@ismailsaymaz

Enes'i öldüren gazı atan polis 7 yıldır bulunamadı

Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Diyarbakır’da, 8 yaşındaki Enes Ata’nın, 7 yıl önce bir cenazede atılan gaz bombasının kapsülüyle yaralanarak ölmesi iddiasına ilişkin soruşturma, Vali Mustafa Toprak’ın izin vermemesi üzerine ‘faili meçhule’ dönüşerek kapatıldı. Şüpheli 3 polisin soruşturulması talebini reddeden Toprak, karşı yazısında, minik Enes için ‘Enes Ata isimli şahıs’ ifadesini kullandı.
Vali, karakol önünden atıldığı iddia edilen gaz fişeği için de ‘Diyarbakır’daki silahlardan hangisinden atıldığı ve hangi personelin kullandığının belli olmadığını’, ayrıca ‘3 polisten çıktığına dair bir kanıta rastlanmadığını’ savundu.
İki çocuk öldü 

28 Mart 2006’da 4 PKK ’lının cenaze töreni sırasında polislerle göstericiler karşı karşıya gelmiş, olaylar bütün şehre yayılmış ve 2 Nisan’a kadar sürmüştü. Bu gösterilerin ilk 2 gününde, 8 kişi, kurşun, gaz bombası kapsülü ya da darp nedeniyle hayatını kaybetmişti. 30 Mart’taki cenaze töreninde ise ikisi de sekiz yaşlarındaki İsmail Erkek mermiyle, Enes Ata da başına isabet eden gaz bombası nedeniyle yaşamını yitirmişti.
Savcı soruşturma izni istedi 
Enes Ata’nın öldürülmesine ilişkin soruşturma, tam altı buçuk yıl Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nın raflarında bekledi. Savcılık o tarihte Diyarbakır Emniyeti Özel Harekât Şubesi’nde görevli olup daha sonra Ankara ’ya atanan Hayrettin Akar, Bilal Özkara ve Nuri Özgenç’i şüpheli bulup soruşturma izni için Diyarbakır Valiliği’ne başvurdu. Vali Toprak, 25 Temmuz 2012 tarihli kararında, soruşturma izni vermedi. Bu karar üzerine avukatlar idare mahkemesine itiraz etti. İtiraz sonucu henüz kesinleşmedi.
Şırnak’ın Cizre ilçesinde, 9 Ekim 2009’da, jandarmalarca atılan gaz bombası kapsülünün, evinde annesinin kucağındaki 18 aylık Mehmet Uytun’un başına değerek ölümüne yol açmasına ilişkin soruşturmada da aynı akıbet yaşanmıştı.