@ismailsaymaz

En tuhaf El Kaide davası bugün başlıyor

En tuhaf El Kaide davası bugün başlıyor
En tuhaf El Kaide davası bugün başlıyor

11 Nisan da İzmir Diriliş Kilisesi nin önünde papaza yapılan saldırıda El Kaide bağlantısı bulundu.

Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - İzmir’de, geçen nisan ayında Diriliş Kilisesi avlusunda din adamına kurusıkı silahla ateş edip tüfeğini doğrultmak üzereyken yakalanan saldırganın, daha önce El Kaide üyeliğinden yargılanıp beraat eden bir kişiyle irtibatlı olduğu ortaya çıktı.
Manisa’da yaşayan her iki sanığa “El Kaide üyesi olmak, tasarlayarak kasten adam öldürmeye teşebbüs ve tehdit” savıyla dava açıldı. İlk duruşma, bugün .
Papaza saldıran sanık, diğer sanığın, kendisine “Madem eylem yapacaksın, bir örgüt ismi söyle” dediği için El Kaide diye bağırdığını öne sürüyor. ‘Yönlendirme’yle suçlanan sanık ise saldırganın “Borcum var, cezaevine gireceğim, borçtan girmeyeyim, El Kaide suçuyla girmeme yardım et” dediğini ama kendisinin bunu reddettiğini iddia ediyor.
İzmir Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Faruk Çalışkan’ın hazırladığı iddianameye göre; 25 yaşındaki Mehmet Ali Eren, Manisa’da ticaretle uğraşıyordu. MHP üyesiydi. Kendi deyimiyle, misyonerlik faaliyetlerinden rahatsızlık duyuyordu.
Eren, 1 Nisan 2011 günü Manisa’da bir silah mağazasından birer kurusıkı ve hava gazlı tabanca, kırma tüfek ve fişek aldı ve İzmir’e gitti. Alsancak’taki Diriliş Kilisesi’nin çevresinde keşif yaptı. 

5-6 metreden ateş açtı
Daha önce Manisa’da gördüğü Andrew Craig Brunson adlı papazı kapıda görüp kurusıkı silaha sarıldı.
Craig, o esnada Çağlar Işık adlı arkadaşıyla sohbet etmekteydi. Craig saldırıyı “Tabancayı 5-6 metre mesafeden bana doğrultup hedef gözeterek 4-5 el ateş etti. Bana ve arkadaşıma kurşun isabet etmedi. Akabinde çantadan bir tüfek çıkardı ve bana doğru yürüdü. Şahsa sarılıp yakaladım. Havaya kaldırdığı tüfek 1-2 el ateş aldı” diye anlattı.
Boğuşma esnasında Çağlar Işık, tüfeği saldırganın elinden aldı. Ali Rıza Çuhadar ve Levent Kalkan’ın da yetişmesiyle etkisiz hale getirilen Eren, “Vatan hainleri, Manisa’daki kiliseyi kapatacaksınız. Manisa’daki kiliseyi bombalayacağız. Bunun hesabını El Kaide soracak, hepiniz göreceksiniz” diye bağırdı. 

‘AFİD adını unuttu, El Kaide diye bağırdı!’
Eren, İzmir Terörle Mücadele Şubesi’ndeki ifadesinde, kiliseye yönelik saldırı planını Gökhan Şekar adlı arkadaşına açtığını söyledi.
“Samimi arkadaşım” dediği Şekar’ın başlangıçta bu fikre sıcak bakmadığını belirten Eren, “Madem böyle bir eylem yapacaksın, ses getirmesi için bir amaç uğruna yapmalısın. Eylemin gerçekleşme aşamasında illegal örgütlerin isimlerini söylemelisin. Bu İBDA/C, Hizb-ut Tahrir, İslami Cemiyet ve Cemaatler Birliği (AFİD), El Kaide olabilir” diye yönlendirdiğini ileri sürdü.
Eren, eylem sonrası AFİD’in adını anımsamadığı için “El Kaide” dediğini belirtti. Eren, “Şeriatçı” dediği Şekar’dan farklı olarak “Cumhuriyetçi ve milliyetçi” olduğunu belirtti. 

Beraattan 9 gün sonra...
Bu ifade üzerine Manisa’da yaşayan 31 yaşındaki Gökhan Şekar gözaltına alındı. Şekar’ın 19 Aralık 2008’de El Kaide’nin Manisa’daki hücre üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandığı ve 20 Şubat 2009’da tahliye edildiği, 23 Mart 2011’de yargılanıp beraat ettiği anlaşıldı. Eren ise “samimi arkadaşım” dediği Şekar’ın beraatından 9 gün sonra İzmir’deki saldırıyı gerçekleştirdi.
Şekar ise ifadesinde, Eren ile 27 Mart’ta görüştüklerini anlattı: Şekar, Eren’in görüşme sırasında, “Bankalara borçlandım. Cezaevine borç nedeniyle değil, başka suçtan girmek istiyorum” dedi. Bana ‘El Kaide suçuyla girebilir miyim’ diye sordu. Yardımcı olamayacağımı söyledim. Eylemden haberim yoktu. Kendisini yönlendirmedim” dediğini belirtti.
Savcı Faruk Çalışkan, iki sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açtı. İzmir Özel Yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bakacağı davanın ilk duruşması, bugün.