@ismailsaymaz

Engel bedende değil eğitimde (4)

Mimarisi ile engellileri evlerine hapseden İstanbul'da hem engeliyle hem de kentle mücadele edenlerden biri de 15 yaşındaki Ceyhun Karaduman. Bacaklarını kullanamayan Ceyhun, annesi Şükriye Şen ile birlikte hayatın zorluklarına direniyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

Mimarisi ile engellileri evlerine hapseden İstanbul'da hem engeliyle hem de kentle mücadele edenlerden biri de 15 yaşındaki Ceyhun Karaduman. Bacaklarını kullanamayan Ceyhun, annesi Şükriye Şen ile birlikte hayatın zorluklarına direniyor. Kadıköy Fikirtepe'de kiraladıkları evleri bile engellerle dolu. Çünkü ev Ceyhun'un içinde tekerlekli sandalye ile gezemeyeceği kadar küçük. Bunun için evde genellikle yerde kollarını kullanarak geziyor. Okul yolu ise daha büyük engellerle dolu.
Doğuştan engelli Ceyhun ve annesi Şükriye Şen, hafta için her gün saat 06.00'da uyanıyor. Kahvaltıyı küçük bir tepsi içinde yapıyorlar. Onların sabah mahmurluğuna inat, Ceyhun'un muhabbet kuşları kafeslerinde ötüyor. Ceyhun'un mücadelesi ise onlar gibi bir kafesin içine hapis olmamak. Dışarıdaki ilk engelleri, evlerinin girişindeki merdivenler. Annesi Ceyhun'u kucağında merdivenleride çıkarıyor, birlikte servise biniyorlar. Annesi yanında olmak zorunda. Ceyhun'un tek başına servise binip inmesi mümkün değil.
Ceyhun İkbaliye İlköğretim Okulu'na da yine annesinin kucağında giriyor. Annesi onu bir sandalyeye oturtup her zamanki gibi koşar adımlarla gidip tekerlekli sandalyesini getiriyor.
Sınıfı giriş katında
Aslında beşinci sınıf öğrencisi Ceyhun, diğer pek çok engelli öğrenciden daha şanslı. Çünkü okulun duyarlılığı sayesinde sınıfı giriş katında ve tekerlekli sandalyesiyle rahatlıkla kullanabildiği özel bir sırası da var. Ayrıca okulun bahçesine çıkan merdivenlere bir rampa yapıldı. Artık teneffüslere çıkabiliyor. Ama üç yıl boyunca arkadaşları bahçede oynarken o sınıfının penceresinden izlemek zorunda kaldı.
Artık bahçeye çıkabiliyor, ancak sınıfından bir kat aşağıdaki kantine inmesi mümkün değil. Annesi para verebilmiş ise arkadaşları onun istediğini alıp getiriyor. Ceyhun derslerine başlarken annesi evine yaklaşık 45 dakika yürüyerek dönüyor. Saat 12.30'da ise yine yürüyerek gelip okuldan alıyor. Birlikte servis ile evlerine dönüyorlar.
Taksiciler de beğenmiyor
Öğle yemeği yedikten sonra annesi işe doğru yola koyuluyor. Ceyhun ise çoğunlukla evde yalnız kalmak zorunda. Bazen evli olan ağabeyinin dükkânında vakit geçiriyor. Yıllar boyunca sokağa çıkmaktan utandı. Annesinin ikna çabaları sonucunda artık sokaklarda gezmeye başladı. Ama tekerlekli sandalyesiyle gidebileceği yerler sınırlı. Kaldırımlar, pek çok bina, geçitler, hep o düşünülmeden yapılmış. İnsanların mantığı da çoğunlukla öyle.
Geçenlerde bunun çok acı verici bir örneğini yaşadı: "Cebimizde taksiye binecek paramız yoktu. Minibüse binmek istedik. Onlarca minibüs durmadan geçti. Hiçbiri almak istemiyor. En sonunda biri durdu. Eve öyle dönebildik. Bazen taksiciler de durmuyor."
Her yere gitmek istiyor
Engelli kent İstanbul, onun gezmesini, görmesini, yaşamasını engelliyor. Ceyhun İstanbul'da doğup büyümesine karşın Beyoğlu'na, Beşiktaş'a hiç gitmemiş. Anadolu yakasından Avrupa yakasına en son 10 yaşında geçmiş. 'En çok nereyi görmek istersin' sorusuna, "Çok gezmek, görmek istiyorum. Ben hiçbir yeri bilmiyorum ki. Onun için nereye gitmek istediğimi de bilmiyorum. Ama bizim de haklarımız olmalı, bir hayatımız olmalı" yanıtını veriyor.
Engelli olması nedeniyle üç yıl geç başladığı ilköğretim okulu bitince nasıl bir liseye gidebileceğini de bugüne dek yaşadıklarına bakarak tahmin ediyor: "Oralar da bizim gibi insanlar düşünülmeden inşa edilmiş olacak. Belki teneffüse de çıkamayacağım."
Ceyhun bütün bunları yaşayan, bu endişelere rağmen kendine güzel bir gelecek hayal etmeye çalışan tek genç de değil. Omurilik Felçlileri Derneği Başkan Yardımcısı Süleyman Akbulut, okullardaki eksikliklerin binlerce gencin eğitimine engel olduğunu anlatıyor: "Türkiye'deki ortopedik engellilerin sadece yüzde 4'ü eğitim hakkından faydalanabiliyor. Okullar tek tip projelendirilmiş ve özürlüler hiç düşünülmeden yapılmış. Oysa küçük değişikliklerle okullar, özürlüler için uygun fiziki yapıya kavuşturulabilir."
Akbulut, "Var olan okulların düzenlemesi de hiç zor değil. Bu konuda yeni bir proje başlatıyoruz. Kapısında çok merdiven bulunmayan, giriş katında sınıf olan okullarda düzenlemeler yapılacak. Engelli çocuklar için giriş katındaki sınıflar, tuvaletler, merdivenler düzenlenecek. Bu, çok düşük maliyetler ve sponsorların desteği ile olabilir. Bürokratik işlemler tamam. İstanbul Valiliği ile protokol imzalayacağız" diyor.
Eğitimde 'eleniyorlar'
Türkiye'de engellilerle ilgili olarak yapılan en güncel kapsamlı araştırma üç yıl öncesine dayanıyor. Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) ve Başbakanlık Özürlüler İdaresi'nin birlikte yaptığı 'Türkiye Özürlüler Araştırması'na göre Türkiye nüfusunun yüzde 12.29'u engelli. Yani Türkiye'de yaklaşık 8 milyon 500 kişi engelli. Ortopedik, görme, işitme, dil ve konuşma, zihinsel özürlülerin oranı yüzde 2.58. Süreğen hastalığı olanların oranı yüzde 9.70. Diğer sonuçlar şöyle:

