Enerji Bakanı'ndan Femen'e: Beni mahcup ediyorsunuz

Enerji Bakanı'ndan Femen'e: Beni mahcup ediyorsunuz
Enerji Bakanı'ndan Femen'e: Beni mahcup ediyorsunuz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türk Femenlerin, "Bedenim benimdir" sloganının kendisini mahçup ettiğini söyledi

Cumhuriyet gazetesinden Duygu Güvenç'in haberine göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız kız ve erkek öğrencilerin aynı evde yaşamasının sınırını çizdi: “Kişisel hak ve özgürlükler, toplumun koyduğu ahlak kurallarıyla sınırlıdır.”

Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleriyle biraraya gelen Bakan Yıldız’a, “Reşit olan kız ve erkek öğrenciler gürültü yapmadan birlikte yaşabilir mi?” sorusu yöneltildi, Bakan Yıldız bu soruya yanıt vermedi. Ancak Türk Femen grubunun “Bedenim benimdir” sloganının kendisini mahçup ettiğini açıkladı: 

“Algı gerçeğin çok önüne geçti. Polisler kapıyı kırar, girer. Burada kim yaşıyor diyor. Böyle bir gerçek yok. Bu mesele sulandırıldı. Başbakanımız bir toplumsal hassasiyetten bahsediyor ve diyor ki arkadaşlar aldığımız şikayetler var. Ailelerden serzenişte bulunanlar var. Bu toplumsal bir hadise, kişisel hak ve özgürlükler, toplumun koyduğu kurallarla sınırlıdır. Örnek vereyim; Femenler çıplak gösteri yapıyorlar. Bu dünyanın her yerinde yasak. Niçin yasak? O halbuki kişisel özgürlüğünü kullanıyor. Bırakın kullansın mı dememiz lazım yoksa toplumun hassasiyetleriyle değerleriyle beraber bunları korumamız mı lazım? Ben caddenin ortasından yürümeyi çok severim ama trafik müsaade etmez. Ben şimdi oradan yürüyebiliyor muyum?Toplumun disipline edilmesi demek, toplumun değerleriyle, kişilerin özgürlükleri arasındaki korelasyonun bu ülkeyi yönetenler tarafından düzenlenmesi lazım. Meselenin aslı bu. Ben şimdi mahçup olduğum bazı cümleler okuyorum. Bu benim bedenimdir diyor. Çok ayıp bişey. Sen bedenini toplumla paylaşsan bile toplum senle paylaşmıyor ki. Buna senin hakkın yok. Bu senin kişisel özgürlüğünle ilgili bir konu değil. O yüzden sayın Başbakanımız bunların toplumsal değerlerle çakışan noktalarını vurgulamak istedi. Ama gelinen noktada mesele sulandırıldı.”


  http://www.radikal.com.tr/1161103116110326

  YORUMLAR
  (26 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Peki hukuk neci? - X120

  Kişisel hak ve özgürlükler toplumun ahlak kurallarıyla değil hukukla sınırlıdır. Toplum ahlakı/ortak değerleri, hukuk kuralları hazırlanırken dikkate alınan unsurlardan yalnızca biridir. Aksini iddia eden insan ya cahil ya art niyetlidir. Koskoca bakanın cahil olacağına şahsen ben pek ihtimal vermem.

  söylemeye gerek yok - genco940

  yüzünüzün biraz kızarmış olmasından anlaşılıyor, ama ne yaparsın birileri öyle dediği için çekmek mecburiyetiniz var dimi?

  EPDK'dan sonra APDK... - guru

  Sen istersen enerji konularına kafa yor. Üzerine düşünmediğin, karşılaşmadığın ya da yaşamadığın durumlar için toplumu tekil özne haline getirip bir de ahlak bekçisi üniforması giydirmen gülünç ve sakil kaçıyor. Bir de işi devleti karıştırmış. Bir önerimiz EPDK'dan sonra Ahlak Piyasasını Düzenleme Kurulu (APDK) kurulsun. Tam da Erdoğan'a yakışır bir icraat olur.

  Bakan'daki mantiga bakiniz ! - Volkan1

  Kisisel ozgurlukler toplumun koydugu ahlak kurallari ile sinirli imis..Birakin TR ile Avrupa'daki ahlak kurallarini karsilastirmayi.Bugunun TR'si ile 50 yil onceki TR de ahlak kurallari ayni mi,bunun degisimi nerden geliyor sn bakan.Sorun sizi oraya cikartilar ama toplumun mantigini olcemiyorsunuz.O yuzden GEZI olayi vardi,o kadar buyuk toplumsal sinyali bile okuyamadiniz veya okumak isinize gelmedi.Resit olanin birlikte yasamasina bile sesi cikamayan bir kisinin bugunun TR'sinde bakan olmaya yetkili olmamasi gerekir.Sizin yaptiginiz dupe duze topluma Kemalistler gibi muhendislik yapmaya kalkmis olmanizdir.Bu sorun cozulmedikce de daha cok FEMEN,GEZI turu olaylar goreceksiniz.

  Mahcup olun. - vemerald

  Çocuk hapishanelerinde tecavüze uğrayan çocuklar var mı? Varsa, bundan da mahcup olmanız gerekiyor. Basında dönem dönem bu türden haberler yayınlanıyor. Muhafazakar demokratlar olarak bu konuda da bir hassasiyetiniz var mı? Örf ve adetleriniz toplum kurallarınız iktidar olmanız sorumlu olmanızı da gerektiriyor. Bu konuda kem kümden başka bir açıklama bekliyoruz.

  Yahu arkadaş - adilvezihni

  Hiç birinizin de cezaevinde kadınların çıplak aranmasından, taciz edilmelerinden MAHCUP olduğunu duymadım. Bu "toplumsal değer yargıları" sana değer de ötekine işkence mi?

  Selam Türkiye - Burak75

  Yok mu bu memlekette bu genc kizlari kabuslarindan kurtaracak bir feminizm? Nerede o 70´li yillarin aydinlanmis feminizmi? Hani su ciplak gögüsleri yerine zekasi ile, dogru argümani ile toplumu kendi kurallarindan kurtarip, daha adil, daha insancil, daha ahlakli bir toplum yaratmak isteyen feminizm? Genc kizlar muhafazakarlikla modernlik arasinda SIKISIP kalmis. Günümüzün feminizmi zamansal görevini neden yerine getirmemekte. Daha üc bes gün önce bir genc ögretmen 9 gün Kücük bebegini evde yalniz birakip, Adana´ya ailesini ziyaret gitmis ve cocugu evde acliktan ölmüstü.