'Enerji' toplatılsın!

Danıştay'ın 'Türk Gıda Kodeksi Enerji İçecekleri Tebliği'nin enerji içeceklerinde kafein gibi maddelerin normal gıdalardan çok yüksek tutulmasını öngören maddelerini iptal etmesi, Tüketici Hakları Derneği'ni (THD) harekete geçirdi.

ANKARA - Danıştay'ın 'Türk Gıda Kodeksi Enerji İçecekleri Tebliği'nin enerji içeceklerinde kafein gibi maddelerin normal gıdalardan çok yüksek tutulmasını öngören maddelerini iptal etmesi, Tüketici Hakları Derneği'ni (THD) harekete geçirdi.
THD Başkanı Turhan Çakar, açtıkları dava sonucunda Danıştay'ın, verdiği kararla enerji içeceklerinde bulunan kafein, inositol, glukoronolakton, taurin gibi maddelerin 'halk sağlığı açısından riskli olabileceğinden' dolayı, ilgili tebliğdeki yüksek kullanım miktarlarının durdurulduğunu söyledi. Çakar, "Tüketicilerin ve özellikle de gençlerin sağlık güvenliği yönünden, Tarım ve Sağlık bakanlıkları tarafından acilen önlem alınmalıdır" diye konuştu.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürü Nihat Pakdil ise, Danıştay'ın kararının bakanlığa ulaşmadığını belirterek, "Karar ulaştığında, hukuki olarak ne gerekiyorsa yapılacak" dedi.