Endişe var yoğun tepki yok

Endişe var yoğun tepki yok
Endişe var yoğun tepki yok

TGB ve İP üyeleri oldukları belirtilen bir grup, Akil İnsanlar Heyeti nin otelde yaptığı toplantıyı bayrak, Atatürk posteri ve sloganlarla bastılar.

Âkil insanlara Zonguldak'ta TGB ve İP üyeleri tepki gösterdi. Heyetin sivil toplum kuruluşları ile yaptığı toplantıya da katılan bu gruplar slogan attılar.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Akil İnsanlar Heyeti’nin Karadeniz Grubu Düzce, Bolu ve Zonguldak’tan oluşan iki günlük ziyaret programını tamamladı. Âkil İnsanlar Heyeti, Zonguldak’ta küçük çaplı grupların protestolarına maruz kaldı. Radikal’e konuşan aynı zamanda Karadenizli olan Heyet Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, “Hemşerilerimizin kaygıları ve endişelerini anlıyoruz. Ancak bu bir vatan borcudur. Akan kanın durması için çalışıyoruz” dedi.
Heyet, Bolu ziyaretini tamamladıktan sonra çalışmalarına dün Zonguldak’ta devam etti. Dün öğlen saatlerinde Zonguldak’a gelen heyet üyeleri, önce valilik ve esnaf ziyaretinde bulundu. 

Sokokta protesto  

Bu ziyaretler sırasında heyet üyeleri, Kamu -Sen üyesi bir grup tarafından bayraklı protesto ile karşılaştı. Üyelerden Bendevi Palandöken’in protestocuları sakinleştirme çabası sonuçsuz kaldı. Heyet daha sonra STK temsilcileri ile kentin kanaat önderlerinin birlikte toplantı yapacağı otele geçti. Ancak onları burada da tatsız bir protesto bekliyordu. Bazı İşçi Partililer (İP) ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri, heyet üyelerine sert tepki gösterdi. İP üyeleri yaptıkları konuşmalarda, barış sürecini ABD projesi olarak nitelendirdiler.
Karadeniz Grubu Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez ise Radikal’e heyetin iki günlük çalışmalarını değerlendirdi. Hakyemez toplumun bütün kesimlerini yapılan toplantılara çağırdıklarını belirterek, şunları söyledi: “Böyle tepkiler olmasını normal karşılıyoruz. Ancak görüldüğü gibi sınırlı tepki var. Bazı küçük grupların tepkisi var. Ben de Karadenizliyim. Karadenizlilerin vatan, bayrak ve ülkenin bölünmez bütünlüğüne ilişkin kaygılarını paylaşıyoruz. Bütün hemşerilerimizin toplantılara katılarak düşüncelerini medeni bir şekilde aktarmalarını bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde yapacağımız Trabzon ve diğer illere ilişkin toplantılara dair kaygı taşımıyoruz. Herkes gelsin konuşsun.”

Yerin 560 metre altında çözüm sürecini anlattılar

Akil İnsanlar Heyeti’nin Karadeniz Grubu’nun Zonguldak’taki çalışmaları kapsamında heyetin başkanı Yusuf Şevki Hakyemez ile genel sekreteri Fatma Benli çalışmalarını anlatmak için ilginç bir yöntem seçti. İkili Zonguldak’ta bulunan bir maden ocağının 560 derinliğine inerek yer altında çalışan işçilerle biraraya geldi. Akil İnsanlar Heyeti’nin sürdürdüğü çalışmalar hakkında işçilere bilgi verirken işçilerin de sürece ilişkin değerlendirmelerini aldılar.