Enerji içecekleri toplatılıyor

Danıştay'ın enerji içeceklerinin içindeki kafein miktarının 150 miligramdan (mg.) 350 mg'ye çıkarılmasını düzenleyen tebliğ ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermesi üzerine...

MUĞLA/İSTANBUL - Danıştay'ın enerji içeceklerinin içindeki kafein miktarının 150 miligramdan (mg.) 350 mg'ye çıkarılmasını düzenleyen tebliğ ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermesi üzerine, tebliği yayımlayan Tarım Bakanlığı 7 Ocak'ta 150 mg.'dan fazla kafein içeren enerji içeceklerinin toplatılmasını kararlaştırdı. 81 il valiliğine gönderilen genelgenin firmalara tebliğinin ardından bir hafta içinde ürünlerin toplatılması öngörüldü. Genelgede, 22 Aralık 2004'ten önce piyasaya çıkan ürünlerin yasal dayanağı kalmadığından toplatılması için gerekli uyarının yapılması talimatı verildi.
İstanbul'da firmalara tebligat
İstanbul İl Tarım Müdürü Ahmet Kavak ise, enerji içeceği üreten 11 firmaya ürünlerini toplatmaları için geçen hafta tebligat gönderdiklerini belirterek, "Önümüzdeki hafta firmalar bize ne kadar ürünleri olduğunu ve nerede topladıklarını bildirecek ve biz de denetim yapacağız. Bize henüz imha talimatı gelmedi. Gelince toplanan ve tutanak altına alınan ürünler imha edilecek.
Muğla'nın Milas ilçesinde ise 45 işyerinde yapılan denetimlerde, 1600 kutu enerji içeceği toplatıldı. İlçe Tarım Müdürü Ali Akay, satış noktalarının bundan sonra satış yapılmaması konusunda uyarıldığını belirterek, "Halkın sağlığını tehlikeye atacak ve gıda yönetmeliğine uygun olmayan enerji içeceklerini satmaya devam edenlere ağır cezalar uygulanacak" dedi.
(Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7364937364930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.