En süratli 'Yahya Kemal'

Ankara'dan İstanbul'a (Pendik) 4 saat 40 dakikada gelen hızlandırılmış tren dün tanıtım seferi yaptı.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Ankara'dan İstanbul'a (Pendik) 4 saat 40 dakikada gelen hızlandırılmış tren dün tanıtım seferi yaptı. Trene, "Ankara'nın en çok nesini seversiniz" sorusunu "İstanbul'a dönmesini" diye yanıtlayan şair Yahya Kemal Beyatlı'nın adı verildi. TCDD'nin hızlı seferlerde kullanılacak trenlere ad bulma için açtığı anketten bir de listedışı isim çıktı: Nazım Hikmet.
Hızlandırılmış tren, dün saat 10.00'da Ankara Garı'ndan İstanbul'a doğru tanıtım seferi için törenle uğurlandı. İstanbul-Ankara arasını beş saate indirecek seferler için 10 yeni treni hizmete sokacak olan TCDD, bu trenlerin isimlerinin belirlenmesi için altı ay önce TCDD personeli içinde ve internet sitesinde anket başlattı. Ankette aralarında Türk edebiyatının önemli isimlerinin de bulunduğu 20 ad öneriliyordu.
25 bin kişilik TCDD personelinin listede olmamasına karşın önerdiği isimlerin arasında Nazım Hikmet de çıktı. En çok oy alan 10 isim belirlendi, diğerleri elendi. Kalanların arasında Nazım Hikmet de vardı.
Sefere girme sıralamasına göre trenlere öncelikle hangi ismin verileceğinin belirlenmesi için TCDD, bir oylama daha yaptı. Ankara, Haydarpaşa ve Eskişehir garlarında anket sandıkları kuruldu. Anket tren seferlerinin başlayacağı 4 Haziran'a kadar sürecek. Sefer yapacak ilk trene, en çok oyu alan 'Yahya Kemal Beyatlı' adı verildi. Altı ay içinde sefere altı tren daha katılacak ve anket sıralamasına göre isimlendirilecek. Daha sonra sefere dört tren daha katılacak ve her birine sırasıyla listedeki 10 isimden biri verilecek.
Anadolu takımlarının ahı...
Ankette en çok oy alan isimlerden biri, öneri listesinde bulunmayan
'Fenerbahçe' oldu. Fenerbahçe 132 bin oy alırken Galatasaray ve Beşiktaş onu izledi. Ancak TCDD yetkilileri, diğer Anadolu takımlarına haksızlık olacağı gerekçesiyle bu oyları geçersiz saydı.
Hızlandırılmış tren dünkü seferinde Ankara'dan Eskişehir'e 1 saat 59 dakika, Pendik'e 4 saat 40 dakika ve Haydarpaşa'ya ise 4 saat 56 dakikada geldi.
'100 günlük çalışma yetti'
Yahya Kemal Beyatlı Ekspresi'nin tanıtım seferi töreninde bakan Yıldırım, Kara Tren türküsü bestecisi Özhan Eren'e plaket verdi. Yıldırım şunları söyledi:
"Demiryolları geçen yıl büyük ilgi gördüğü. Türk insanı demiryollarına ilgili. Bugün de 54 yıllık gecikmenin getirdiği coşku yaşanıyor. Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye'ye geçen 14 bin 500 kilometrelik demiryolu ağından sadece 4 bin 500 kilometresi Misakı Milli sınırlarında kaldı, gerisi kaybedildi. 1950- 2004 yılları arasında demiryolu ağına katılan toplam demiryolu 1800 kilometreyi geçmedi ve birçoğunda 30-40 yıldan beri bakım yapılmadı. Hızlandırılmış tren, 100 günlük bir çalışma sonrası hazırlandı. 570 kilometrelik Ankara-İstanbul demiryolu ise toplam 40 kilometre kısaltılarak tamamen yenilendi."
Sefer saatleri: 18.00 ve 06.00
Hızlandırılmış trenler 4 Haziran Cuma gününden itibaren düzenli sefere başlayacak. 4 Haziran'da Ankara ve İstanbul'dan karşılıklı saat 18.00'de hareket edecek trenler, 5 Haziran'dan itibaren sabah 06.00, akşam 18.00'de hareket edecek. Ücret 24 milyon lira olacak.