Endişe var yoğun tepki yok

Endişe var yoğun tepki yok
Endişe var yoğun tepki yok

TGB ve İP üyeleri oldukları belirtilen bir grup, Akil İnsanlar Heyeti nin otelde yaptığı toplantıyı bayrak, Atatürk posteri ve sloganlarla bastılar.

Âkil insanlara Zonguldak'ta TGB ve İP üyeleri tepki gösterdi. Heyetin sivil toplum kuruluşları ile yaptığı toplantıya da katılan bu gruplar slogan attılar.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Akil İnsanlar Heyeti’nin Karadeniz Grubu Düzce, Bolu ve Zonguldak’tan oluşan iki günlük ziyaret programını tamamladı. Âkil İnsanlar Heyeti, Zonguldak’ta küçük çaplı grupların protestolarına maruz kaldı. Radikal’e konuşan aynı zamanda Karadenizli olan Heyet Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, “Hemşerilerimizin kaygıları ve endişelerini anlıyoruz. Ancak bu bir vatan borcudur. Akan kanın durması için çalışıyoruz” dedi.
Heyet, Bolu ziyaretini tamamladıktan sonra çalışmalarına dün Zonguldak’ta devam etti. Dün öğlen saatlerinde Zonguldak’a gelen heyet üyeleri, önce valilik ve esnaf ziyaretinde bulundu. 

Sokokta protesto  

Bu ziyaretler sırasında heyet üyeleri, Kamu -Sen üyesi bir grup tarafından bayraklı protesto ile karşılaştı. Üyelerden Bendevi Palandöken’in protestocuları sakinleştirme çabası sonuçsuz kaldı. Heyet daha sonra STK temsilcileri ile kentin kanaat önderlerinin birlikte toplantı yapacağı otele geçti. Ancak onları burada da tatsız bir protesto bekliyordu. Bazı İşçi Partililer (İP) ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri, heyet üyelerine sert tepki gösterdi. İP üyeleri yaptıkları konuşmalarda, barış sürecini ABD projesi olarak nitelendirdiler.
Karadeniz Grubu Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez ise Radikal’e heyetin iki günlük çalışmalarını değerlendirdi. Hakyemez toplumun bütün kesimlerini yapılan toplantılara çağırdıklarını belirterek, şunları söyledi: “Böyle tepkiler olmasını normal karşılıyoruz. Ancak görüldüğü gibi sınırlı tepki var. Bazı küçük grupların tepkisi var. Ben de Karadenizliyim. Karadenizlilerin vatan, bayrak ve ülkenin bölünmez bütünlüğüne ilişkin kaygılarını paylaşıyoruz. Bütün hemşerilerimizin toplantılara katılarak düşüncelerini medeni bir şekilde aktarmalarını bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde yapacağımız Trabzon ve diğer illere ilişkin toplantılara dair kaygı taşımıyoruz. Herkes gelsin konuşsun.”

Yerin 560 metre altında çözüm sürecini anlattılar

Akil İnsanlar Heyeti’nin Karadeniz Grubu’nun Zonguldak’taki çalışmaları kapsamında heyetin başkanı Yusuf Şevki Hakyemez ile genel sekreteri Fatma Benli çalışmalarını anlatmak için ilginç bir yöntem seçti. İkili Zonguldak’ta bulunan bir maden ocağının 560 derinliğine inerek yer altında çalışan işçilerle biraraya geldi. Akil İnsanlar Heyeti’nin sürdürdüğü çalışmalar hakkında işçilere bilgi verirken işçilerin de sürece ilişkin değerlendirmelerini aldılar.


  http://www.radikal.com.tr/1129864112986410

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Eski Maocular - mataman

  TGB denen IP nin genclik örgütü eskiden Maocu olmakla övünürdü. Simdi bir anda Kemalist oldular. Bunlarin arkasina takilanlara Allah akil fikir versin

  ne iş - huseyi

  bu güruh her yerde olay çıkarmak için bir bahane uydurur acaba bunlar nerede çalışır ne iş yapar hiç vergi vermişlermi havadan bağırıp sologan atmaktan başka

  süreci destekleyenler meydanlara inerse - memo34

  süreci destekleyenler meydanlara inerse bu provakatörler saklanacak delik arar. bir yerlerden aldıkları paraların bu işe değmeyeceğine karar verirler herhalde. öyle bayrakla bizi kandıramazsınız, oturun oturduğunuz yerde kan içiciler, ceset seviciler. şehit cenazesi geldikçe dörtköşe oluyordunuz gizliden gizliye. şimdi avucunuzu yalıyorsunuz bu tepkiniz bundan.

  Elinde bayrak taşıyana her şey serbest mi? - fkont

  Merak ediyorum, bir elimde bayrak bir elimde Kuranı Kerim olsa, yakamda Atatürk rozeti ve istiklal marşını söyleye söyleye bir banka soysam acaba polis veya vatandaş bana dokunmadan bankayı soyup yurt dışına kaçana kadar imkan tanınır mı yada dokunan olursa mahkeme serbest bırakır mı bu tip arkadaşlara bakınca olabilir diyorum.

  NE KAYGISI NE ENDİŞESİ? PES. - m.rozbilen

  Hemşehrilerimizin kaygılarını ve endişelerini anlıyoruz.Bu söz karadeniz akil heyetin başkanına ait.Barışı sanki başka bir devletle yapıyoruz.Kimi de ne karşılığında barış diyor.Bu sorular bana göre utanç verici.Kaygı ve endişe ne demek? Kim kime karşı endişe ve kaygı duyuyor? İnsani hakları tanıma ne zamandan beri kaygı ve endişe sebebi oldu? O soru ve endişecilere soruyorum: Kürtlerin ana dil ve kimlik gibi doğuştan var olan haklarının kullanılıp sizin gibi eşit vatandaş olmasında hangi kaygı ve endişe var? Bunun sana zararı ne? Ayıp ki ayıp hem kardeş iki halk diyoruz hem kardeşin birini yok sayıp inkar ediyoruz.Bunun neresi insani? İşte bu zihniyetle onları dağa çıkarıp isyan ettirmedik mi? Şimdi barış zamanı ve bu barışla bırakın karşılığında ne veriliyor demeyi karşılığında çok şey alacağımızı idrak edelim.

  SAVAŞA DA ABD İŞİ DİYORLAR - Çîyaye Spî

  Bu kendini ve söylediklerini bilmezler karnı ağrısa ABD işi diyecekler.

  ip - ali bakmaz

  yahu ip in toplumsal tabanı nedir? aldığı oy oranı0,000001 gibi yanılmıyorsam. ee cürmü kadar yer yakarlar. konuşulmaya değmez bence.