Enerjiden 'Mavi Hat' geçti: 31 gözaltı

Polis, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın suç duyurusu üzerine Botaş'a yönelik yolsuzluk operasyonu başlattı. 'Mavi Hat' adlı operasyon kapsamında, aralarında Enerji ve...
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi
SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Polis, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın suç duyurusu üzerine Botaş'a yönelik yolsuzluk operasyonu başlattı. 'Mavi Hat' adlı operasyon kapsamında, aralarında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in iki hafta önce görevden aldığı üst düzey bürokratların ve işadamlarının da bulunduğu 31 kişi gözaltına alındı. Operasyonda aranan sekiz işadamınınsa yurtdışına kaçtığı anlaşıldı.
İki hafta önce Botaş yönetimi, Bakan Güler'in genel müdür yardımcıları Rıza Çiftçi ve Şakir Arıkan'ı görevden almasıyla sarsılmıştı. Müsteşar Yardımcısı Bekir Aksoy ise istifa etmişti. Bakan Güler, Botaş'la ilgili yolsuzluk soruşturması başlatmıştı. Soruşturmayı tamamlayan teftiş kurulu, 17 Ekim'de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak aralarında görevden alınan ve istifa eden bürokratların da bulunduğu isimler hakkında suç duyurusunda bulundu.
Başsavcılığın, yolsuzluk iddialarıyla ilgili önceden soruşturma başlattığı; bakanlığın suç duyurusunun bu dosyayla birleştirildiği öğrenildi. Soruşturma dün operasyona dönüştü. Ankara Emniyeti, 31 kişiyi Botaş ihalelerine fesat karıştırdıkları ve rüşvet alıp verdikleri iddiasıyla gözaltına aldı.
Görevden alınmışlardı
Gözaltına alınanların dokuzunun bürokrat, 22'sinin işadamı olduğu öğrenildi. Gözaltındaki bürokratlar arasında, Güler'in 4 Ekim 2007 tarihinde görevden aldığı Çiftçi ve Arıkan'la istifa eden Botaş'tan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Bekir Aksoy da bulunuyor. Çiftçi, Botaş'tan önce Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın özel kaleminde müdür yardımcısı olarak görev yapmıştı.
Operasyon kapsamında bir bürokrat ve sekiz işadamının da arandığı öğrenildi. Ancak işadamlarının yurtdışında olduğu anlaşıldı. Sekiz işadamının, Güler operasyona adı karışan bürokratları görevden alır almaz Türkiye'yi terk ettikleri belirlendi.
Altı ihalede suçlama
Zanlıların, Botaş'ın gerçekleştirdiği ve Şahdeniz Boru Hattı İhalesi ile Hanak, Sivas, Samsun ve Çorum kompresör istasyon ihaleleri ile Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Deposu Mühendislik İhalesi'ne fesat karıştırmak ve rüşvet alıp vermekle suçlandıkları öğrenildi. Zanlıların, ihaleleri alacak firmaları önceden belirledikleri; kazanan firmanın diğer firmalara komisyon verdiği öne sürüldü. Zanlıların, komisyon oranını, ihalenin büyüklüğüne göre yüzde 20'ye kadar çıkarttıkları iddia edildi.
Şahdeniz'deki gecikme tetikledi
Azeri gazını Türkiye üzerinden Yunanistan'a ulaştıracak Şahdeniz Boru Hattı'nda yer alan kompresör istasyonlarının tamamlanamaması operasyonu tetikledi. Gecikme nedeniyle Metot İnşaat'ın üstlendiği Sivas ve Hanak kompresör istasyonlarının sözleşmesi ağustosta Botaş tarafından iptal edildi ve şirkete 14.4 milyon dolar ceza kesildi. Botaş'ın Hanak'taki işin tamamlanması için eylül ayında açtığı ihaleye tek firma katıldı. Kompresörlerin tamamlanamaması nedeniyle Şahdeniz Projesi'nde yaşanan gecikme, operasyonu da beraberinde getirdi.