Enerji Bakanı neyi yalanladı?

Enerji Bakanı Hilmi Güler, "Kaz Dağları'yla ilgili maalesef çok yanlış şeyler ifade ediliyor. Altın konusunda zenginliklerin çıkarılmasını istemeyenler var.

ANKARA - Enerji Bakanı Hilmi Güler, "Kaz Dağları'yla ilgili maalesef çok yanlış şeyler ifade ediliyor. Altın konusunda zenginliklerin çıkarılmasını istemeyenler var. İş altın olunca bir başka mekanizma işliyor" dedi. Ancak 'yalanlama', endişeleri gidermedi.
Bakan Güler: "Kaz Dağları'nda şu an siyanür kullanılmıyor. Arama ruhsatı başka bir şey, işletme ruhsatı başka şey. Verilen arama ruhsatı, aramada arazide sadece sondaj yapılıyor."
Çanakkale'de oluşturulan çevre platformu, il ve ilçe belediye başkanları ve bölge halkı da zaten firmaların, daha arama aşamasında sondajlarla suları kirlettiğini, ağaçları kestiğini iddia ediyor. İşletme ruhsatları da alındığında durumun daha da vahimleşmesinden endişe ediliyor.
Bakan Güler: "Türkiye'de kullanılan siyanürün çok azı madencilikte kullanılıyor. Ayrıca sodyum siyanürle hidrojen siyanür de birbirine karıştırılıyor."
Sanayideki siyanür kullanımı, Türkiye için sorun. Ama bu doğada siyanür kullanımını masum hale getirmiyor. Kaldı ki altın madenlerinde kullanılan siyanürle ilgili en büyük dert, bu siyanürün yeraltı sularına karışma ihtimali. En çok gürültü koparan altın madenleri de su havzalarındakiler. Kaz Dağları'ysa zaten 1.5 milyon insanın su kaynağı.
Hektarı 5 bin YTL
Bakan Güler: "Kaz Dağları'nda ağaçlar, madencilik için değil, iş makinelerinin geçmesi için kesildi. Ağaçlar için de hektar başına 5 bin YTL para alınıyor."
Eğer iş makineleri, ormana piknik için gidecekse sorun yok! Ayrıca çevreciler ekolojik açıdan hassas denilen bölgelerde ağaçlara odun değerinden daha fazla değer biçiyor.