hazırlanıyor. Eylemciler zaten durulmuştu. Ama polisin müdahalesinden sonra sokaklara daha fazla insan çıktı.”
Üniversite adaylarından Helin Kaya da eylemlerden dolayı gece uyuyamadığını söyledi. Veli Altuğ Ortayakalı da “Hem miting hem de sınav öncesi polisin müdahalesini doğru bulmadım” görüşünü dile getirdi. 

‘İki soru iptal edilmeli’ 

Konya’da Sistem Dershanesi Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay ise LYS-1’deki matematik sınavında 12 ve 18. sorulara ilişkin cevapların şıklarda olmadığını öne sürdü. Atalay, “Matematik sınavındaki 12. işlem sorusunun ve 18. polinom sorusunda doğru cevap şıklarının olmadığını belirledik. Bu sorular iptal edilmeli” dedi.