Enez'in yabancı yasağı kalkıyor

Enez, yıllardır süren 'askeri yasak bölge' statüsünden çıkıyor.

EDİRNE - Enez, yıllardır süren 'askeri yasak bölge' statüsünden çıkıyor. Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, Gernelkurmay Başkanlığı kararının Bakanlar Kurulu'nda onaylanması ardından, ilçenin Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden olacağını söyledi.
Edirne'nin turistik ilçesi Enez'in yasaklı hali, artık tarihe karışıyor. Genelkurmay Başkanlığı'nın, ilçenin 'askeri yasak bölge' kapsamından çıkarılmasına ilişkin kararı, Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı'ya sözlü olarak bildirildi. Bostancı, kararın henüz kendilerine resmen iletilmediğini belirterek "Genelkurmay Başkanlığı yazışmaları sürdürüyor, durumu Bakanlar Kurulu'na bildirecek. Bakanlar Kurulu da alacağı kararla yasağımızı kaldıracak. Askeri yetkililer bu kararı bana sözlü bildirdi ve ilçedeki askeri yetkililer de buna uymaya başladı. Artık Enez'e gelen yabancı uyruklu bir kişiye hiçbir şey sorulmayacak ve istediği yerde konaklayabilecek."
'Komşular gelecek'
Enez'in yasağının kaldırılmasının tarihi bir karar olduğunu söyleyen Bostancı, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Yasak kararı savaş döneminde alınmış, artık kaldırılması da gerekiyordu. Enez önemli bir turizm merkezi haline gelecek. Özellikle Yunanistan, Bulgaristan ve diğer Balkan ülkelerinden turlarla turistlerin geleceğini biliyoruz."