 • Ortopedik, görme, işitme, dil ve konuşma, zihinsel engellilerin yaş ortalaması 34 iken süreğen hastalığı olanlarda bu rakam 49.
 • Genel nüfusun okuma-yazma oranları ile engelli nüfusun oranı arasında uçurumlar var. Genel nüfusun yüzde 13'ü okuma-yazma bilmiyorken engellilerde bu yüzde 61. Yani 8 milyon 500 bin engelliden 5 milyon 185'i okuma-yazma bilmiyor.
 • Ortopedik, görme, işitme, dil ve konuşma, zihinsel engelli nüfusun yüzde 41'i ilkokul mezunu. Ortaokul ve dengi meslek okullarını bitirenler yüzde 5.64, lise mezunları yüzde 6.40. yükseköğretim mezunları ise yüzde 2.42 ile yok denecek kadar az.
 • Engelli nüfusun yüzde 78'i işgücüne dahil değil. Kadınlardan işgücüne katılım oranı ise sadece yüzde 6.71.


  İbrahim bir diploma istiyor...
  İbrahim çocukken beş yıl el arabası içinde okula gidip geldi. Şimdi bir düşü var: Açıköğretim sayesinde ilköğretim diploması almak. Ama 'ilgililer' ona sınav yeri olarak üç vasıtayla gidilecek okulları yazdıkları sürece, bu çok güç...

