En tuhaf 'yerel yönetim'

Belediye Başkanı Hamit Ergin, kan davası nedeniyle dört aydır Hazro'ya gidemediği için görevini ilçe dışından yürütüyor! Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nden mezun olan ve...

DİYARBAKIR - Belediye Başkanı Hamit Ergin, kan davası nedeniyle dört aydır Hazro'ya gidemediği için görevini ilçe dışından yürütüyor! Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nden mezun olan ve İstanbul'da yaşayan Hamit Ergin, 2004'teki yerel seçimde doğum yeri Hazro'dan belediye başkanı seçildi.
Ama yaklaşık dört ay önce, çeşitli sorunlar yaşadıkları Dolan ailesi mensuplarıyla ilçe merkezinde patlak veren ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı kavgada yaralandı.
'18 aile göç ettik'
Ergin, aradan 120 gün geçmesine rağmen kan davası nedeniyle Hazro'ya gidemiyor ve görevini ilçe dışından yürütüyor. Belediye görevlilerine talimatını telefonla ileten Ergin, gerekli evraka ise ilçe dışında imza atıyor.
Ergin, göreve gelmesinin ardından eski belediye başkanı Recep Dolan ve yakınlarıyla sorunlar yaşadıklarını belirterek şöyle konuştu:
"Gerginlik bize karşı silahlı saldırı düzenlenmesiyle sonuçlandı. Kahvehane önünde kardeşim Azad ile otururken silahlı saldırıya uğradık. Kardeşim de tabancasıyla açılan ateşe karşılık verdi. Kan davası nedeniyle ilçede yakınım olan 18 aile ilçeyi terk ederek Diyarbakır'a göç etti. Kan davası nedeniyle ilçeye gidemiyorum. Hem tehdit alıyorum hem de güvenlik sorunu var. İlçeye gidip farklı bir tahrike neden olmak istemiyorum. Üzücü olaylara neden olmamak için barış sağlanmadan gitmeyeceğim. Belediye hizmetlerini dışarıdan yürütüyorum. Bu sağlıklı bir yönetim değil. Vali Efkan Ala ve Kaymakam Erkan Karahan'ın bilgisi dahilinde görevimi bu şekilde yürütüyorum. Evrak Diyarbakır'a geliyor. Ben de burada imzalıyorum."
Ergin, "Bölge milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve kan davalarında tarafları barıştırmasıyla gündeme gelen Kasaplar Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Sait Şanlı'nın girişimleri oldu. Kan davalı olduğumuz aile başkanlıktan istifa etmemi ve ilçeyi terk etmemi istiyor. Can güvenliğimin olmaması nedeniyle Valilikten resmi koruma talebinde bulundum. Talebim uygun görülerek isteğe bağlı olarak resmi koruma verildi" dedi.
'Bu sorun artık çözülsün'
Hazro Belediye Başkanı Hamit Ergin'in dileği kan davasının sona ermesi: "Kan davasının devletimizin en yetkili mercilerince çözüme kavuşturulmasını istiyorum. Barışın sağlanması gerekiyor. Artık bölgede kan davalarının son bulması lazım. Aramızdaki husumeti ancak jandarma çözebilir. Yetkililerin sorunun çözümüne katkı yapmasını talep ediyorum."


    http://www.radikal.com.tr/7527717527710

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.