@ismailsaymaz

Engel Bedende Değil Eğitimde (3)

Erdoğan Yazar, 39 yıllık deneyimli bir öğretmen. Emekli olduktan sonra, 'Bir faydam dokunsun' diye, engellilerin eğitimi için Arnavutköy İlköğretim Okulu'nda, sözleşmeli olarak çalışmaya başladı.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

Erdoğan Yazar, 39 yıllık deneyimli bir öğretmen. Emekli olduktan sonra, 'Bir faydam dokunsun' diye, engellilerin eğitimi için Arnavutköy İlköğretim Okulu'nda, sözleşmeli olarak çalışmaya başladı. Erdoğan öğretmenin 8-13 yaşları arasındaki öğrencileriyle iletişimi, 'özel eğitim uzmanı' olmayanların, gönüllü çabalarıyla neleri değiştirebileceğinin kanıtı.
Kapasiteleri birbirinden çok farklı öğrencilerle tek tek ilgilenen Erdoğan öğretmen, ders boyu heceleyerek ya da harfleri saatlerce tekrarlayarak okuma-yazma öğretmeye çalışıyor. Bu alanda çalışmaya başlamadan önce 15 günlük hizmet içi eğitim almış, ayrıca her ay ilçedeki rehberlik araştırma merkezinde toplantı yaparak gelişmeleri takip ediyor. Ama artık yorgun: "Öğrencilerimden birinin epilepsisi var. Sürekli bayılıyor. O düzenli gelemiyor. Geldiği zaman annesiyle derse giriyor. Hâlâ hece tablosunun birinci bölümünü öğrenebildi. Annesi sınıfa gelmediğinde başa çıkmak zor. Çocuklarla birbirlerine giriyorlar, burası allak bullak oluyor. Okuma-yazmanın dışında el becerileri, boyama, kesme, yapıştırma çalışıyoruz. Bunlar yeterli mi? Değil. Biz eksik olarak önce kendimizi görüyoruz. İşin yerinden yetişmedik, rehberlik ve araştırma merkezlerinin de eksikleri çok fazla. Bir sene daha devam edip bırakmayı düşünüyorum çünkü çok yoruldum..."
Türkiye'de özel eğitim, sadece engellilerin gittiği okulların yanı sıra ilköğretim okullarının bünyesinde açılan 'özel eğitim alt sınıfları'nda da veriliyor. Ayrıca kaynaştırma eğitimi adı altında öğrenciler normal bir okulda ve sınıfta akranlarıyla eğitim alabiliyor.
19 bin özel öğrenci
Türkiye'de 700 okulun özel eğitim alt sınıfında 8 bin 130 öğrenci eğitim görüyor. Kaynaştırma eğitimi veren okul sayısı 6 bin 488. Kaynaştırma eğitiminden faydalanan engelli sayısı 19 bin 487. Ama kaynaştırma eğitimi veren okulların çoğu engellileri kaydetmekte zorluk çıkarırken, zaten kalabalık sınıflarda eğitim veren öğretmenler ise sınıflarında bir de engelli öğrenci için çabalamak istemiyor.
Yönetmelik ne diyor?
Aslında mahallelerdeki engelli çocuk sayısına ve engel türlerine göre velilerin okullardan özel eğitim alt sınıfı açmalarını istemeye hakkı var. Ancak bu haktan ne aileler haberdar ne de çoğu okul yönetimi bu konuya duyarlı.
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği'ninin 68. maddesi 'Özel eğitim gerektiren her bireyin akranları ile birlikte aynı kurumda eğitim görme hakkı vardır' dese de okul yöneticileri genelde kalabalık sınıflarına engelli öğrencileri almak istemiyor.
Yine yönetmeliğe göre engelli öğrencinin bu okullardaki gereksinimleri için "Kurumların fiziksel, sosyal, psikolojik ortamında ve eğitim programlarında destek hizmetler ile gerekli düzenlemeler (kaynak oda, rehberlik ve psikolojik danışma servisi, bireyselleştirilmiş eğitim programları geliştirme ve uygulama birimi kurulması; rampalar, ses yalıtımı, ışık düzenine dikkat edilmesi gibi) yapılır" deniyor.
Ayrıca ihtiyaç halinde ve ailelerin talepleri doğrultusunda normal okulda engelli çocuklar için özel eğitim alt sınıfı da açılabiliyor. Bu ihtiyacı ilçelerdeki Rehberlik Araştırma Merkezleri de belirleyip müdürlüklere bildiriyor.
Altı kişilik dünya
Bağcılar'daki 1500 mevcutlu Güneşli İlköğretim Okulu binası, sınıfları ve öğrencileri ile ilk bakışta diğer okullardan farklı görünmüyor. Okulu farklı kılan, birinci katına sıkışmış altı kişilik bir sınıf. Okulun içindeki bu ayrı dünyada 8-17 yaşları arasında değişen beş zihinsel, bir de işitme engelli öğrenci yaşama tutunmaya çalışıyor. Sınıfta birden fazla öğretmen olması gerektiği halde bir tek öğretmen bulunuyor. Öğretmen engelleri ve yaşları birbirinden farklı öğrencilere yetmeye çalışıyor.
Bağcılar'daki Güneşli İlköğretim Okulu tam 13 yıl önce özel eğitim alt sınıfı açtı. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği'ne göre bu sınıflardaki öğrenci sayısının 10'u geçmemesi gerekiyor. Ancak bölgedeki tek özel eğitim alt sınıfı olması yüzünden engellilerin tek umudu haline gelen sınıfta mevcut hep 30 ve üzerinde olmuş. Bu yıl çevre okullarda özel eğitim alt sınıflarının açılmasıyla okulun yükü hafifleyerek, öğrenci sayısı sabahçı ve öğlenci toplam 20'ye düşmüş.
