En ünlü dadaşlar: Gülen, Fatih Ürek...

İnternetteki 'En ünlü Erzurumlu kim?' anketinde Fethullah Gülen, İbrahim Hakkı Hazretleri gibi Erzurumlu din adamlarının yanında, her fırsatta 'dadaş' olduğunu belirten şarkıcı Fatih Ürek'in de yer alması bazı Erzurumluları kızdırdı.
Haber: ONUR SAĞSÖZ / Arşivi

ERZURUM - İnternetteki 'En ünlü Erzurumlu kim?' anketinde Fethullah Gülen, İbrahim Hakkı Hazretleri gibi Erzurumlu din adamlarının yanında, her fırsatta 'dadaş' olduğunu belirten şarkıcı Fatih Ürek'in de yer alması bazı Erzurumluları kızdırdı. Yoğun tepkiler üzerine Ürek'in fotoğrafı çıkarılarak özgeçmişi kısa tutuldu ve oy verilebilecekler listesinden çıkarıldı. Sitede Nene Hatun, Cemal Gürsel, Deniz Gezmiş, Adnan Polat, Recep Akdağ ve İbrahim Erkal gibi isimler de yer alıyor.
Palandöken Devlet Hastanesi'nde memur olarak çalışan İsmail Hakkı Kavurmacı'nın amatörce hazırladığı 'erzurumsevdasi.sitemynet.com' adresinde 'En ünlü Erzurumlu kim?' sorusuna yanıt arandı. Kavurmacı'nın çeşitli meslek ve yaş gruplarından 100 kişiyle yüz yüze yaptığı ankette oy alan Erzurumluların, özgeçmiş ve fotoğraflarına sitede yer verildi. Din adamları Fethullah Gülen, Erzurumlu İbrahim Hakkı, Ömer Nasuhi Bilmen, Naim Gölleroğlu, Abdulgafur Has ve Alvarlı Muhammet Lütfi'yle birlikte ankette yer alan Fatih Ürek ile Deniz Gezmiş'e ikişer oy çıktı. Bunun üzerine bazı Erzurumlular, sitenin 'ziyaretçi defteri'ne şu mesajları gönderdi:
"Listede Fatih Ürek adını da görmek beni hayrete düşürdü. Bu iki kişinin Ürek tarzında olup olmadıklarını merak ediyorum.
"Ulan yazıklar olsun, türkücü İbrahim Erkal oylamada dört-beşinci. Ulan nankörler..."
"Abi bu sayfaya yakıştıramadığım şahsiyet var. Sizce o kadar değerli insanların arasında Fatih Ürek gibi birinin ne işi var? Biz onun Erzurumlu olduğundan hiç gurur duymuyoruz."
"Yüzeysel geçilmiş bu kadar büyük zatların yanına yakışmayan isimlerin konması hoş değil."
Tepki mesajları üzerine sitedeki Fatih Ürek fotoğrafını kaldırdığını belirten İsmail Hakkı Kavurmacı, "Ben bu tepkilere bir anlam veremedim. Sonuçta oy verilen bir anketti bu. İsteyen kullanır, istemeyen kullanmaz. Ama yine de saygı gösterip, Fatih ürek'in fotoğrafını kaldırdım" dedi.
Gülen birinci
660 kişinin oy kullandığı ankette yüzde 38 ile Gülen birinci, İbrahim Hakkı Hazretleri ikinci, Nene Hatun üçüncü oldu. Sitede Fatih Ürek'in özgeçmişi şöyle anlatıldı: "Pastırma taciri Şerafettin Bey'in dört çocuğunun sonuncusu olarak Erzurum'da doğdu. Ailesi, babasının işlerinin bozulması yüzünden Bursa'ya göç etti. Bir süre Taylan Gazinosu'nda çalıştıktan sonra İstanbul'a yerleşti."