Endoskopi korkusu öldürdü

Korktuğu için endoskopiyi anesteziyle yaptıran öğretmen öldü. Fatma öğretmen, şimdi organlarıyla hayat dağıtacak
Haber: MÜCAHİT YURTSEVEN / Arşivi

KONYA - Mide rahatsızlığı nedeniyle endoskopi yaptıran ancak işlemden korktuğu için anestezi uygulanan genç öğretmen, hayatını kaybetti. 30 yaşındaki Fatma Tuzla, organlarıyla üç kişiye umut oldu.
İzmir’de öğretmenlik yapan ve yarıyıl tatilinde memleketi Konya’ya giden Fatma Tuzla, 6 Şubat Cuma günü Özel Nakipoğlu Hastanesi’nde, mide şikâyeti nedeniyle endoskopi tetkiki yaptırmak istedi. İddiaya göre, ucu ışıklı bir cihazla midenin içinin incelenmesi olan endoskopiden korkan Fatma Tuzla, işlemi anestezi altında yaptırmayı tercih etti. Endoskopi için ‘Propofol’ adlı ilaç verilen Tuzla’nın kalbi, operasyon bittikten 10 dakika sonra durdu. Yapılan müdahalelerle tekrar kalbi çalıştırılan Tuzla, Başkent Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne sevk edildi. Yoğun Bakım’da 10 gün solunum cihazına bağlı kalan Tuzla’nın önceki gün saat 16.30’da beyin ölümü gerçekleşti.
Tuzla’nın organları ailesi tarafından bağışlandı. Genç öğretmen saat 04.00 sıralarında operasyon için ameliyata alındı. İki saat süren ameliyat sonrası karaciğeri ve bir böbreği karayoluyla Antalya’ya gönderildi. Diğer böbreği de Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi’nde organ bekleyen bir hastaya nakledilecek. Operasyonu gerçekleştiren Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Erikoğlu, “Antalya’ya gönderdiğimiz bir böbreği Akdeniz Üniversitesi’nde yatmakta olan bir hastaya nakledilecek. Karaciğer’de Antalya’dan uçakla İzmir’e gönderilecek ve Ege Üniversitesi’ndeki bir hastaya nakli gerçekleşecek. Konya’da bir buçuk ay içinde beş kez organ nakli operasyonu gerçekleştirdik. Organ bağışlayan ailelere çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.