Enerji Hanım evde Enerji Bey nerede?

Enerji Hanım evde Enerji Bey nerede?
Enerji Hanım evde Enerji Bey nerede?
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 'Enerji Hanım' kampanyasındaki 'ayrımcılığa' karşı 'Enerji Bey'li alternatif kampanya hazırlandı.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

‘Enerji Hanım’, odadan odaya geçerken anlatıyor: “Çamaşır makinenizi tamamen doldurun, gereksiz lambaları söndürün...” ‘Evin küçük kızı’ ütü yaparken ‘afacan küçük oğul’ buzdolabının kapağını açık bırakıyor. Ve Enerji Hanım TV’yi kumandayla kapatan kocasının ardından kalkıp TV’yi düğmesinden kapatıyor.
Enerji Hanım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ‘20 ilde 20 bin kadını bilinçlendirmeyi’ amaçlayan projesinin kahramanı. Projenin 10 kişilik danışma kurulunda yalnızca 1 kadın mevcut... Kadınlara odaklanma gerekçesi ise ‘Ailede günlük faaliyetlerin sürdürülmesinde ve tüketiminde karar verici olarak önemli bir rolleri bulunması.’
Erkek zekâsı dahilinde...’
Filmmor Kadın Kooperatifi’ne göre kampanya cinsiyet ayrımcılığı yapıyor. Kooperatif bu amaçla bir de ‘doğru örnek’ hazırlamış. Onların versiyonunda ‘Enerji Bey’ ütünün, çamaşırın ve fırının başında... Kadınların bakanlığa mesajı da şöyle:
“Ev işlerine zincirlediğiniz enerjimizin siyasetten sanata yaşamın tüm alanlarında ne kadar güçlü olduğunun farkına varın. Çamaşır, bulaşık makinesini kullanmak, gereksiz yanan ışığı kapatmak gibi işlerin erkeklerin de zekâ ve kabiliyetleri dahilinde olduğunu fark edin. Sizden en önemli beklentimiz, kadınlara yönelik şiddetten kadın cinayetlerine birçok musibetin kaynağı olan cinsiyet eşitsizliğiyle mücadele etmeniz.”

 

Obeziteyi de Adanalılara havale edin!

Melek Özman (Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin direktörü): ‘Kadın için fırsat eşitliği sağlayacağız’ diyen bakanlığın bu projenin ortaklarından biri olması bizi çok üzdü ve daha hızlı harekete geçirdi. Maalesef mevcut durumda göstermelik yasalar çıkarılıyor, adımlar atılıyorsa da bütünlüklü ve tutarlı bir devlet politikası yok.
Doç. Dr. Hülya Uğur Tanrıöver (GSÜ İletişim Fakültesi): Enerji tasarrufun ‘kadınların görevi’ haline getirilmesi obeziteyle mücadelenin Anteplilerin veya Adanalıların (en kalorili kebap ve tatlıları yaptıkları için) ‘asli görevi’ ilan edilmesi gibi!