En tehlikeli silah: Ekmek bıçağı

Bakırköy Psikiyatri Tedavi ve Araştırma Merkezi'nin (BAPAM), İstanbul'da işlenen cinayetlere ilişkin araştırmasında...

İSTANBUL - Bakırköy Psikiyatri Tedavi ve Araştırma Merkezi'nin (BAPAM), İstanbul'da işlenen cinayetlere ilişkin araştırmasında, kentteki cinayetlerin yüzde 49.9'unun ateşli silahlarla işlendiği, diğer cinayet aletlerinin yüzde 66.7'sini ekmek bıçağının oluşturduğu belirlendi.
Araştırma, merkezde görevli Prof. Dr.
İbrahim Balcıoğlu ve Dr. Ayhan Akcan tarafından yapıldı. Araştırma hakkında bilgi veren Dr. Akcan, Türkiye'deki cinayet vakalarının dörtte birinin İstanbul'da gerçekleştiğini ve kentte yılda ortalama 350 cinayet işlendiğini belirtti.
Dr. Akcan, 20-30 yıl önce cinayetlerin çoğunlukla 'namus' nedeniyle işlendiğine dikkat çekerek, "Artık daha çok ekonomik sebepler ön plana çıktı" dedi.
Rakamlarla cinayet
İçişleri Bakanlığı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Asayiş Şube Cinayet Büro Amirliği'nce düzenlenen olay dosyaları üzerinde yapılan araştırma sonucunda şu bilgiler ortaya çıktı.

  • 1995-Ağustos 2001'ye kadar 2 bin 386 olayda, 2 bin 312 kişi hayatını kaybetti.
  • Cinayetlerin yüzde 49.9'u ateşli silahlar, yüzde 50.1'i de çeşitli aletlerle işlendi. Araştırma sonucu cinayetlerin yüzde 66.7'sinde ise ekmek bıçağı kullanıldığı belirlendi.
  • Cinayetlerin yüzde 38.6'sı 18.00-23.00 saatleri arasında, yüzde 33.9'u cumartesi-pazar günleri ve yüzde 15.7'si mayıs ayında işlendi.
  • Cinayetler en çok Fatih ve Beyoğlu ilçelerinde, en az da Adalar ve Büyükçekmece'de işlendi.
  • Silahlarla ilgili cinayetlerin yüzde 42'si 9 mm'lik silahla işlenirken, yüzde 1.6'sında pompalı tüfek kullanıldı.