'En yavaş' ve 'en hızlı' kentler kardeş oldu

Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

Çözüm sürecinde bölgede yaşanan normalleşmenin ardından Türkiye ’nin en sakin kenti unvanı alan İzmir’in Seferihisar ilçesi ile yıllardır çatışmalardan faili meçhul cinayetlere kadar uzanan sokak gösterilerine ve, kepenk kapatma eylemlerine sahne olan Diyarbakır’ın Sur ilçesi kardeş kent oluyor. Seferihisar Belediye Meclisi kararı onayladı. Sur Belediye Meclisi ise 2 Aralık’ta gündemine alacak. Ardından törenle kardeşlik imzaları atılacak.
İzmir’in Seferihisar ilçesi, Türkiye’nin ilk Cittaslow’u yani ‘sakin şehri’ unvanını yıllardır elinde tutuyor. Türkiye’de ‘huzuru’ arayanların başvurduğu adres olarak tanınıyor. Diyarbakır’ın Sur ilçesi ise kentin en eski yerleşim birimi. Aynı zamanda yıllardır çatışmalardan sokak gösterilerine, kepenk kapatma eylemlerine kadar bir dizi hareketliliğe sahne olan da bir ilçe Sur. 1990’lı yıllarda Sur’un dar sokakları faili meçhul cinayetlere şahit oldu. Yıllarca Türkiye’nin en hareketli ilçelerinden biri olan Sur’da yaşayanlar ‘burada 24 saat uzun bir zamandır’ sözüyle anlatıyor içinde bulundukları ortamı. 

Sözleşme imzalanacak

Şimdi Türkiye’nin en sakin kenti ve en hareketli kenti ‘kardeşlik’ anlaşması imzalamaya hazırlanıyor. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş iki ilçenin kardeş şehir olması konusunda mutabakata vardı. Seferihisar Belediye Meclisi ‘kardeşlik’ kararını onayladı. Önümüzdeki günlerde de Sur belediye Meclisinde bu karar onaylanacak. Ardından iki ilçenin yöneticileri bir araya gelerek ‘kardeşlik sözleşmesini’ imzalayacak. Sur Belediye Başkanı Adullah Demirbaş, iki belediyeyi çözüm sürecinin bir araya getirdiğini belirterek, “Biz inanıyoruz ki, barış egemenlere ve devletlere bırakılmayacak kadar önemlidir ve değerlidir. İki ilçenin birbirinden farklı olan ortamlarını birbiriyle paylaşıp en güzeli, en doğruyu bulmaya çalışacağız. Farklı ortamlar karşılıklı empatinin gelişmesini de sağlayacak. İki ilçenin birbirine yaklaşmasıyla barış köprüsüne nasıl katkıda bulunuruz ve barış iklimini nasıl geliştiririz sorusuna birlikte yanıt arayacağız. Karşılıklı gerçekleştireceğimiz etkinlik ve kütürel, sosyal aktiviteler ile dostluğu geliştirecek, önyargıların kırılmasını sağlayacağız. Çünkü birbirini tanımamak önyargıların doğmasına neden oluyor” dedi. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise ilçede 4 yıldır bir kardeşlik projesini sürdürdüklerini belirterek, “Seferihisar’da araştırdık 6 ayrı kalabalık hemşehri ve etnik grup var. Düğünlerini, acılarını ayrı ayrı yaşayan bu grupları bir araya getirmek için 4 yıl önce bir etkinlik başlattık. Bir fuar yapıyoruz ve herkes kültürünü, geleneklerini sergiliyor. Her akşam farklı bir kültürü diğerleri alkışlıyor. Burada yaşayan değişik grupların kültürel zenginliklerinin değerli olduğunu keşfetmesi için bu projeyi hayata geçirdik” dedi. Soyer, Sur ile ilan edilecek kardeşlikle 4 yıldır gerçekleştirdikleri bir etkinliği daha da genelleştireceklerini anlattı.