Engel Bedende Değil Eğitimde (2)

Yaklaşık 10 yıl önce otistik teşhisi konulduğunda Hasan iki yaşındaydı. Anne Sercivan Kuş...
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

Yaklaşık 10 yıl önce otistik teşhisi konulduğunda Hasan iki yaşındaydı. Anne Sercivan Kuş, otizmin ne demek olduğunu bile bilmiyorken Çapa Tıp Fakültesi'ndeki doktorun "Çok iyi özel eğitim alabilirse ilköğretime başlayabilir" sözlerini duydu, yıkıldı. Çünkü o, o güne kadar oğlunun okula gidememe ihtimalini aklına bile getirmemişti.
Sercivan hanım hiç hatırlamak istemediği ilk yılların sadece ne yapılması gerektiğini öğrenmek ve testlerle geçtiğini söylüyor. Hasan'ın özel eğitim alması 4.5 yaşını buldu. Sayısı şimdiki kadar fazla olmayan özel eğitim merkezlerine giden aile eğitimden çok paraya önem verildiğini gördüğünde ikinci yıkımı yaşadı.
Sercivan hanım, 45 dakikalık bir özel eğitim seansı bedelinin en az 60 milyon olduğunu hatırlatıyor: "Reklamlar yapılıyor. Merkeze giriyorsunuz, ticaret yatıyor. Devlet de bu iş düzgün yapılıyor sanıyor.
Türkiye'de 12 otistik çocuklar eğitim merkezi bulunuyor. 4-14 yaş arası 80 bin otistik çocuktan 366'sı bu okullarda özel eğitim alıyor. Eğitim çağı gelmiş otistikler okullarda senelerce kayıt sırası bekliyor.
Hasan arada sırada aldığı özel eğitimin ardından okul çağına geldiğinde Hamit İbrahimiye Otistik Çocuklar Merkezi ve İş Eğitim Okulu'nun yolunu tuttu. Ama burada da onu inanılmaz bir kuyruk bekliyordu. Hasan eğitim için sırada bekleyen otistik çocuklar listesine yazıldı. Ancak günler geçtikçe sırasının kolay kolay gelmeyeceğini anlayan anne, normal eğitim veren okulları dolaşmaya başladı.
'Bu çocuğu alamayız'
Hasan'a kaynaştırma eğitimi vermeyi kabul etmeyen birkaç okulun cevabı hep aynı oldu: Bu çocuğu alamayız, ona faydalı olmayız. Okul yöneticilerinin oğluna bulaşıcı bir hastalığı varmış gibi davrandığını anlatan Sercivan Kuş, sonunda Levent'te Hasan'ı kabul eden bir okul buldu.
Duyarlı bir öğretmen sayesinde oğluyla birlikte derslere bile giren anne, kısa sürede oğlunun sosyal açıdan çok büyük gelişme kat ettiğini söylüyor. Daha sonra Ümraniye'de bir okula giden Hasan, asker babasının tayininin çıkması üzerine Ankara'da okumaya başladı ve şu an 6. sınıfta.
Bir annenin çabası
Hemşire olan annesi, onu her gün okula götürüyor ders çıkışına kadar bekliyor. Tenefüslerde Hasan'ı alıp diğer çocuklarla oynamasını sağlıyor. Hasan, hiç konuşamadığı için uyum sorunu yaşasa da okulundaki arkadaşları onu çok seviyor. Anne oğlunu eve getirdikten sonra geceleri işe gidiyor. 3.5 buçuk yaşında bir oğlu ve altı aylık bir kızı daha olan Sercivan hanım hayallerini şöyle anlatıyor:
"İlköğretim öğretmenlerinin otistik çocuklar hakkında bilgi sahibi olmalarını istiyorum. Aslında her normal okulda birkaç özel eğitim öğretmeni olmalı. Bu isteğim Türkiye için büyük lüks, farkındayım. 50 sene sonra bile değişmez. Hep belirsizlik var. Hasan şimdi okuyor ama lisede ne olacak. Düşündükçe kötü oluyorum. Zor günler bizi bekliyor. Üç çocuğum için de iyi eğitim istiyorum. En büyük hayalimiz, Antalya'da bir çiftlik evi yapıp Hasan'ın isteklerini karşılayacak ortam sunmak. Yüzmeyi ve basketbolu çok seviyor. Kardeşlerini de ağabeylerine destek verecek şekilde yetiştirmek istiyoruz."
Sercivan hanımı en çok gücendiren ise Türkiye gerçeğinin hep yüzüne vurulması: "Sanki eğitim almaya hakkımız yokmuş gibi hep ezilerek bir şeyler talep ediyoruz. Aldığımız cevap hep aynı; Türkiye'de yapılabilecekler işte bu kadar. Beğenmiyorsanız başka yere gidin."
En büyük dert mezun verememek
Otistik çocuklar ne kadar erken eğitme başlarlarsa o kadar iyi sonuçlar ortaya çıkıyor. Ama İstanbul'daki özel eğitim merkezlerinde listelerde yedi yıldır bekleyenlere bile rastlamak mümkün. Yıllar içinde telefonları, adresleri değişen kimi ailelere ulaşılamıyor.
Uğruna bu kadar beklenen merkezlerde de özel eğitim öğretmeni açığı var. Türkiye genelindeki 12 okulda çalışan 159 öğretmenin sadece 64'ü özel eğitim mezunu.
İstanbul'daki Hamit İbrahimiye Otistik Çocuklar Merkezi ve İş Eğitim Okulu'nun 100 öğrencisi var.
100 kişi de sırada kayıt sırasında. Okulda sözleşmeli öğretmen sayısı kadrolulardan çok. 30'u kadrolu 38'i sözleşmeli öğretmenlerden de yalnızca sekizi özel eğitim mezunu.
Okulun en büyük sorunu mezun veremediği için sıradaki öğrencileri eğitime dahil edememesiydi. Ancak bu yıl okul 15 yaş üstü çocuklar için iş eğitim merkezine kavuştu.
Okul Müdürü Ali Öner, bu yıla kadar merkezlerinde 11 yaşından büyük çocuklar da olduğu için kayıt sırasının fazla olduğunu belirtiyor. Öner'e göre kendi okulları çok çok 'şanslı': Yönetim gönüllü firmalarla atölyeyi, spor salonunu ve yemekhanesini yaptırmış. Her katta çocukların temizliğiyle ilgilenen birer görevli, mutfakta iki personel, bir bekçileri var ve giderleri TODEV(Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfı) karşılıyor.
Uzman sayısı: İki
Kâğıthane'deki İstanbul Otistik Çocuklar Merkezi'nde 95 öğrenci kayıt sırasında bekliyor. Okulda eğitim alan öğrenci sayısı ise sırada bekleyenden çok daha az, 56. Toplam 35 öğretmeni olan okulda, 13 öğretmen kadrolu, 22 öğretmen ise sözleşmeli çalışıyor. Bu öğretmenler arasından özel eğitim mezunu olan ise sadece iki kişi. Okul müdürü Bilge Erol, sıkıntılarını şöyle dile getiriyor: "Sekiz sınıfımız var. İki öğrenciye bir öğretmen düşüyor. Araç-gereçleri velilerin desteği ile alabiliyoruz. Problemimiz sınıf sayımızın yetersiz olması. Binamızı Arıcılar İlköğretim Okulu ile paylaşıyoruz. Okulumuzda olması gereken bazı atölyeler bulunmuyor. İş eğitim sınıfı, müzik sınıfı ve beden eğitimi salonumuz yok."

YARIN: Kaynaştırma eğitimi


    http://www.radikal.com.tr/7651877651870

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.