  Okullardaki olumsuz koşullar nedeniyle eğitimlerini bırakan ortopedik engellilerin bir kısmı açık ilköğretim okulları ve liselerinde çözüm arıyor. Evlerinde ders çalışıyorlar. Ama onları için sadece sınavlara girmek bile eziyet. Açıköğretime kayıtlarını yaptırırken engelli olduklarına dair belgelerini vermelerine karşın sınav yerleri evlerinden çok çok uzaktaki okullar oluyor. Üstelik mimari özellikleri özürlüler için hiç uygun olmayan, kullanabilecekleri tuvaletler olmayan okullarda, üst katlardaki sınıflarda, en arka sıralarda sınava giriyorlar. Sınava girebilmek için yaşadıkları zorluklar, başarılarını ve psikolojilerini olumsuz etkiliyor.
  Henüz bir yaşındayken geçirdiği çocuk felçi nedeniyle bacaklarını kullanamayan İbrahim Ercan, Açık İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi. İlköğretim yaşındayken Hatay'da bir tekerlekli sandalyesi bile yoktu. İnşaattan babasının getirdiği bir el arabasının içine oturuyor, annesi ya da arkadaşları onu okula taşıyordu. Okulun merdivenlerinden yine başkalarının kucağında çıkıyordu.
  Bütün bu olumsuzluklara karşın o dönem 5. sınıfa kadar eğitimini sürdürdü. Ancak ortaokula gitme şansı yoktu.
  İbrahim bugün 32 yaşında ve İstanbul'da. Açık İlköğretim Okulu'ndan diplomasını almayı hedefliyor. Ancak özel koşulları burada da göz önünde bulundurulmuyor. İbrahim, "Benim özürlü olduğuma dair belge daha kayıt sırasında verildi. Bunu biliyorlar. Ancak sınav yeri olarak çok uzak yerler belirleniyor. Evim Bahçelievler'de, son sınava gireceğim okul üç araç kullanarak gidebileceğim yerdeydi. Kardeşim ile birlikte taksiyle gitmek zorunda kaldık. Bütün paramızı taksiye verdik" diye konuşuyor.
  Okul da tahmin ettikleri gibiydi. İbrahim, kardeşinin kucağında giriş merdivenleri çıktı. Neyse ki bir hademe arkalarından tekerlekli sandalyesini getirdi.
  İbrahim, "Sınıf üçüncü kattaydı. Tabii ki özürlü asansörü yoktu. Sınıfın içinde bile benim sınav yerim en arka sıraydı. Kullanabileceğim bir tuvalet de yoktu. Tabii ki sınav iyi geçmedi. İnsanın morali o kadar bozuluyor ki soruları okumak bile istemiyor. Oysa çok mu zor? Özürlü olduğumuza dair raporlar var. Benim gibi özürlü çok sayıda insan bunlara dayanamadığı için ya da ulaşım olanakları olmadığı için açıköğretimi yarıda bırakıyor. Bizi evlerimize yakın okullarda ve giriş katlarında sınava sokabilirler. Bu, çok kolay bir işlem" diye isyan ediyor.
  Ah şu basamaklar...
  Omurilik Felçlileri Derneği Başkan Yardımcısı Süleyman Akbulut, "Öğrenim hayatlarına açık ilköğretim ve liselerinde devam etmek istiyorlar. Ancak oradaki engeller de insanları yıldırıyor" diyor.
  Açık İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi Esra Kılıç da özensizliğe tepkili: "Sanki bilerek yapıyorlar. Hep bir özürlünün çok zor ulaşabileceği yerlerde sınavlara giriyoruz. Ben iki minibüs değiştirerek defalarca sınava girdim. Basamakları başka insanlar sayesinde aştım. Devletin bu konuda düzenleme yapması, çok sayıda engellinin okulu bitirmesini sağlayabilir.

  YARIN: Öğretmen açığı


  • http://www.radikal.com.tr/7652827652820

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.