Sekiz yıldır aynı sınıfta
Sabahçıların sınıfında sürekli devam eden altı öğrenci bulunuyor. Öğrenciler arasından sınıfa sekiz yıldır devam edenleri de, iki yıldır devam edenleri de bulmak mümkün.
Engel grupları farklı olan çocukların kimi okuma-yazma biliyor kimi ise hiç ilerleme kaydedemiyor. Biri işitme engelli diğeri zihinsel engelli iki öğrencinin anneleri de derse gelerek öğretmene yardımcı olmaya çalışıyor.
Yol parası bulamadı
Özel eğitim sınıfının öğrencilerinden biri de 17 yaşındaki Semra Kızılkaya. Semra geçen yıl ilk defa okul sıralarıyla buluştu. İşitme engelliler ilköğretim okulunun evlerine uzak olması ve yol parasını karşılayacak maddi durumları olmadığı için kızlarını yedi yaşında
okula gönderemeyen aile, daha sonra normal okulların kapısını çalmış. Ancak işitme engelliler okuluna gitmesi gerektiğini söyleyen okul yöneticileri Semra'yı kaydetmemiş.
Eğitim için zorlu yollardan geçen Semra şimdi sınıfının tek okuma yazma bilen öğrencisi. Semra'nın annesi Lütfiye Kızılkaya, her gün kızını okula getirdiğini ve onunla birlikte derslere girdiğini anlatarak "Öğretmene de yardımcı oluyorum. Öğretmenin anlattıklarını kızıma aktarıyorum. Çevremdekiler 'Bu yaşa gelmiş bu yaştan sonra okusa ne olur. Gidip her gün okulda bekleme' dediler. Tekstil atölyesinde çalışıyordum ama kızımı okula getirmek için bıraktım işi. Semra okula başladığından bu yana çok aşama kat etti. Önceden çok durgundu. Yalnız oturmayı seviyordu. Ama artık topluma girmeyi istiyor. Bizimle daha barışık, gözlerinin içi parlıyor" diye konuşuyor.
Müdür, odasını engellilere verdi
Engelli çocukların kaderini değiştirmek için çaba harcayan okullardan biri de Arnavutköy İlköğretim Okulu. Üç yıl önce kendi isteğiyle özel eğitim alt sınıfı açan okulun emekli müdürü Adem Pöke, kendi odasını boşaltarak özel eğitim sınıfı yapmış. Sınıfta sabahçı ve öğlenci toplam 20 orta düzeyde öğrenme güçlüğü çeken çocuk eğitim alıyor.
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği'nin 84'üncü maddesinde "Özel eğitim gerektiren bireylerin, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi okul ve kurumlarda eğitim ve öğretimlerini sürdürebilmeleri için gerekli olan her türlü araç-gereç bakanlıkça karşılanır" dese de bakanlık okullara araç-gereç desteği sağlamakta çok yetersiz.
Arnavutköy İlköğretim Okulu da açılan özel eğitim sınıfını kendi imkânları ile donatmış. Çocuklar kendilerini yere attıkları için sınıfı halıfleks kaplatan okul yöneticileri, öğrencilerin rahat oturması için masa ve sandalyeler de yaptırmış. Sınıfa bir televizyon ve VCD konulmuş. Öğrencilerin ders araç-gereçleri birkaç legodan ibaret. Pöke, sınıfın ders materyallerine, araç-gerece ihtiyacı olduğunu ama ellerinden bu kadarının geldiğini anlatıyor.
Sınıfta halen sabahçı ve öğlenci öğrencilere birer sözleşmeli öğretmen eğitim veriyor. Oysa 10 öğrenciye iki öğretmenin eğitim vermesi gerekiyor.
10 öğrenciye üç büyük
Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan 'Özürlü Çocuklara Yönelik Rehabilitasyon ve Özel Eğitim Hizmetleri Çalışması Raporu' nda AB üyesi ülkelerden Almanya'da zihinsel ve bedensel özürlüler için uygulanan sekiz yıllık eğitim modelinden örnekler veriliyor:
Psikolog, özel eğitimci, doktor, öğretmen, okul müdürü, okul psikoloğu, sağlık bakanlığından bir temsilci, öğrenciyi kabul edecek okulun bir temsilcisi, çocuğun terapisti, okul aile birliğinden bir temsilciden oluşan ekip, aile kararıyla çocuğa test uygular. Test sonucuna göre çocuğun hangi okula gideceği (özel eğitim veya kaynaştırma) karar verilir. Özel eğitim kapsamında çocuklara mesleki eğitim de verilir. Ayrıca Aile Danışma Merkezleri oluşturulur. Eğitim programı pratiğe yöneliktir. Günlük yaşama yönelik beceriler uygulanarak öğretilir. Dersler de birbiriyle bağlantılıdır. Örneğin yemek pişirme dersi için gereken alışveriş yine çocuklar tarafından başka bir derste yapılır. Merkezdeki her 10 öğrenciye bir sınıf öğretmeni, formasyon almış eğitimci, bir de bakıcı düşmektedir.Deneme-yanılma yöntemiyle öğrenim
Ayşegül Eroğlu, 33 yıllık meslek hayatının üçte birinde engellilerle çalıştı. Eroğlu, 'Ben her şeyi deneme-yanılma yoluyla öğredim' diyor

Öğretmen Ayşegül Eroğlu'nun işi zor. Her biri birbirinden farklı öğrenme kapasitesine sahip öğrencileriyle tek tek ilgilenen Eroğlu, 33 yıllık deneyimli bir öğretmen. Toplam 22 yılını geçirdiği Güneşli İlköğretim Okulu'nda son 11 yıldır da özel eğitim öğretmeni olarak çalışıyor.
Okul Güneşli'de. Ama sınıflarına İkitelli, Mahmutbey, Bahçelievler'den bile öğrenci geldiğini, çünkü okulların bu öğrencileri almak istemediğini anlatan Eroğlu, sıkıntılarını anlatıyor:
"11 yıldır bu alanda çalışıyorum. Deneme-yanılma yoluyla öğrendim. Hizmet içi eğitimler aldım ama bu eğitimlerin yeterli olduğunu söyleyemem. Kendi çabalarımla çeşitli seminerlere katılıp kitaplar okuyarak kedimi geliştirmeye çalıştım. Özel eğitim öğretmenliği hiç kolay değil. Müdürden çoğu kez 70 kişilik olsa da normal sınıflar istedim. Bir yıl dinleneyim, normal sınıf okutayım, sonra yine devam ederim dedim. Ama bizim okuldan da hiç bir öğretmen sınıfı almak istemedi."
Durumu iyi olan öğrencilerini, normal sınıflarda akranlarıyla eğitim alması için kaynaştırmaya yönlendirdiklerini söyleyen Ayşegül Eroğlu, öğretmenlerin sınıfları kalabalık olduğu için bu çocukları almak istememesinden yakınıyor.
Okul müdürü Yusuf Şentürk ise öğretmenlerine hep emrivaki ile kaynaştırma öğrencisi verdiğini anlatarak, "Anlayışlı arkadaşların sınıflarına öğrencileri vermekte çareyi bulduk. Bu konuda duyarlı olunması gerekiyor. Bu sene Bağcılar'da altı okulda özel eğitim alt sınıfı açıldı. Her okulda böyle bir sınıf olması gerekiyor" diye konuşuyor.

YARIN: Ortopedik engelliler


    http://www.radikal.com.tr/7651937651930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.